Προς το περιεχόμενο

Το thread των guitar tones


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουν περάσει σχεδόν 30 χρόνια και ακόμα δεν έχω βρει κάτι καλύτερο σε hard rock ήχο...

 

 

Ο Kee Marcello λοιπόν,σε ολόκληρο το "Οut Of This World".Tα ρυθμικά του με αυτό το τρελό γρέζι και τα σόλο του να στάζουν μέλι(θυμαρίσιο).

Έπαιζε λέει με έναν Marshall,πειραγμένο από ένα τύπο που λεγόταν Tommy Folkesson.

Τρέχα γύρευε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχουν περάσει σχεδόν 30 χρόνια και ακόμα δεν έχω βρει κάτι καλύτερο σε hard rock ήχο...

 

 

Ο Kee Marcello λοιπόν,σε ολόκληρο το "Οut Of This World".Tα ρυθμικά του με αυτό το τρελό γρέζι και τα σόλο του να στάζουν μέλι(θυμαρίσιο).

Έπαιζε λέει με έναν Marshall,πειραγμένο από ένα τύπο που λεγόταν Tommy Folkesson.

Τρέχα γύρευε...

 

Πραγματικά αξεπέραστος ήχος.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που βλέπω σε αυτό το θρεντ είναι ότι το κριτήριο του καθενός για το tone είναι ο / οι κιθαρίστας /-ες που γουστάρει. Φυσιολογικό αλλά παραπλανητικό.

 

εντάξει εγώ σας παραπλάνησα. Δεν έβαλα τους βασικούς μου.

Εβαλα outsider....  ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που βλέπω σε αυτό το θρεντ είναι ότι το κριτήριο του καθενός για το tone είναι ο / οι κιθαρίστας /-ες που γουστάρει. Φυσιολογικό αλλά παραπλανητικό.

προσωπικά.... Καμια σχέση.

Δεν λέω πως δεν μ'αρεσουν οι δυο που έβαλα (Belew, Timmons) αλλά δεν ειναι "αυτοί που γουστάρω" (παιχτικα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το συμμζέψει κανείς έτσι ώστε να μπούν, να γράψει ο καθένας τι ξέρει και πως τους πετυχαίνει για να έχουμε ρέγουλα?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά.... Καμια σχέση.

Δεν λέω πως δεν μ'αρεσουν οι δυο που έβαλα (Belew, Timmons) αλλά δεν ειναι "αυτοί που γουστάρω" (παιχτικα).

 

Ναι εντάξει το δικό σου είναι προφανές.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου έχω ένα Rockman. Να σου το στείλω να γουστάρεις; :D :D :D

Έκτορα, εσύ? ;D ;D ;D

Αν σου βρίσκονται και τρία τέσσερα delay και κανένα rocktron juice extractor ακόμα καλύτερα.

Στείλτα όλα. :D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο

 

Ο Τιμονς επαιζε ολα τα χρονια με laney ενισχυτες και ειχε ενα χαρακτηριστικο ηχο καπως κομπρεσαρισμενο αλλα ωραιο. Εδω και καποια χρονια εχει παει σε mesa και ενω ο τονος του μοιαζει (λογικο αφου βγαινει απο τα δαχτυλα του) ειναι αλλιωτικος. Δε ξερω ποιον προτιμω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Humbuckers, OD, delay, πολύ αλκοόλ, ταλέντο και πάθος.

Ευκόλα δύσκολο και δύσκολα εύκολο.

Η γραβάτα προαιρετική.

 

Αυτός ο ήχος ακούγεται και λίγο πιο αναιμικός από humbuckers . Πιστεύω προσεγγίζεται και με ένα νεκ μαγνήτη προς filtertorn μεριά

 

Για μένα πάντως, υπάρχουν μόνο δυο ήχοι. Tο tubescreamer και το fuzz. Τους καλύτερους distortion ήχους τους βγάζουν δυο tubescreamers ή ένα fuzz - dist γερμανίου με κάποιο tremble boost (ή OD σε "clean" ρυμθιση) πριν απ' αυτό. Tα distortion με εξαίρεση ελάχιστα (Burnley, Suhr ίσως) είναι πολύ Toto για τα γούστα μου.

Είμαι rawmantic τύπος.

  ΄

 

Έγραψες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρείς όμως ότι είναι τόσο δύσκολοι οι ήχοι της κιθάρας που βγάζουν;

 

δεν νομιζω οτι παιζει ρολο το αν ειναι ευκολος ή δυσκολος ο ηχος....ετσι κι αλλοιως σιγα το rocket science....οποιοσδηποτε κιθαριστας με εναν καλο ενισχυτη,μια καλή κιθαρα και αξιοπρεπη πεταλια εχει ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ την δυνατοτητα εξαιρετικου ηχου....η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ και το ΜΥΑΛΟ ειναι αυτα που ΟΝΤΩΣ κανουν την διαφορα.....

 

επισης  αυτο που οι περισσοτεροι κιθαριστες δεν καταλαβαινουν ειναι οτι ο....ηχος που τους αρεσει σε μια ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ αλλα και σε μια μπαντα που παιζει ζωντανα  οφειλεται κυριως στο τι ΔΕΝ παιζουν τα ΥΠΟΛΟΙΠΑ οργανα καθως και στη συνολικη ΜΙΞΗ του κομματιου....και δεν ειναι βεβαια υπευθυνος για αυτον μονο ο κιθαριστας....

 

Εγώ αυτό που βλέπω σε αυτό το θρεντ είναι ότι το κριτήριο του καθενός για το tone είναι ο / οι κιθαρίστας /-ες που γουστάρει. Φυσιολογικό αλλά παραπλανητικό.

 

προσωπικα το ΜΟΝΟ που με ενδιαφερει σε εναν κιθαριστα ειναι ο ΗΧΟΣ του και η αισθητικη του οποτε οχι,δεν παραπλανιεμαι... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου