Προς το περιεχόμενο

Ωραίο το Karma FX, αλλά πως το ηχογραφείς;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο οτι καταλαβα δεν ενδιαφερεται να κανει freeze...κανοντας freeze το track κλειδωνει kai δεν μπορεις να το επεξεργαστεις...

και στο κατω-κατω ποιος ο λογος να κανει freeze εκτος του να απελευθερωσει cpu???γιατι μονο αυτο γλυτωνει...το ποσο μνημης που εχει δεσμευτει απο το οργανο αν και freezed παραμενει ιδιο...

Αρα μαλλον για audio mixdown ενδιαφερεται.... :) :) :)

 

πας λοιπον file--->export--->audio mixdown

εδω επιλεγεις sample rate κ resolution(16 bit ,44.1khz αν θες να το κανεις audio cd...αν το κανεις data kane to οτι εςχεις κ στο project set up σου..)

μετα επιλεγεις ως τι αρχειο ηχου θες να σωθει αυτο το track οπως και αν θες να ειναι το track mono h stereo(βαλε stereo για πληκτρα...)

Τελος(και το πιο σημαντικο ...) ειναι να επιλεξεις στο πεδιο outputs τι ακριβως θες να κανεις export... εσυ λοιπον θες vst instruments--->karma.υπαρχει και αλλος τροπος για την τελευταια αυτη 'φαση''..να κανεις σολο το midi channel και στο πεδιο ουtputs να αφησεις το bus λογικα που θα εχει..

 

Αν τωρα θες μπορεις αυτο που εχεις κανει export να το εισαγεις σε ενα track sto cubase και ως audio track(επιλεγεις και import to audio track..)

Προσοχη μονο αν το κανεις αυτο μην τα βαλεις να παιζουν και τα 2 ταυτοχρονα... :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ!!! :D :D :D

 

Μου εκανε κατι τσαλιμια στην αρχη (εβγαζε οτι να ναι, εκτος χρονου, μου εκοβε κομματια απο τιν μελωδια κλπ κλπ) αλλα οταν ξετσεκαρα το real time export βγηκε τζαμι.

 

Thanx!!!

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν τωρα θες μπορεις αυτο που εχεις κανει export να το εισαγεις σε ενα track sto cubase και ως audio track(επιλεγεις και import to audio track..)

 

Mε όλο τον σεβασμό φίλε μου, δεν το βρίσκεις ολίγον περιτό να κάνεις ένα track export με σκοπό να το επαναφέρεις με import ? (εκτός αν η σύνθεσή του περιορίζεται σε ένα και μόνο track οπότε άκυρα τα παρακάτω :) )

Όπως ανέφερε και ο Εye, το "φριζαρισμένο" μπορείς πανευκολα και κυρίως γρήγορα να το κάνεις copy σε ένα blank και να το χειριστείς σαν ηχογραφημένο ώστε να συνεχίσεις απρόσκοπτα το project σου...

Tώρα αν θες μπορείς να κρατήσεις και το freeze σαν mute, για να το επαναφέρεις -για διάφορους λόγους- με unfreeze κάποια στιγμή στην πρότερη midi κατάστασή του ή να το κάνεις delete για να απελευθερώσεις μνήμη (που δεν χρειάζεται και πάντα...ανάλογα την φύση του instrument). Εκτός αν κάτι τέτοιο δεν γίνεται στο cubase...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ανέφερε και ο Εye' date=' το "φριζαρισμένο" μπορείς πανευκολα και κυρίως γρήγορα να το κάνεις copy σε ένα blank και να το χειριστείς σαν ηχογραφημένο ώστε να συνεχίσεις απρόσκοπτα το project σου...[/quote']

 

Μηπως σου ειναι ευκολο να εξηγησεις λιγο την διαδικασία;

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κάνε λοιπόν τα παρακάτω:

 

- Πάτα το F11 για να εμφανισθεί η παλέτα με τα vst σου.

- Επέλεξε το vst που σε ενδιαφέρει

- Επέλεξε να το κάνεις "freeze"

- Τελείωσες. Θα δεις ότι τα φερόμενα ως "έξοδοι" tracks' date=' τώρα δείχνουν κυματομορφές (υπό την προϋπόθεση ότι είχες γράψει κάτι στο σχετιζόμενο midi track). Έτσι έχεις το audio που θέλεις.

- Τις κυματομορφές αυτές μπορείς να τις μετακινήσεις (αν θυμάμαι σωστά) σε όποιο audio κανάλι θέλεις για περαιτέρω επεξεργασία.[/quote']

 

Δημιουργείς ένα νέο audio track, επιλέγεις τις freeze κυματομορφές και με copy paste τις μεταφέρεις σ΄αυτό ...(με ενεργοποιημένο το snap για να μεταφερθεί ακριβώς στην ίδια "χρονική θέση" )...

Αυτός είναι ένας από τους τρόπους που μπορείς να το κάνεις στο sonar.Υπάρχουν κι άλλοι αλλά φαντάζομαι ότι ο συγκεκριμένος -και κοινότυπος- θα ισχύει και στο cubase...ας μας το επιβεβαιώσει και κάποιος φίλος που το χρησιμοποιεί...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τωρα θες μπορεις αυτο που εχεις κανει export να το εισαγεις σε ενα track sto cubase και ως audio track(επιλεγεις και import to audio track..)

 

Mε όλο τον σεβασμό φίλε μου' date=' δεν το βρίσκεις ολίγον περιτό να κάνεις ένα track export με σκοπό να το επαναφέρεις με import ? (εκτός αν η σύνθεσή του περιορίζεται σε ένα και μόνο track οπότε άκυρα τα παρακάτω :) )

Όπως ανέφερε και ο Εye, το "φριζαρισμένο" μπορείς πανευκολα και κυρίως γρήγορα να το κάνεις copy σε ένα blank και να το χειριστείς σαν ηχογραφημένο ώστε να συνεχίσεις απρόσκοπτα το project σου...

Tώρα αν θες μπορείς να κρατήσεις και το freeze σαν mute, για να το επαναφέρεις -για διάφορους λόγους- με unfreeze κάποια στιγμή στην πρότερη midi κατάστασή του ή να το κάνεις delete για να απελευθερώσεις μνήμη (που δεν χρειάζεται και πάντα...ανάλογα την φύση του instrument). Εκτός αν κάτι τέτοιο δεν γίνεται στο cubase...[/quote']

 

 

 

...αν παρατηρησες γραφω...''αν θελεις..''....υπαρχουν διαφοροι λογοι που καποιος μπορει να θελει αυτο που κανει export να το εισαγει σαν audio στο project του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chaostar, τελικά έχεις δίκιο, η δουλειά δεν μπορεί να γίνει με τον τρόπο που σου είπα. StandBy από Δευτέρα και θα σου πω τι πρέπει να κάνεις, εκτός αν βρεθούμε το Σάββατο και είμαστε ξεμέθυστοι (λέω τώρα...)...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά οκ εβγαλα ακρη(να ειναι καλα και το help του Cubase). Αν κανεις freeze το track, σου κλειδωνει το midi και δημιουργει ενα (αορατο) audio. Επισης ομως φτιαχνει και ενα φακελο που λεγεται freeze οπου και αποθηκευει το freezed audio...

 

Οποτε ειτε κανω freeze και μετα impor το audio, ειτε κανω export και import μου φαινεται το ιδιο...προσωπικα με βολεψε πιο πολύ το export mixdown

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

μετά φταίω εγώ που είμαι φανατικός sonar...άκιας... :lol: :lol: :lol:

 

ΥΓ.Για κοιτάχτε το καλύτερα ρε παίδες...δεν μπορεί στο sonar να γίνεται τόσο εύκολα και στο sx να είναι γρίφος...μήπως κάτι σας διαφευγει???

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

α και επ' ευκαιρία, για πες μου φίλε μου musictech (χωρίς σκωπτική διάθεση απλά πληροφοριακά), κάποιους λόγους που χρειάζεται κάποιος να κάνει export ένα audio track για να το ξαναεισάγει στο ίδιο project, γιατί ειλικρινά δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου