Προς το περιεχόμενο

Επιλογή οικονομικής superstrat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος και πραγματικά την αγαπάω αυτή την κιθάρα. Έχει όμως και αδυναμίες που δεν μπορώ να λύσω όπως ότι μετά το 21ο τάστο... αδιέξοδο.

 

 

δεν σκοπεύω να χαλάσω το νήμα...

αλλά η δική μου άποψη είναι

τι σημαινει 21 τί 22 τι 24.

και γιατί όχι 26?

όταν φτάσεις στο 21 είναι σαν να έχεις φτάσει και στο 24.

 

τόσες γενιές παίζουν με 21 ή άντε 22....

 

 

αλλά δεν μου πέφτει λόγος.. ;)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα..

 

Καθότι παθών (αριστερόχειρας) θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο και να πάρεις μια Ibanez RG550-570 Japan μεταχειρισμένη γύρω στα 500€ και να λύσεις το προβλημα μια και καλή.

 

Κώστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

    ''Γεια σας παιδιά, παίζω metal και θέλω να πάρω μια νέα superstrat για τους τάδε λόγους και συν τις άλλοις τα 21 τάστα που έχει δεν με βολεύουν....''

 

    ''Τι να τα κάνεις τα παραπάνω τάστα? Ο Keith Richards και ο Little Richard δεν τα χρειάζοντο....''    ::)

 

    ΦΥΣΙΚΑ και είναι πρόβλημα να έχεις μόνο 21 τάστα για κάποια ήδη μουσικής.... δεν παίζουν όλοι... country...  ::)

 

    Π.χ. για κομμάτια που εχουν χαρακτηριστικά σόλο και χαρακτηριστικά bendings στο 22ο τάστο, από still got the blues (που δεν είναι καν μεταλ) μέχρι enter sandman, τα 21 τάστα είναι μπελάς.

 

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς, σας υπερευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και το χρόνο που διαθέσατε.

 

 

ριξε και μια ματια στο ιντερνετ, αρκετοι ειναι ευρωπη και στελνουν ελλαδα.

 

https://reverb.com/marketplace/electric-guitars/left-handed?sort=price%7Casc&page=

 

γερμανικο ebay πχ

 

https://www.ebay.de/sch/Musikinstrumente/619/i.html?_nkw=linksh%C3%A4nder&_frs=1

 

Ναι, έχεις δίκιο. Ήδη έχω κάνει μία "βόλτα" στο Θωμά...

 

 

Ομολογώ ότι δε μπορώ να καταλάβω πόσο σου λείπουν τρία τάστα γι'αυτό και προτείνω να περιμένεις να μαζέψεις αρκετά μεγαλύτερο ποσό. Σου αρέσει η κιθάρα σου και την έχεις φέρει στα μέτρα σου, πλην των τάστων, οι κιθάρες που κοιτάς δε είναι καλύτερες. Προτείνω να συνεχίσεις να μαζεύεις χρήματα, να δοκιμάζεις (αν βρίσκεις) κιθάρες και να πάρεις μια αρκετά καλύτερη από αυτή που έχεις τώρα. Ακόμη και να φτιάξεις μία αφού αριστερές δύσκολα βρίσκεις. Επίσης αυτή που θα πάρεις να έχει ακριβώς τα χαρακτηριστικά που θες, παράδειγμα αν θες locking tremolo να έχει και να μην είσαι δέσμιος του περιορισμένου προϋπολογισμού.

δεν σκοπεύω να χαλάσω το νήμα...

αλλά η δική μου άποψη είναι

τι σημαινει 21 τί 22 τι 24.

και γιατί όχι 26?

όταν φτάσεις στο 21 είναι σαν να έχεις φτάσει και στο 24.

 

τόσες γενιές παίζουν με 21 ή άντε 22....

 

 

αλλά δεν μου πέφτει λόγος.. ;)

 

    ''Γεια σας παιδιά, παίζω metal και θέλω να πάρω μια νέα superstrat για τους τάδε λόγους και συν τις άλλοις τα 21 τάστα που έχει δεν με βολεύουν....''

 

    ''Τι να τα κάνεις τα παραπάνω τάστα? Ο Keith Richards και ο Little Richard δεν τα χρειάζοντο....''    ::)

 

    ΦΥΣΙΚΑ και είναι πρόβλημα να έχεις μόνο 21 τάστα για κάποια ήδη μουσικής.... δεν παίζουν όλοι... country...  ::)

 

    Π.χ. για κομμάτια που εχουν χαρακτηριστικά σόλο και χαρακτηριστικά bendings στο 22ο τάστο, από still got the blues (που δεν είναι καν μεταλ) μέχρι enter sandman, τα 21 τάστα είναι μπελάς.

 

Αυτό ακριβώς. Τίποτε άλλο.

 

 

τότε ίσως να λαβεις υπόψη αν  οι κιθαρες που έχεις σκεφτεί , αν τα τρεμολο τους, παιρνουν αναβαθμιση. Οτι είναι 6 βιδο fender ή floyd rose, μπορεις να βρεις parts στο μελλον για αναβαθμιση. Ετσι κι αλλιως σε αυτη την κατηγορία τιμής ειναι σιγουρο οτι το tremolo block θα ειναι σαπιο, αν χρειασθεί να το αλλαξεις θα  μπορείς ?....εγω θα απεφευγα την Ibanez για αυτο το λογο...πιθανοτατα δεν παιζει να βρεις tremolo ( και ειδικα αριστερο) για την Ibanez....Η ESP φαινεται να έχει 6 βιδο τρεμολο, εγω θα την προτιμουσα γι αυτο και μονο.....

....δεν εχω δοκιμασει καποιες απο τις κιθαρες που εστειλες μονο αυτη που σου εστειλα....απλα την επιασα για λιγο unplugged, δεν εχω ολοκληρωμενη γνωμη

 

Φίλε μου, σωστά όλα αυτά και δε διαφωνώ κάπου. Βέβαια, το σκεπτικό μου είναι να βρω κάτι που θα μου κάνει τη δουλειά με όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα. Και μιας και δεν πολυχρησιμοποιώ το τρέμολο δε θα με πείραζε ακόμα και fixed bridge όπως της Schecter που παραθέτω. Εννοείται πως όσο ανεβαίνουν οι τιμές θα πάρεις και καλύτερα πραγματάκια, δεν το συζητάμε... Ίσως να αξίζει πράγματι να κάνω υπομονή και να πάρω κάτι καλύτερο.

 

 

Kαλημέρα και από μένα. Εφόσον έχεις ήδη superstrat θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και εδώ. Μια πανέμορφη και φθηνή κιθάρα με 24 τάστα και σταθερή γέφυρα

 

https://www.thomann.de/gr/harley_benton_l_1000lh_vb_progressiv_b_stock.htm

 

και εναλλακτικά (αν και δε μου αρέσει τόσο εμφανισιακά όσο η HB)

https://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec50_lh_black_satin.htm

 

αλλιώς πας και σε κλασικές εμφανισιακά superstrat

 

https://www.thomann.de/gr/jackson_js22_l_dinky_blk.htm

και

https://www.thomann.de/gr/jackson_js32_l_dinky_bb.htm

η ίδια σε b-stock

https://www.thomann.de/gr/jackson_js32_l_dinky_bb_b_stock.htm

 

 

Μα δεν έχω superstrat, strat έχω...  ;) Θα με μισήσει το μισό (ίσως και όλο) το noiz αλλά οι λεσπολοειδείς κιθάρες δε μου αρέσουν καθόλου. Άλλοι τις λατρεύουν. Περί ορέξεως...

Οι Jackson είναι πιο κοντά στα γούστα μου (πάντα μιλάμε σε θέμα αισθητικής)

 

 

Για το είδος που προτιμάς και με δεδομένο το μικρό budget, οι Ibanez είναι ποιοτικές εναλλακτικές που αξίζει να κοιτάξεις.

 

Καλησπέρα..

 

Καθότι παθών (αριστερόχειρας) θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο και να πάρεις μια Ibanez RG550-570 Japan μεταχειρισμένη γύρω στα 500€ και να λύσεις το προβλημα μια και καλή.

 

Κώστας

 

Για τις ibanez διαβάζω καλά λόγια. Απλά αυτές με τα locking tremolo τις ...τρέμω. Μιλάμε πάντα για τις οικονομικές.

 

Γενικά (πολύ πιθανό να κάνω λάθος), είμαι της λογικής να πάω είτε σε κάτι VFM ή αν είναι να τα σκάσω, να κάνω υπομονή (και εννοώ πολλή-πολλή υπομονή) και να πάω σε καστομιά όταν και αν το επιτρέψουν οι συνθήκες, καθώς όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω (και έτσι είναι) οι επιλογές για αριστερές κιθάρες είναι λίγες και περιορισμένες. Καταλαβαίνω ότι είναι λογική "ή του ύψους ή του βάθους" αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει η αφθονία μοντέλων που υπάρχει για δεξιόχειρες. Αδικία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι να φτιαξεις μια custom  κιθαρα μονο και μονο για τα 24 ταστα , πρέπει να εισαι ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι τα χρειάζεσαι...διοτι  σε αντίθετη  περίπτωση μενεις με μια κιθάρα που είναι πολυ δυσκολο να την πουλήσεις καθοτι custom.. πόσο μαλλον lefty....πρακτικα θελεις κανα 1500 για μια warmoth,  custom απο μικρους luthiers λογικα πάει παρα πανω....1500 για ενα πειραμα παει πολυ (?)....

καλή τυχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι να φτιαξεις μια custom  κιθαρα μονο και μονο για τα 24 ταστα , πρέπει να εισαι ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι τα χρειάζεσαι...διοτι  σε αντίθετη  περίπτωση μενεις με μια κιθάρα που είναι πολυ δυσκολο να την πουλήσεις καθοτι custom.. πόσο μαλλον lefty....πρακτικα θελεις κανα 1500 για μια warmoth,  custom απο μικρους luthiers λογικα πάει παρα πανω....1500 για ενα πειραμα παει πολυ (?)....

καλή τυχη!

 

Προφανώς και όχι μόνο για τα 24, φίλε μου. Εκτός αν μου τρέχανε από τις τσέπες, πράγμα που δεν συμβαίνει. Γι αυτό και η βασική ιδέα είναι κάτι απλό αλλά όχι μάπα και σε λογική τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ αλλά δεν με πειθετε.

δηλαδή θα αγορασει κιθάρα με κριτήριο ότι θα παίζεται το still got the blues και το enter sandman?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ αλλά δεν με πειθετε.

δηλαδή θα αγορασει κιθάρα με κριτήριο ότι θα παίζεται το still got the blues και το enter sandman?

 

Φίλε μου, μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Άλλες ανάγκες έχει ο χ, άλλες ο ψ και άλλες ο ζ. Σαφέστατα και δεν είναι 2 κομμάτια που απαιτούν πάνω από 21-22... Αν ήταν δε θα γινόταν καν λόγος.

Επίσης, δεν υπάρχει ανάγκη να πειστεί κανένας και για τίποτα. Δεν πάει κανένας να επιβάλλει σε κάποιον άλλον τι θα πάρει και γιατί.

 

Πάντα φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε , καταλαβαινω πως τρωγεσαι να αγορασεις νεα κιθαρα ( ποιος αλλωστε δεν τρωγεται εδω μεσα ) αλλα προσωπικα θα σου προτεινα να περιμενεις λιγο καιρο να ανεβασεις λιγο το μπατζετ σου και μετα να προχωρησεις σε αγορα (ασε που μπορει να σκασει και καμια καλη αγγελία  μεχρι τοτε ) . 

 

Αποψη μου οτι κανεις λαθος οταν αναφερεσαι στις συγκεκριμενες κιθαρες ως value for money , οι vfm  κιθαρες ανηκουν συνηθως στο μεσαιο μπατζετ ( ειδικα οι superstrats λογω τρεμολο )  και δε νομιζω οτι μια κιθαρα η οποια out of the box  θα χρειαστει αλλαγη μαγνητων , νατ , ηλεκτρικων, ποτς, κλειδιων ή/και τρεμολο μπορει να θεωρηθει ως τετοια . Αν συνυπολογισεις δηλαδη τις αλλαγες που ενδεχομενως θα χρειαστει θα δεις οτι ξεφευγεις αρκετα απο το αρχικο σου μπατζετ .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου