Προς το περιεχόμενο

Jackson ή Bc Rich...... (αγορά κιθάρας)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Έχω μια ερώτηση επειδή σε λίγο καιρό θα αρχίσω τα live με το συγκρότημα και θα χρειαστεί να πάρω μια κιθάρα ( αλλά και επειδή αυτή που έχω τελείωσαν τα ζουμιά της :P ) είμαι μεταξύ δύο εταιρειών της Bc Rich και της Jackson μιλάμε για Thrash Metal.... Εγώ μπορώ να διαθέσω γύρω στα 800 ευρώ. 1ον) Πια μοντέλα μου προτείνετε 2ον) πια τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα και 3ον) αξίζει να πάρω μεταχειρισμένη κάποια από της δυο κιθάρες? 4ον) αξίζει να τις πάρω με floyd rose? (δεν παίζω τέλειο σόλο αλλά κάνω κάτι shred.

 

Σχήματα που θα ήθελα είναι explorer, V , και αυτό εδώ http://www.thomann.de/gr/bc_rich_nj_warlock_deluxe.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αφου αυτη σου γυαλισε αυτη να παρεις! στο λεω γιατι μετα θα το μετανιωσεισ! για το ειδος σου πας για emg σιγουρα και απο τη στιγμη που σου αρεσει το σχημα πηγαινε!

http://reckoninghour.com/

 

rEaL mUsIc

rEaL nEwS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να σκεφτείς αν θα την έχεις για πολύ καιρό καιδεν το μετανιώσεις για το σχήμα.

Το λέω αυτό γιατί υπήρχαν άτομα που μετά πό κάποιο καιρό τους έφυγε η μεγάλη τρέλλα με τα διάφορα σχήματα και μετά δυσκολευόντουσαν να τις πουλίσουν για να πάρουν ένα πιο "ήπιο" σχήμα,το όποίο ήποιο μπορεί κάλυστα να συνδιαστεί σε thrash κατστάσεις.

 

Το floyd αν δεν το δουλεύεις γιατί να το πάρεις,υπάχουν κιθαρίστες που shredάρουν και δεν χρησιμοποιούν floyd.

Αν είσαι στην μπρίζα του "μπορεί να το δουλέψω" τότε παρε με floyd και στην χειρότερη αν δεν το δουλέψεις το μπλοκάρεις,στο λέω αυτό γιατί αν πάρεις χωρίς floyd και σου έρθει να το δουλέψεις τότε ή πας για να στο περάσει κάποιος μάστορας(σκαψίματα κτλ) ή αλλάζεις κιθάρα.

 

Καλή επιλογή  :)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το floyd rose  λογικα το ξερεις οτι δεν μπορεις να αλλαζεις κουρδισματα ετσι?αν παιζεις live πρεπει να χεις και αλλη κιθαρα ετσι και θες να παιζεις με διαφορετικα κουρδισματα.εχω μια jackson στο στυλ της bc rich και ειναι πολυ καλες κιθαρες πολυ λεπτο μανικι και γρηγορο και οι emg ειναι ακριβως αυτο που θες!με bc rich δεν εχω παιξει αλλα αυτη φαινεται μια χαρα αν θες και floyd.o shaffer των iced earth επαιζε με κατι τετοιες οταν ειχε την μεση του και δεν μπορουσε να αντεξει τις les paul

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να σκεφτείς αν θα την έχεις για πολύ καιρό καιδεν το μετανιώσεις για το σχήμα.

Το λέω αυτό γιατί υπήρχαν άτομα που μετά πό κάποιο καιρό τους έφυγε η μεγάλη τρέλλα με τα διάφορα σχήματα και μετά δυσκολευόντουσαν να τις πουλίσουν για να πάρουν ένα πιο "ήπιο" σχήμα,το όποίο ήποιο μπορεί κάλυστα να συνδιαστεί σε thrash κατστάσεις.

 

συμφωνω και επαυξανω αφου η πρωτη μου κιθαρα ειχε ''X'' σχημα και το μετανιωσα γρηγορα. μια strat η lp style ειναι παντα μια σιγουρη και αξιοπιστη λυση. οσο για τα κουρδισματα σε κιθαρα με φλοιντ, ναι μπορεις να κανεις αλλα μετα θα χρειαζεσαι setup και πιστεψε με μια κιθαρα με φλοιντ δε θελει ενα απλο σεταπ οπως οι περισσοτερες κιθαρες με stop-tail οποτε ουσιαστικα ναι θα χρειαζεσαι και δευτερη κιθαρα πιστευω...

http://reckoninghour.com/

 

rEaL mUsIc

rEaL nEwS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δε κοιτάς και τις esp ltd.

Πιστεύω ότι κάποια με emg θα σε ικανοποιήσει για το είδος που θες.Έχει και κλασσικό σχήμα δε θα σε περιορίσει αν θες να παίξεις κάτι πιο light κάποια στιγμή.

Αν τώρα σ'αρέσει τόσο πολύ το σχήμα της bc rich τότε πάρτην,είναι πολύ όμορφη κιθάρα.

Αυτά :)

Νιώσε την δύναμη του Black Dragon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το floyd rose  λογικα το ξερεις οτι δεν μπορεις να αλλαζεις κουρδισματα ετσι?αν παιζεις live πρεπει να χεις και αλλη κιθαρα ετσι και θες να παιζεις με διαφορετικα κουρδισματα

 

Σε όποια κιθάρα και αν αλλάξεις κούρδισμα θα έχεις κάποιο θέμα γιατί αλλάζει η πίεση που ασκούν οι χορδές προς το μπράτσο και χάνεται η ρέγουλα που είχε από το σετέριασμα.

 

Αν το floyd δεν είναι μπλοκαρισμένο είναι χρονοβόρα η διαδικασία να αλλάξει κάποιος το κούρδισμα όπως πολύ σωστά είπες

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να σκεφτείς αν θα την έχεις για πολύ καιρό καιδεν το μετανιώσεις για το σχήμα.

Το λέω αυτό γιατί υπήρχαν άτομα που μετά πό κάποιο καιρό τους έφυγε η μεγάλη τρέλλα με τα διάφορα σχήματα και μετά δυσκολευόντουσαν να τις πουλίσουν για να πάρουν ένα πιο "ήπιο" σχήμα,το όποίο ήποιο μπορεί κάλυστα να συνδιαστεί σε thrash κατστάσεις.

+1

 

Συμφωνώ απόλυτα όσον αφορά το σχήμα!

 

Τώρα όσον αφορά τον ήχο και αυτή που παρέθεσες και οι Jackson Kelly, RR και King V έχουν ίδιους μαγνήτες (EMG 81-85) απ' ότι βλέπω (στα 800 ευρώ περίπου είναι όλες). Οπότε ηχητικά θα είναι όλες πάνω κάτω ίδιες.

 

Σκέψου λοιπόν εσύ πιο σχήμα σου αρέσει περισσότερο και δοκίμασε αν μπορείς και την BC Rich και κάποια Jackson για να δεις ποια σε βολεύει καλύτερα στο χέρι.

 

Καλές αγορές!  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασε αν μπορείς και την BC Rich και κάποια Jackson για να δεις ποια σε βολεύει καλύτερα στο χέρι.

 

+1

 

Ένα πολύ σημαντικό κριτήριο  ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όποια κιθάρα και αν αλλάξεις κούρδισμα θα έχεις κάποιο θέμα γιατί αλλάζει η πίεση που ασκούν οι χορδές προς το μπράτσο και χάνεται η ρέγουλα που είχε από το σετέριασμα.

 

Αν το floyd δεν είναι μπλοκαρισμένο είναι χρονοβόρα η διαδικασία να αλλάξει κάποιος το κούρδισμα όπως πολύ σωστά είπες

ναι σωστο αυτο βεβαια αν εισαι απο E το ριχνεις σε D ευκολα σε live τωρα αν θελει να παει σε C θα χει πλακα  ;D συφνωνω για το σχημα σε τοση ακριβη κιθαρα !και εμενα η πρωτη μου ηταν μια στο σχημα των system of a down δεν βρηκα να την δωσω και την εκανα καδρο στον τοιχο  ;) σε αυτο το σχημα και με φλοιντ θα δυσκολευτεις να την δωσεις πιθανοτερο.εγω στην θεση σου θα επερνα μια  esp μεταχειρισμενη η μια epiphone -gibson studio με emg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου