Προς το περιεχόμενο

Ωραίο το Karma FX, αλλά πως το ηχογραφείς;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

για να ενημερωθώ όπως με το post του Eye (άσχετο αν τελικά με "πούλησε" με την απαντησή του... :) ) για τον τρόπο που γίνεται σε άλλα περιβάλοντα...

 

Όχι, όχι, δε σε πούλησα. Εσύ είχες υπόψιν σου το Sonar και (εδώ είναι το αστείο) και εγώ είχα υπόψιν μου το Sonar. Αυτά που έγραψες και έγραψα ισχύουν απολύτως, απλά στο Nuendo/Cubase υπάρχει και ένας άλλος τρόπος που μου τον πρότεινε φίλος και μου φάνηκε πιο κατάλληλος. Επίσης, αποδείχτηκε ότι δεν μπορείς να πάρεις το φριζαρισμένο audio και να το μεταφέρεις σε οποιοδήποτε audio track όπως νόμισα, θυμόμενος (κλαψ) το Sonar.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Μα και γω επέμενα γιατί δεδομένου του ανταγωνισμού και του ότι εφαρμόστηκε αρκετά πριν σαν λειτουργεία σ'αυτα, έλεγα δεν μπορεί...κάτι τα παιδιά δεν έχουν ψάξει ακόμα καλά...

Πάντως φαντάζομαι ότι και η steinberg δεν θα μείνει για πολύ πίσω σε αυτό το σημαντικό θέμα...αργά η γρήγορα θα ολοκληρώσει κι αυτή τις δυνατότητες του freeze...και ελπίζω -γιατί συνήθως έτσι συμβαίνει- θα προσθέσει και κάτι νέο -ώστε να ανεβάσει τον πήχυ- που μετά θα το πάρει και η cakewalk και τούμπαλιν...και να κάνουν την ζωή μας ευκολότερη...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

--ασε λιγο στην ακρη αυτο το υπεροπτικο' date='''τα ξερω ολα'',προσβλητικο υφακι που πολυ συχνα εχεις...δεν εχουμε αναγκη απο τετοιου ειδους μεντορες.(ακου εκει αν εχω αποριες να σου τηλεφωνησω για να μου εξηγησεις αποριες μου και να με βοηθησεις..!!)μαθε οτι δεν δικαιολογειται ουτε στηριζεις καποια λανθασμενη κριση σου οσο και αν προσπαθεις να υποτιμισεις καποιον με την επιθετικοτητα και τις αερολογιες σου.

-- :roll: :roll:

--σταματα οταν καταλαβαινεις οτι εχεις κανει λαθος σε κατι να επιτιθεσσαι με λυσσα σε οποιον το παιρνει χαμπαρι....φιλικα

:wink: :wink:

 

θα ηθελα πολυ να καταλαβεις αυτα που σου γραφω και να μην το τραβηξεις παλι πολυ το θεμα...δεν μπαινω εδω μεσα για να κοκκορομαχω... :lol: :lol: :lol:[/quote']

Βρε musictech ετοιμαζομουν να σου δώσω συγχαρητηρια γιατι νομισα οτι, με το παραπανω κειμενο, εκανες την αυτοκριτικη σου

Νομισα οτι ειχες ενα σκωπτικο διαλογο με τον εαυτο σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αίολε στο logic με το freeze, τι παίζει??? έχει κι αν ναι είναι εύχρηστο??

αν και θα μας βρίσει ο yameth που δεν άνοιξα νέο θέμα... :)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Npap θα το κοιταξω και θα σου πω. Ειμαι βλεπεις νεος στο logic :)

Μα να σου πω και την αληθεια μεχρι στιγμης δεν το εχω χρειαστει, εχω πολλη μνημη και το μηχανημα ειναι πολυ ισχυρο.

Επισης προσπαθω να δουλευω κρατωντας τα tracks στην φυσικη τους κατασταση. Δεν εχω εμπιστοσυνη στις τεχνολογικες καινοτομιες και ειμαι και παλιομοδιτης :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

και καλά κάνεις...αλλά ψάξτο γιατί ποτέ δεν ξέρεις που θα σου χρειαστεί...

και γω όταν έμπλεξα παροδικά με κάτι ιστορίες τύπου algorithmix κατάλαβα καλά την χρησιμότητά του...(άντε να δω πότε θα πουλήσω την προίκα της Σοφίας για να τα αποκτήσω... :lol: :lol: :lol: )

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και καλά κάνεις...αλλά ψάξτο γιατί ποτέ δεν ξέρεις που θα σου χρειαστεί...

και γω όταν έμπλεξα παροδικά με κάτι ιστορίες τύπου algorithmix κατάλαβα καλά την χρησιμότητά του...(άντε να δω πότε θα πουλήσω την προίκα της Σοφίας για να τα αποκτήσω... :lol: :lol: :lol: )

 

Απο οτι εχω ακουσει το Logic ειναι το πρωτο που ειχε την λειτουργια freeze.

Στο logic to freeze ειναι στο track (διπλα στο mute kai sto solo) Tο πατας και το track ειναι αμεσως freeze χωρις να κανει αντιγραφο οπως εκανε το cubase.

Τωρα διαβαζω με προσοχη την παρουσα ενοτητα για να καταλαβω πιο ακριβως ειναι το ζητουμενο.

 

Εγω Θα σε συμβουλευα με την προικα της Σοφιας να παρεις ενα παραθαλασσιο οικοπεδο και να κανεις freeze βλεμα στην Θαλασσα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

quote]

 

npap...

απλα φαινεται ηθελες και εσυ να πεις κατι..ετσι για να δωσεις μια ανασα και κουραγιο στον εαυτο σου με τα τοσα υπαρξιακα προβληματα' date='προβληματα αναγνωρισης και προβληματα επιθετικοτητας που δειχνεις να διαθετεις...

 

--[/quote']

 

 

Φιλε μου....σε πληροφορω ...οτι το χοντραινεις στεγνα και σαν πιο παλιος απο σενα εδω μεσα...σε διαβεβαιω οτι ο φιλτατος npap μονο οτι γραφεις παραπανω δεν ειναι...ας εκανες τον κοπο να διαβασεις αλλα τοσα χρησιμα και σημαντικα κατ εμε ποστ του και μετα.....

Ε...αι και βασανισου...τωρα...!!!!!Εισαι και καλλιθεωτης..κριμα...

 

ΥΓ.Για μενα πες οτι θες.....μου αρεσει....

 

antouan εχεις δικιο....οντως το χοντρυνα γραφοντας αυτο που παρεθεσες και ζητω συγγνωμη απο τον npap για αυτο... :oops: :oops:

παντως αυτο με το θεμα της παλαιοτητας που ανεφερες....ξεκολλα...δεν ειμαστε στο στρατο!!!(που εκει χαρακτηριζε μονο τους ανεγκεφαλους...)

ξερεις ποσα μελη ''παλαια '' εχω δει να γραφουν ανακριβειες και....μπαρουφες???ασε....

npap να σου πω επισης οτι ο chaostar ηταν οντως μπερδεμενος στην αρχη και δεν ειχε θεσει σωστα την ερωτηση του αλλα αν κοιταξεις θα δεις οτι με την εωτηση που του εκανα αμεσως μετα εγινε πιο κατανοητος..

να σου πω επισης οτι ζητανε οι διαφοροι ηχοληπτες σε audio μορφη τα διαφορα tracks γιατι συνηθως δεν διαθετουν τα περισσοτερα vsts απο αυτα που μπορει κανεις συνηθως να χρησιμοποιησει σπιτι του που κανει το μεγαλυτερο μερος της δουλειας....

να εισαι επισης σιγουρος οτι δεν υπερασπιζομαι τους παραγωγους της ελληνικης δισκογραφιας και οτι συμφωνω με την σχετικη σου αποψη...

...και οτι συμφωνουσα μαζι σου και στην κοντρα που ειχες με τον go-fourth...ελεγε παπαριες...

ολα αυτα τα γραφω για να λυθουν καποιες ασαφειες και παρεξηγησεις... :wink: :wink:

παρολα αυτα να σου πω ομως οτι υπαρχουν λογοι να κανει κανεις ολα αυτα που σου νεφερα στο daw και οχι στο mastering audio edit program...αν θες να κανεις π.χ. sync καποιο φιλτρο η καποιο αλλο εφφε(step filter κ.α...)

...και μαθε οτι ποτε δεν ημουν αναγνωστης περιοδικων σαν και αυτο που ανεφερες που απο οτι φαινεται εχεις ολα του τα τευχη πιθανοτατα κρυμμενα για καθαρα ''εικαστικη'' χρηση τις νυχτες που νοιωθεις μοναξια... :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

--ασε λιγο στην ακρη αυτο το υπεροπτικο' date='''τα ξερω ολα'',προσβλητικο υφακι που πολυ συχνα εχεις...δεν εχουμε αναγκη απο τετοιου ειδους μεντορες.(ακου εκει αν εχω αποριες να σου τηλεφωνησω για να μου εξηγησεις αποριες μου και να με βοηθησεις..!!)μαθε οτι δεν δικαιολογειται ουτε στηριζεις καποια λανθασμενη κριση σου οσο και αν προσπαθεις να υποτιμισεις καποιον με την επιθετικοτητα και τις αερολογιες σου.

-- :roll: :roll:

--σταματα οταν καταλαβαινεις οτι εχεις κανει λαθος σε κατι να επιτιθεσσαι με λυσσα σε οποιον το παιρνει χαμπαρι....φιλικα

:wink: :wink:

 

θα ηθελα πολυ να καταλαβεις αυτα που σου γραφω και να μην το τραβηξεις παλι πολυ το θεμα...δεν μπαινω εδω μεσα για να κοκκορομαχω... :lol: :lol: :lol:[/quote']

Βρε musictech ετοιμαζομουν να σου δώσω συγχαρητηρια γιατι νομισα οτι, με το παραπανω κειμενο, εκανες την αυτοκριτικη σου

Νομισα οτι ειχες ενα σκωπτικο διαλογο με τον εαυτο σου :)

 

...aiolos για αλλη μια φορα με επιχειρηματολογια και ενδειξεις εντονης πνευματικης διαυγειας και κουλτουρας μας παραθετεις καποια αποψη σου...μου θυμιζεις κατι πιτσιρικια που λογω του οτι εχουν καποια αντιθετη αποψη η ειχαν λογομαχησει με καποιο,περιμενουν την καταλληλη στιγμη για να εκδικηθουν και να πεταξουν την μπηχτη τους...το κακο ειναι οτι αυτο απο οτι φαινεται δεν το παθαινουν μονο πιτσιρικια....απο οτι καταλαβαινεις υπηρχε συγκεκριμενο θεμα συζητησης μεχρι τωρα...αν εχεις οποιοδηποτε προβλημα μαζι μου η σου εχει μεινει οποιοδηποτε απωθημενο,μπορουμε να το συζητησουμε με π.μ. η με οποιον αλλο τροπο θες... :wink: :wink: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τους αναγνώστες αυτού του thread, αλλά και κάθε άλλου thread με τεχνολογικό/κομπιουτερίστικο περιεχόμενο, θα ήθελα να κάνω τις εξής επισημάνσεις:

 

- Ο καθένας που είναι διατεθειμένος να πληρώσει (ώστε να έχει νόμιμα και με τα βιβλία οδηγιών χρήσης) μερικά προγράμματα και μπορεί να αγοράσει έναν υπολογιστή της τάξης των 1200-1500 ευρώ (χωρίς οθόνη, σημερινές τιμές) μπορεί να έχει ένα απολύτως αξιόπιστο DAW σύστημα για οικιακή χρήση.

 

- Για να γίνει αυτό δεν χρειάζονται ειδικές γνώσεις ούτε η συνδρομή κάποιου επαγγελματία του χώρου. Χρειάζεται απλά μέθοδος και υπομονή, και μάλιστα όχι και πολύ από αυτήν.

 

- Στις σπάνιες περιπτώσεις όπου υπάρχουν προβλήματα, οι πληροφορίες για την επίλυσή τους είναι ελεύθερα διαθέσιμες στο ίντερνετ από ανθρώπους που έχουν υποστεί τέτοια προβλήματα και τα έχουν λύσει.

 

- Η συνεργασία με κάποιον επαγγελματία για την διαμόρφωση του κατάλληλου setup και την πιθανή επίλυση προβλημάτων, αφορά μόνο όσους θέλουν να κάνουν επάγγελμα αυτή την ιστορία του home recording/processing/editing ή έχουν πολύ υψηλές απαιτήσεις από τις οικιακές τους δραστηριότητες (π.χ. ένας πιανίστα μάλλον θα θέλει να ηχογραφεί το πιάνο του, οπότε μερικές συμβουλές για το πόσα και ποια μικρόφωνα θα χρειαστεί, θα του ήταν όντως χρήσιμες).

 

-------------

 

Στα παραπάνω πλαίσια, θα ήθελα να προτείνω τα εξής:

 

- Κάθε ένας που αναφέρει τεχνικά προβλήματα, να μας διευκρινίζει στο ποστ του αν έχει νόμιμες εκδόσεις των προγραμμάτων του και αν έχει (με οποιονδήποτε τρόπο) πρόσβαση στο βιβλίο οδηγιών χρήσης. Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να προσπαθούμε να λύσουμε προβλήματα ανθρώπων που δεν έχουν μπει στο κόπο να ενημερωθούν γι΄αυτό που προσπαθούν να χρησιμοποιήσουν, ή (τέλος πάντων) αν κάποιος έχει όρεξη να μπλέξει απαντώντας, να ξέρει ότι η συζήτηση θα είναι μακρά και ίσως άσκοπη.

 

- Επίσης, θα πρέπει να μας αναφέρει όλες τις καίριες πληροφορίες που αφορούν τον υπολογιστή του (κάρτα ήχου, επεξεργαστή, μνήμες κλπ). Αν κάποιος προσπαθεί να τρέξει το (σπασμένο) Nuendo που του έδωσε ο ξάδερφός του σε ένα μηχάνημα με 256 MB μνήμη, καλό θα ήταν να το γνωρίζουμε.

 

- Επίσης, θα πρέπει να μας δίνει μία εικόνα της προσωπικής του ευχέρειας με αυτά τα πράγματα. Είναι άσχετος, αρχάριος, παιδεμένος, άρρωστος, expert ή ακόμη χειρότερα; Αν κάποιος δεν ξέρει τι είναι ASIO και θέλει οδηγίες για το πως θα τρέξει το Cubase, τότε καλό θα ήταν να το ξέρουμε.

 

- Αν κάποιος έχει επαγγελματική εμπλοκή με το χώρο (όπως ο musictech) έχει δύο επιλογές: η πρώτη είναι να μην το πει ποτέ (αυτό θα προτιμούσα εγώ, καθότι δεν με ενδιαφέρει και το φόρουμ δεν προσφέρεται για άτυπη διαφήμιση υπηρεσιών) ή να το λέει κάθε φορά θυμίζοντάς μας ότι εκεί ίσως υπάρχει κάποιο επίπεδο ειδίκευσης, αλλά επίσης ίσως υπάρχει και (καλώς ή κακώς νοούμενη) ανταγωνιστικότητα, η οποία ίσως επηρρεάζει την αντικειμενικότητα της διατυπούμενης άποψης. Αν κάποιος προτείνει διαρκώς προϊόντα της Yamaha (π.χ.) θα πρέπει να μας είναι γνωστό το ότι έχει επαγγελματική σχέση με το χώρο καθώς αυτό σημαίνει ότι ίσως τα παίρνει από τη Yamaha. Καλό θα είναι να το ξέρουμε λοιπόν.

 

- Αυτός που έχει επαγγελματική εμπλοκή με το χώρο δεν έχει απαραιτήτως ορθότερες απόψεις από έναν ερασιτέχνη. Αυτό ισχύει για κάθε αγορά, κάθε κοινότητα. Ένας υπάλληλος του Νάκα (π.χ.) που δεν έχει δει ποτέ του το Sonar (π.χ.) και που μας λέει ότι το Cubase είναι καλύτερο από το Sonar, απλά δεν ξέρει τι λέει. Αντίθετα ένας ερασιτέχνης (όπως εγώ) που έχει πληρώσει και τα δύο προγράμματα, ίσως να έχει να πει κάτι παραπάνω και μάλιστα κάτι που να οφελήσει τους υποψήφιους αγοραστές και των δύο προγραμμάτων.

 

Αυτές είναι οι σκέψεις μου: τις εκφράζω εδώ εξαιτίας της κυοφορούμενης αντιπαλότητας που προκύπτει από την απαίτηση (που όλοι έχουμε κατά καιρούς, και εγώ) να μην αμφισβητείται η γνώμη μας. Είναι το γνωστό ελληνικό "ρε ξέρεις ποιος είμαι εγώ;", νοοτροπία που δεν έχει σχέση με ένα δημόσιο φόρουμ. Όποιος από εμάς θέλει να μιλάει χωρίς να ακούει αντιρρήσεις (είπαμε, και εγώ το παθαίνω), μπορεί να χρησιμοποιεί μία πιο παλιά συσκευή από τον υπολογιστή που μάλιστα δεν καίει και ρεύμα. Τη λένε καθρέπτη.

 

Φιλικά

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου