Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με truss-rod?


mkm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού σου αρέσουν τα πειράματα αφαίρεσε το παξιμάδι  και ροδέλα από κάτω και κοίταξε μήπως μπορείς να περάσεις σφηνωτο στην κάτω μεριά του rod δλδ στην απέναντι της ταστιέρας κάποιο σκληρό πλαστικό φύλλο υπάρχουν στην αγορά φύλλα τεφλόν πάχους 0,2-0,3 χιλ πολύ ανθεκτικά από αυτά που βάζουν για μόνωση στους μετασχηματιστές μήπως γίνει το θαύμα  :o

 

Νάσο εσύ πιθανώς να το ξέρεις αυτό. Υπάρχει μια τύπου κόλλα που'ναι φτιαγμένη για ενώσεις, κυρίως πλασάρεται για επισκευή καρεκλών. Ουσιαστικά "φουσκώνει" το ξύλο γύρω απ'την ένωση ώστε να μην είναι λάσκα. Αν βγει η βίδα ρύθμισης μπορεί ο mkm να το "γεμίσει" το κανάλι με μια σύριγγα (με συριγγούλες ή μικρά στόμια τύπου σπρέυ έρχονται αυτά, αν θυμάμαι σωστά) και να μαγκώσει την βέργα.

 

Μια εναλλακτική που έκανε κι ο Leo σε παρόμοιες περιπτώσεις ήταν να κάνει μια τρύπα στην μέση περίπου (γύρω στο marker του ενάτου ή δωδεκάτου τάστου νομίζω) του μπράτσου και να βάζει μια σφηνούλα ώστε ν'ασκείται πίεση στην βέργα και να μην μπορεί να συντονίζει και να κουδουνίζει. Αλλά αυτή είναι πιο επεμβατική λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δοκιμάσει τέτοια κόλλα αν και έχω δει να έχει η UHU

Δεν πρέπει να κολήσει το rod απλά να ακινητοποιηθεί

Προσωπικά θα δοκίμαζα και το κόλπο με τη σφήνα μια μικρή στο μέγεθος οδοντογλυφίδας με διάμετρο 2-3χιλ  θα έκανε δουλειά και δεν θα πολυφαίνεται

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου