Προς το περιεχόμενο

Με "τσιμπά" το ρευμα στο μικροφωνο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε προβα σημερα ειχα το συνηθισμενο setup. Το μονο που αλλαξα ηταν καποια πεταλια και την κιθαρα (squier std tele) την οποια και εφερα πρωτη φορα σε προβα.

 

Κατα τα αλλα, σε ενα πολυμπριζο εχω κοτσαρει κονσολα και μικροφωνο, μαζι με τον micro terror.

Οποτε ακουμπουσαν τα χειλια μου στο μικροφωνο με τσιμπουσε χαμηλης τασης ρευμα. Εαν αφηνα την κιθαρα δεν ειχα θεμα.

 

Πρωτη φορα συμβαινει. Τι παιζει?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον  ο ενισχυτής είναι αγείωτος και γειώνεται μέσω της κιθάρας σου, τού σώματός σου και τού μικροφώνου στην κονσόλα, ή και το ανίστροφο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το πολυμπριζο αν είναι οκ. Γενικά πρώτα αν έχει αλλάξει κάτι με την Γείωση στις πρίζες.

 

Ακόμα, μοίρασε σε άλλη πρίζα τις συνδέσεις.

 

Όπως έχει γραφτεί και παλαιότερα, το νου σου με το ρεύμα. Αν κάτι δεν σου φαίνεται σωστό ή αν κάτι είναι που δεν ξέρεις, μην πειραματιστεις πολύ περισσότερο....

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου συνεβη και μενα και ειχα διαβασει για τα χειροτερα που μπορουν να συμβουν σε τετοιες περιπτωσεις και ειχα χeστει πανω μου, απο τοτε παιρνω και το αντιανεμιο μαζι. Ισως οπτικα δε δειχνει ωραιο αλλα τουλαχιστον θα δειχνουμε εμεις στο τελος του παιξιματος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Θα κανω δοκιμες με αλλα καλωδια/κιθαρες κλπ και θα συγκρινω.

Μαλλον θα παρω και ενα αντιανεμιο να το βαζω οποτε εχω προβα...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εψαξα λιγο στο νετ και οντως ειναι συνηθισμενο και δυνητικα επικινδυνο φαινομενο.

Πολλοι αναφερουν οτι απλα πειραξαν τον polarity switch (διακοπτης πολικοτητας) στον μεικτη ή στον ενισχυτη και το προβλημα τους λυθηκε.

 

Συνηθως βρισκουμε τετοιους διακοπτες στους μεικτες ή στους ενισχυτες?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μας το σεταπ, ενισχυτή εφέ κλπ.

πες μας αν ο ενισχυτής έχει τυπικό γειωμένο iec και φυσικά αν ο χώρος έχει γειωμένους ρευματοδότες

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χωρος εχει 2 πριζες. Στη μια ειναι ο ενισχυτης του μπασου και στην αλλη ειναι το πολυμπριζο με τον υπολοιπο εξοπλισμο (κονσολα, ηλεκτρικο πιανο, fender frontman, micro dark). Η κονσολα δεν γνωριζω τι μαρκα ειναι, καθως δεν ενδιαφερθηκα να μαθω. Δεν ειναι δικος μου ο χωρος και τα μηχανηματα, παρα μονο ο εξοπλισμος της κιθαρας μου.

 

Το setup που ειχα ηταν 4 πεταλακια πανω στον orange και η κιθαρα μου. Κατα τις λιγες δοκιμες που εκανα επιτοπου, αφαιρεσα τα πεταλακια και την τροφοδοσια τους και δεν ειδα διαφορα. Μονο οταν αποσυνεδεσα την κιθαρα σταματησε το φαινομενο.

 

Αλλες λεπτομερειες και πληροφοριες σχετικα με τις γειωσεις στις πριζες και τα λοιπα μηχανηματα δεν γνωριζω. Το μονο διαφορετικο σημερα ηταν η κιθαρα, καποια πεταλακια, και η διαφορετικη πριζα του πολυμπριζου που συνεδεσα τον orange. Ισως το τελευταιο να εκανε καποια διαφορα. Ισως και το πολυμπριζο να κανει νουμερα.

 

Την παρασκευη που εχω παλι προβα, θα κανω αρκετες δοκιμες. Η βλακεια ειναι οτι μονο εαν ακουμπησω χειλη με τσιμπα. Εαν ακουμπησω μαγουλο, δακτυλι κλπ δεν κανει τιποτα. Ειναι ειναι αρκετα ενοχλητικο στα χειλη...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέμα γείωσης είναι.

 

Κάνε μια δοκιμή, να πάρεις ρεύμα στον ενισχυτή και τα πετάλια, από την ίδια γραμμή (πχ. πολύμπριζο) που παίρνει και η κονσόλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου