Προς το περιεχόμενο

Greg - King of this SL


gregg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια και χαρα σας! Παει πολυς καιρος που δεν εχω ποσταρει τιποτε!! Σημερα τελειωσα ενα καινουριο τραγουδι. Η λεξη καινουριο μπορει να μπει σε πολλα εισαγωγικα μιας και ειναι ενα παρα-πολυ-παιγμενο μουσικο υφος.

 

Παρολαυτα υπαρχει κατι που (ενιοτε) ανανεωνεται με καποιο τροπο, πανω στις ιδιες (περιπου) νοτες, στα ιδια (περιπου) ακκορντα και στους ιδιους (περιπου) ρυθμους.

 

Ελπιζω να το γουσταρετε!

 

[soundcloud]https://soundcloud.com/gregory-giarelis/king-of-this-sorrowful-land-gregory-giarelis[/soundcloud]

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυνατο κομματι,κιθαρες και τραγουδισμα τα παντα ολα.

Λιιιιγο η φωνη σε σημεια ειναι στα ορια,θα πεις"με μ.....κιες ασχολεισαι","ελα ντε" θα σου πω ;D.

Εξαλλου εχει χαρακτηρα και ειναι πολυ ωραια τραγουδισμενο,με ψυχη κι οσο προχωραει το πραγμα ανεβαινει.

Μου φερνει στο μυαλο Sabbath(Iommi ουσιαστικα) εποχης Martin/Hughes,

ωραια πραγματα δηλ.

Γουσταρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να΄σαι καλα ρε Γιωργη!!! Σ'ευχαριστω! Οσο το ακουω μου θυμιζει και μενα αυτο το υφος!

 

Το οποιο ειναι απο τα πιο αγαπητα μου πανω στο ειδος. Το σχολιο για τον Martin το εκαναν και κανα δυο φιλοι ακομη!!

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρηγόρη, νομίζω ότι με λίγο καλύτερη ενορχήστρωση (πιο πολύ στις πλάτες) πήγαινε πολύ μακριά.

 

Πολύ ωραίο! :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες, εννοεις οτι λειπει κατι ας πουμε; η αλλο arrangement στα οργανα που ηδη υπαρχουν;

Το βασικό που εννοώ είναι το synth.

Όπου υπάρχει, είναι μάλλον πολύ "ευδιάκριτο", ενώ όπου λείπει, μάλλον αδειάζει πολύ το κομμάτι.

Χρειάζεται μια μέση λύση, ίσως ένα λίγο πιο ευέλικτο synth (που να μην μένει σε ένα voicing όσο παίζει, αλλά και με κάποιους άλλους ήχους- πιο διακριτικούς εκεί που τώρα λείπει για να μην αδειάζει το κομμάτι).

Από την στιγμή που η μεγάλη έβδομη παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην φρασεολογία σου (αρμονική μινόρε), θα σου έλεγα να δοκιμάσεις ακόμα και strings σε κάποια σημεία.

Απλά η γνώμη μου Γρηγόρη.

 

Πάντως νομίζω ότι αυτό είναι το είδος σου, και χαίρομαι πολύ που τα τελευταία χρόνια έχεις ρίξει βάρος στην σύνθεση (σε πολλά ιδιώματα), και όχι μόνο στο σολιστικό μέρος. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσε πολύ ο ηχος της κιθαρας.( τι εχεις από εξοπλισμο;)

Σαν συνθεση δεν με εντυπωσιασε. Δεν μου εμεινε.

Η φωνη, ουτε ζέστη ουτε κρυο. Σωστη,εκφραστικη και λιγο στα ορια,ετσι τουλάχιστον το ακουω.

Και οντως εχει δικιο ο Φασιον για τις πλατες.Οταν δεν παιζουν τα συνθη υπαρχει ένα "αδειασμα'' στο ηχο.

Αυτά τα ολιγα από μενα.

Καλη συνεχεια.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό που εννοώ είναι το synth.

Όπου υπάρχει, είναι μάλλον πολύ "ευδιάκριτο", ενώ όπου λείπει, μάλλον αδειάζει πολύ το κομμάτι.

Χρειάζεται μια μέση λύση, ίσως ένα λίγο πιο ευέλικτο synth (που να μην μένει σε ένα voicing όσο παίζει, αλλά και με κάποιους άλλους ήχους- πιο διακριτικούς εκεί που τώρα λείπει για να μην αδειάζει το κομμάτι).

Από την στιγμή που η μεγάλη έβδομη παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην φρασεολογία σου (αρμονική μινόρε), θα σου έλεγα να δοκιμάσεις ακόμα και strings σε κάποια σημεία.

Απλά η γνώμη μου Γρηγόρη.

 

Πάντως νομίζω ότι αυτό είναι το είδος σου, και χαίρομαι πολύ που τα τελευταία χρόνια έχεις ρίξει βάρος στην σύνθεση (σε πολλά ιδιώματα), και όχι μόνο στο σολιστικό μέρος. :)

 

 

Σ'ευχαριστω πολυ!!!

 

Ακριβως επειδη εκτιμω τη γνωμη σου γι'αυτο θελησα τη διευκρινιση.

 

Strings λοιπον! Ι'll get to work γιατι ειναι πολυ ενδιαφερουσα η ιδεα!!

 

Σε σχεση με το σολιστικο κομματι (και εκτος κι αν βρισκεται κανεις σε κανενα technique demontration show) θεωρω πως ενα εντυπωσιακο σολο ας πουμε δεν λεει απολυτως τιποτα αν δεν εξυπηρετει το τραγουδι μεσα στο οποιο παιζεται. Υπαρχει και η διαθεση της στιγμης βεβαια...τεσπα, μεγαλο το θεμα αυτο.

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσε πολύ ο ηχος της κιθαρας.( τι εχεις από εξοπλισμο;)

Σαν συνθεση δεν με εντυπωσιασε. Δεν μου εμεινε.

Η φωνη, ουτε ζέστη ουτε κρυο. Σωστη,εκφραστικη και λιγο στα ορια,ετσι τουλάχιστον το ακουω.

Και οντως εχει δικιο ο Φασιον για τις πλατες.Οταν δεν παιζουν τα συνθη υπαρχει ένα "αδειασμα'' στο ηχο.

Αυτά τα ολιγα από μενα.

Καλη συνεχεια.

 

Η κιθαρα ειναι guitar rig (5). Καποιο preset (απειραχτο).

 

Καλη συνεχεια :)

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω μια καλυτερη μιξη του τραγουδιου. Το παλιο το αφαιρεσα μιας και υπαρχει περιορισμενος χωρος στο soundcloud.

 

[soundcloud]https://soundcloud.com/gregory-giarelis/king-of-this-sorrowful-land-gregory-giarelis[/soundcloud]

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου