Προς το περιεχόμενο

Πώς λιπαινουμε τα μεταλλικα μερη της κιθαρας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα.

 

Ποιος ειναι κατα τη γνωμη σας ο καλυτερος τροπος να λιπαινονται τα saddles (και το nut);

 

1. Μεχρι τωρα παρολο που εχω αλλαξει τα nut στις κιθαρες μου σε Tusq, συνεχιζω να βαζω ελαχιστο γραφιτη (απο καλο μολυβι)

 

2. Στα βαγωνακια, αυτο που βρηκα ηταν πως καθως μιλαμε για επαφη μεταλου σε μεταλο, ελαχιστο στην μυτη της βελονας (και παλι ο,τι περισσευει το παιρνω με το tip χαρτιου κουζινας) λαδι μηχανης (πολλοι λενε για ελαφρυ λαδι ραπτομηχανης, αλλα μια χαρα νομιζω κανει και το ελαφρυ λαδακι 10-40 που βαζω στο αυτοκινητο  ;D (εχω ενα μικρο μπουκαλακι με δαυτο στα εργαλεια του σεταπ της κιθαρας)

 

3. Υπαρχει και το λιπαντικο του Rene Martinez (που εκανε σεταπ στις κιθαρες του SRV). Αλλα εχω ενα ενδοιασμο για αυτο, καθως πιστευω οτι πιο ευκολα θα κραταει βρωμια και σκονες κτλ, και μπορει να "πνιγει" τις χορδες. ΕΔΩ:

https://www.thomann.de/gb/ghs_graphit_all_guitar_lube.htm

 

 

Εσεις τι προτεινετε;

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3. Υπαρχει και το λιπαντικο του Rene Martinez (που εκανε σεταπ στις κιθαρες του SRV). Αλλα εχω ενα ενδοιασμο για αυτο, καθως πιστευω οτι πιο ευκολα θα κραταει βρωμια και σκονες κτλ, και μπορει να "πνιγει" τις χορδες. ΕΔΩ:

https://www.thomann.de/gb/ghs_graphit_all_guitar_lube.htm

 

Εσεις τι προτεινετε;

 

Το αγαπημενο μου εδω και χρονια (σε συνδυασμο με ενα καλα σεταρισμενο κομενο nut παντα) δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα ειτε σε live,studio ή σπιτι. Δοκιμασμενο πανω σε rockinger telecaster, fender jaguar MIJ , 2 gibson SG ri61, gibson les paul traditional.

 

Aν εισαι ψειρας και θες πεντακαθαρο nut χωρις κανενα ιχνος λιπαντικου μεσα στα αυλακια μην το παρεις αφηνει λιγο κιτρινιλα με τον καιρο μεχρι να αλλαξεις τις επομενες χορδες οποτε βαζεις λιγο καινουργιο για συμπληρωμα (προσωπικα το προτιμω απο την γκριζα μουτζουρα του μολυβιου), παντως πνιξιμο στις χορδες δεν υπαρχει, ειναι εκει που ειναι και κανει την δουλεια του παρα πολυ καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω gpiad.

 

Επειδη και εγω εχω σεταρει στην μια κιθαρα μου και εχει μπει κοκκαλινο nut, η ιδεα του να βαλω γραφιτη δεν μου φαινοταν και πολύ καλη...

 

Αυτη η κρεμα μπορει να μπει και στα saddles;

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν τα saddles ταξιδεύουν μαζί με όλο το σύστημα γέφυρα τρέμολου θεωρητικά δεν υπάρχει καμία κίνηση χορδής πάνω τους.

Αρα γιατί να χρειάζεται εκεί λίπανση?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν τα saddles ταξιδεύουν μαζί με όλο το σύστημα γέφυρα τρέμολου θεωρητικά δεν υπάρχει καμία κίνηση χορδής πάνω τους.

Αρα γιατί να χρειάζεται εκεί λίπανση?

 

ισχυει, το προιον εχω διαβασει οτι μπορει να κανει και αυτην την δουλεια, προσωπικα δεν το εχω δοκιμασει μου φανηκε λιγο υπερβολη να βαλω και στα μεταλλικα μερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το τμήμα της χορδής από το saddle μέχρι εκεί που στερεώνεται (είτε στο tailpiece είτε στο tremolo block) πρέπει να ολισθαίνει ελεύθερα για τον ίδιο λόγο που πρέπει να ολισθαίνει ελεύθερα και στο nut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν τα saddles ταξιδεύουν μαζί με όλο το σύστημα γέφυρα τρέμολου θεωρητικά δεν υπάρχει καμία κίνηση χορδής πάνω τους.

Αρα γιατί να χρειάζεται εκεί λίπανση?

 

 

Εε...δεν το καταλαβα αυτο  :-\

 

Αν εννοεις οταν χρησιμοποιειται το whammy bar οκ. Αλλα σε bends τα friction points δεν ειναι το nut και τα βαγονακια;

 

Για αυτο και ο wilkinson  στις γεφυρες του εχει κανει τις τρυπες στο σωμα του τρεμολο να ακολουθουν την θεση των saddles ετσι ωστε να μενει σταθερη η γωνια της χορδης καθως περναει απο το σωμα της κιθαρας.

 

s-l1600.jpg

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν χρησιμοποιεί κανείς το τρέμολο τότε μπορεί να υπάρχει τριβή (έστω και ελάχιστη,)ανάμεσα σε γέφυρα και saddles

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

...

Για αυτο και ο wilkinson  στις γεφυρες του εχει κανει τις τρυπες στο σωμα του τρεμολο να ακολουθουν την θεση των saddles ετσι ωστε να μενει σταθερη η γωνια της χορδης καθως περναει απο το σωμα της κιθαρας.

...

Το οποίο (εδώ που τα λέμε) είναι περισσότερο ένα design gimmick παρά ένα ουσιαστικό λειτουργικό πλεονέκτημα.  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου