Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με ανελέητο buzzzzzz


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο ψητό.

 

Έχω ένα μόνιμο buzz σε όλες τις χορδές εκτός της Μι και Σι. Σε όλα τα τάστα, γίνεται ελαφρώς χειρότερα μετά το 14ο-15ο. Δεν φαίνεται να το κάνει σε ανοιχτές. Έχω δοκιμάσει τα πάντα εκτός από ultrex.

 

Έχω καθαρίσει nut μην είχε τίποτα σκαλωμένο εκεί μέσα, το οποίο είναι μονίμως "γρασαρισμένο" (με γραφίτη). Νάδα.

Έχω λιμάρει τα τραγικά saddles της γέφυρας που δεν έχουν συγκεκριμένη γκρούβα για την χορδή μπας κι είναι από εκεί. Έχω καθαρίσει (όσο γίνεται τέλος πάντων) και όλη την διαδρομή απ'το "string through" του tremolo μέχρι να φτάσει στο saddle.

Έχω τσεκάρει μπας κι είναι οι μαγνήτες κανα περίεργο με τα ύψη δεν ξέρω κι εγώ τι, τζίφος κι εκεί.

Έχω τσεκάρει τα τάστα. Έχει κάνα δυο που'ναι κάτι ελάχιστα ψιλούτσικα ψηλότερα αλλά σε καμία περίπτωση ώστε να δημιουργούν αυτό το πρόβλημα.

Έχω αλλάξει τρία σετ χορδών, οπότε δεν είναι ούτε οι χορδές.

Τα string trees είναι τέρμα κάτω, δεν τίθεται θέμα γωνίας προς τα κλειδιά.

Έχω δοκιμάσει αφρολέξ μετά το nut, κάτω στα ελατήρια του tremolo, πίσω απ'τα βαγονάκια. Τίποτα κι από 'κει.

 

Έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά και ζητώ την βοήθεια του κοινού. Η κιθάρα είναι στρατοκάστερ κόπια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1. ξαφνικά άρχισε να γίνεται αυτό?

2. τι χορδές είναι?

 

Σχεδόν απ'την αρχή το'κανε.

Χορδές διάφορες. D'addario, Ernie Ball, Fender. 9άρες και 10άρες.

 

Παρεμπιπτόντως, μιλάμε για vintage style tremolo με ανάλογα saddles.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να βάλεις ένα shim (ξέρεις που, έτσι; μέγιστο πάχος μιας καρτ βιζίτ!) και ανέβασε αντίστοιχα τα saddles, να δω κάτι που θέλω...

Στην περίπτωση που τα ποδαράκια των saddles έχουν ακόμα περιθώριο, "πάχυνε" το shim με απλό χαρτί.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να βάλεις ένα shim (ξέρεις που, έτσι; μέγιστο πάχος μιας καρτ βιζίτ!) και ανέβασε αντίστοιχα τα saddles, να δω κάτι που θέλω...

Στην περίπτωση που τα ποδαράκια των saddles έχουν ακόμα περιθώριο, "πάχυνε" το shim με απλό χαρτί.

 

Κατάλαβα που το πας, το σκέφτηκα αλλά είμαστε ήδη στα τέρματα.

18199008_1760401677604157_2786870577493533069_n.jpg?oh=1a8e8897914a59f4d32ad6213bda4852&oe=59C0462E

 

 

εδιτ: η γέφυρα είναι επίτηδες... καρφωμένη. Δεν ήταν ανέκαθεν έτσι, το δοκίμασα και floating και "κανονικά", καμία αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε το μόνο που σκέφτομαι είναι τα ελατήρια.

Ξέρω ότι τα είδες αλλά είναι πολύ ύπουλα.

Άλλαξε τα με μεγαλύτερης τάσης ή μακρύτερα (αν δεν χωράνε κόψε κάτι στην ανάγκη).

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε το μόνο που σκέφτομαι είναι τα ελατήρια.

Ξέρω ότι τα είδες αλλά είναι πολύ ύπουλα.

Άλλαξε τα με μεγαλύτερης τάσης ή μακρύτερα (αν δεν χωράνε κόψε κάτι στην ανάγκη).

 

Δοκίμασα και άνευ ελατηρίων με μπλοκ, ούτε αυτά είναι.  :-\

 

εδιτ: ενδιαφέρουσα εξέλιξη. Ξανασέταρα το τρέμολο κανονικά και βελτιώθηκε κάπως η κατάσταση, αν και δεν επιδιορθώθηκε εντελώς. Περίεργα πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Το οτι λιμαρες τα nut slots δεν παιζει ρολο αφου λες οτι οι χορδες ανοιχτες παιζουν κανονικα (βεβαια ελπιζω να λιμαρες με τα σωστα nut files και οχι οτι να ναι γιατι ετι δημιουργεις προβλημα εκει που...δεν υπαρχει).

 

2.Κατα την ιδια λογικη ομως το οτι πειραξες τα saddles που ΔΕΝ ειχαν αυλακι...μαλλον κακο εκανε παρα καλο...

 

3.Το οτι ΔΕΝ τασταρει μονο στη Σι και τη Μι κατι λεει...με καποιο τροπο πρεπει να σηκωσεις τη γεφυρα απο την πανω μερια....και ποιος ειναι αυτος ο τροπος οεο;;;;;

 

4.Αυτο το "εχω τσεκαρει τα ταστα και ειναι καναδυο ψηλοτερα"....παιζει ΕΥΚΟΛΑ να κανει την κιθαρα να τασταρει απο κει και πανω....

 

5.Προσωπικα θα δοκιμαζα το truss-rod relief....φειδωλα....

 

6.Απο action πως παμε;

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Έχω ένα μόνιμο buzz σε όλες τις χορδές εκτός της Μι και Σι. Σε όλα τα τάστα, γίνεται ελαφρώς χειρότερα μετά το 14ο-15ο

 

Λιγότερο relief (σφίξιμο rod ), σε συνδυασμό με σήκωμα action (για να επανέλθει).

Στην περίπτωσή σου, επειδή είσαι τερματισμένος, θα χρειαστείς ανάποδο shiming.

 

Tι action μετράς σε 12ο και 20ο τάστο στις Ε και e αντίστοιχα?

 

Mου ακούγεται βασικά σαν rising tongue περίπτωση ή περισσότερου relief απ' όσο φαίνεται. Πάντως κάτι δεν πάει καλά στη γεωμετρία της επιφάνειας της ταστιέρας.

 

Υποθέτω ότι είσαι βέβαιος πως είναι fret buzz κι όχι κροτάλισμα από κάτι άλλο (hardware) κι επίσης δεν έχεις πολύ ψηλά τους μαγνήτες.

 

Αλλιώς τσεκάρεις για χαλαρά τάστα. Αν πιέζεις και κουνιούνται δηλ.

 

Επίσης υπάρχει και η πιθανότητα να σηκώσεις και τα χέρια ψηλά. Σπάνιο μεν, αλλά συμβαίνει κάποια όργανα να συμπεριφέρονται εκτός γεωμετρίας, και εντός φυσικής...

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου