Προς το περιεχόμενο

Ήχοι....Ποντικιού


manos_m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλους!

 

Το πρόβλημα που έχω το έχω παρατηρήσει με ακουστικά: Ακούγεται ένας θόρυβος, ο οποίος γίνεται πιο δυνατός και αισθητός με κίνηση του ποντικού. Δεν είναι ακριβώς φύσημα, ούτε βόμβος...κάτι σαν κακό ραδιόφωνο...σαν jitter ήχος σε κακογραμμένο CD. ( δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός). Έχω αλλάξει και ποντίκια (είτε USB είτε PS2) χωρίς αποτέλεσμα.

 

Το μόνο που έχω σκεφτεί είναι η γείωση της μπρίζας.

 

Οι συσκευές ground isolator που βρίσκω στο eBay κάνουν δουλειά; (δεν αφορούν ακριβώς τέτοιες περιπτώσεις αλλά κυρίως ηχοσυστήματα αυτοκινήτου). Αν ναι , θυσιάζουν audible συχνότητες ήχου;

 

Να αλλάξω μπρίζα;

 

Να φωνάξω ηλεκτρολόγο;

 

Όλα τα παραπάνω;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ακους μουσικη?Οταν φτιαχνεις μουσικη?Ακουγεται μονο μεσω ακουστικων?..Δηλ απ τα ηχεια τιποτα?Οι πριζες απ οσο ξερω ειναι ηδη

γειωμενες..Αν κανω λαθος διορθωστε με,νομιζω ομως οως δεν θα κανει

κατι αυτο..Ο ηλ/γος παιζει και να μη σου κανει δουλεια-εκτος και αν ειναι

ψαγμενος και εχει ξανατυχει σε παρομοια κατασταση..

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον θόρυβο τον καταλαβαίνεις από τα ακουστικά....Στα ηχεία δεν είναι αισθητός (εκτός φυσικά αν σηκώσεις την ένταση στο τέρμα)

 

 

Για τις συσκευές ground isolator που έλεγα πριν ενδεικτικά δίνω ένα link:

 

http://cgi.ebay.com/INLINE-RCA-GROUND-LOOP-ISOLATOR-NOISE-FILTER-BEATS-PAC_W0QQitemZ280025959256QQihZ018QQcategoryZ32809QQrdZ1QQcmdZViewItem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ασύρματο το ποντίκι? Αν ναι, άλλαξε μπαταρία!

 

Έχεις καλά ηχεία και μια καλούτσικη κάρτα γραφικών?Δεν ξέρω κατά πόσο παίζουν ρόλο, αλλά το είχα κι εγώ το πρόβλημα αυτό όταν είχα πολύ δυνατά τα ηχεία, χωρίς όμως να παίζει κάτι άλλο (μουσική-dvd πχ).

 

Επίσης από τότε που άλλαξα μπαταρία στο ποντίκι (μου έβγαλε μήνυμα) δεν το έχει ξανακάνει....

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιθανότερο είναι αυτό που υπονοεί και ο eye πάντως, κάρτα ήχου ΓΤΠ, οι οποίες είναι ... ευαίσθητες (=αθωράκιστες) στις ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές... Η μόνη λύση δυστυχώς είναι να πάρεις μια κάρτα της προκοπής! Σου κάναμε την καρδιά περιβόλι ε;

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε mano και εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο προβλημα με την onboard κάρτα ήχου (την κάρτα ηχου δλδ που είναι ενσωματωμένη στο motherboard).

είναι μία κάρτα -όπως επισημανε και ο eye- Γ.Τ.Π. :lol:

 

και εγώ το παρατηρώ αυτόν τον ήχο μόνο με τα ακουστικά και είναι πιο εντονος όχι οταν απλά κουνω το ποντίκι αλλά όταν κάνω dragging (όταν κουνώ το ποντίκι με το ένα πληκτρο πατημένο).

 

κάνε την χάρη στον εαυτό σου και πάρε μια πιο σοβαρή κάρτα ήχου,ακόμη και μια απλή audigy θα είναι κλάσεις ανώτερη απο αυτήν που έχεις τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ξέχασα να το αναφέρω....

 

έχω την M-Audio Audiophile 192. (Η onboard είναι disabled από το bios).

 

Οπότε μάλλον δεν ισχύουν τα προαναφερόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε μάλλον δεν ισχύουν τα προαναφερόμενα.

 

οπότε ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ισχύουν.

 

έψαξα και εγω γι αυτό το hum που έχεις και όντως λένε πως είναι πρόβλημα γείωσης και συστήνουν ένα ground loop isolator.

οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου