Προς το περιεχόμενο

drum mics


KID

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα

 

σκεφτομαι να αγορασω καποια μικροφωνα για τα τυμπανα καθως ο εδω ηχοληπτης οταν κανουμε live βαζει ενα στην μποτα και ενα στο ταμπουρο και αμα του περισευει και ενα αναμεσα στα toms.σε μικρους χωρους προτειμω να μην βαζει τιποτα γιατι το αποτελεσμα ειναι περιεργο :x

αλλα σε μεγαλους ανοιχτους χωρους πρεπει μαλλον να εχω τα δικα μου.

οι καιροι ειναι δυσκολοι και δεν ξερω τι παιρνω με 300 euros.

το ειδος που παιζουμε ειναι ροκ εχω τα ταμα ροκσταρ και χρειαζομαι αντικατασταση των δερματων.εχει κανεις να προτεινει καποιo συνδυασμο π.χ remo emperor batter head με remo ambassador resonant head?

ευχαριστω :lol:

βιρα κι'εχει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και σε σενα.Υπαρχει ενα πακετο της audix τo fusion 4 με 3 μικροφωνα στα 290 ευρω και τα shure αλλα δεν θυμαμαι ονομα περιπου σε αυτα τα λεφτα που ζητας.Οσο για τα δερματα καλο ειναι να βαλεις REMO pinstripe λαδιου απο πανω και DIPLOMAT λεπτα απο κατω για να ακουει πιο καλα το τυμπανο.Για ταμπουρο το coated ambassador της REMO ειναι στανταρ ειδικα με την βουλα απο κατω (DOT).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αν δεν ήξερα το χάλι που επικρατεί στα low-budget ελληνικά live, θα σου έλεγα να επιμείνεις ο ηχολήπτης να φέρει τρία-τέσσερα μικρόφωνα παραπάνω και να στρώσει τον κώλο του να βγάλει ήχο από τα τύμπανα!

 

Όμως επειδή αυτό δεν είναι πάντα εφικτό (κυρίως γιατί συχνά δεν επιλέγεις εσύ το PΑτζίδικο και αναγκάζεσαι να βολευτείς με ότι σου φέρουν), ένα pre-packed σετ σαν αυτό της Audix που προτείνει ο Vagoum είναι μία καλή προσωρινή λύση. Εγώ πάντως θα αγόραζα ένα Shure SM57 και ένα AKG D112 (ταμπούρο - κάσα αντίστοιχα), που μπορείς να τα δεις και σαν επένδυση αφού θεωρούνται κλασικά, και θα έκανα λίγη υπομονή μέχρι να μπορέσω να πάρω και τρία καλά μικρόφωνα για τα τομ.

 

Όσο για τα δέρματα, ο συνδυασμός clear Emperors/clear Ambassadors στα τομ είναι πολύ καλός, αλλά επειδή δεν έχω παίξει με Rockstar, δεν ξέρω πως θα λειτουργήσει στα τύμπανά σου. Τα Pinstripes είναι η πιο ασφαλής λύση, αφού κάνουν σχεδόν κάθε τύμπανο να ακούγεται τουλάχιστον υποφερτό, κόβοντας τους ανεπιθύμητους αρμονικούς (ελληνιστί, "κουδούνισμα"), αλλά ανάλογα με τη κατασκευή του τυμπάνου μπορεί και να το κάνουν να ακούγεται τελείως άχρωμο. Αν δεν έχεις την οικονομική πολυτέλεια της "δοκιμής και σφάλματος", και αφού παίζεις ροκ, καλύτερα να ξεκινήσεις με Pinstripes για τα τομ (με διαφανή Ambassadors στην κάτω πλευρά), Powerstroke 3 για την κάσα, και με το all-time-classic Ambassador coated για το ταμπούρο.

 

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Εγώ προτείνω 2 σετ μικροφώνων τις fame.Πιστεύω είναι η καλύτερη προσιτή αγορά που μπορεί

να κάνει ένας μη επαγγελματίας drummer εντάξει αν ο ερασιτέχνης είναι λεφτάς τοτε shure με 1000.Με αυτά τα μικρόφωνα ηχογράφησα πρόσφατα drums με την μπαντα μου για ενα demo που

ετοιμάζουμε και μπορω να πω οτι έχει ξεφύγει απο την demila ακούγεται σαν σοβαρή ερασιτεχνική ηχογράφιση drums.Εγώ πάντος είμαι αρκετά ευχαριστημένος.Ουτός σι άλλος τα ακριβά μικρόφωνα

χρειάζονται και ακριβά drum sets για να αποδείξουν πραγματικά τι αξίζουν.

 

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Drums/Deals/Fame-Drum-Mic-Set-I-/art-DRU0010088-000

 

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Drums/Deals/Fame-Drum-Mic-Set-III-MS-430-/art-DRU0010090-000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου