Προς το περιεχόμενο

Marshall DSL401 πρόβλημα με reverb


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

    Καλησπέρα στο φόρουμ!

 

    Έχω στην κατοχή μου έναν Marshall JCM2000 DSL401 και τώρα τελευταία, καθώς παίζω, κάποιες φορές ενώ έχω τελείως κλειστό το reverb (στο 0) ο ενισχυτής ακούγεται λες και βρίσκεται σε πηγάδι  ::)

 

    Αποτέλεσμα να παραμορφώνεται εντελώς ο ήχος.. μιλάμε για ΠΟΛΥ reverb  ;D

 

    Δεν το κάνει συνέχεια, αλλά κάποιες φορές, σε ανύποπτο χρόνο.

 

    Να σημειώσω ότι άλλαξα όλες τις λάμπες του πρόσφατα, αλλά και πριν τις αλλάξω την τελευταία φορά που τον χρησιμοποίησα σε μια πρόβα, έκανε το ίδιο. Πριν από εκείνη την πρόβα δεν θυμάμαι να είχε κάποιο τέτοιο θέμα.

 

    Γνωρίζει κανείς από που μπορεί να προέρχεται αυτό το πρόβλημα? Υπάρχει κάποια λάμπα ίσως που έχει να κάνει με το reverb και δεν τοποθετήθηκε σωστά?

 

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποια λάμπα ίσως που έχει να κάνει με το reverb και δεν τοποθετήθηκε σωστά?

 

Ο ενισχυτης σου δεν εχει tube driven reverb οποτε οχι.

 

Τσεκαρε τις ενωσεις του reverb tank κατ'αρχην.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

    Βλέπω ότι το reverb tank του ενισχυτή συνδέεται με το main unit με δυο καλωδια, ένα άσπρο και ένα κόκκινο. Ερώτηση: Aν τα αποσυνδέσω τελείως, θα πάψει το πρόβλημα και ο ενισχυτής θα παίζει απλά δεν θα έχει καθόλου reverb? Δεν είμαι και πολύ fan του reverb έτσι κι αλλιώς  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι το reverb tank του ενισχυτή συνδέεται με το main unit με δυο καλωδια, ένα άσπρο και ένα κόκκινο. Ερώτηση: Aν τα αποσυνδέσω τελείως, θα πάψει το πρόβλημα και ο ενισχυτής θα παίζει απλά δεν θα έχει καθόλου reverb? Δεν είμαι και πολύ fan του reverb έτσι κι αλλιώς  :)

 

Γιάννη δεν ξέρω αν το είχες ψάξει πριν τον αγοράσεις, αλλά ο συγκεκριμένος ενισχυτής είναι δυστυχώς γνωστός περισσότερο για τα προβλήματά του και ειδικά αυτοί πριν το 2003 αν θυμάμαι καλά. Είναι κρίμα γιατί είναι ωραίοι ενισχυτές. Το κυριότερο είναι το πρόβλημα της υπερθέρμανσης, το οποίο -δυνητικά- μπορεί να δημιουργήσει μια πλειάδα άλλων προβλημάτων. Πολλοί βάζουν custom ανεμιστηράκια ακριβώς για αυτόν τον λόγο. Επειδή είδα οτί άλλαξες λάμπες, το έκανες επειδή σου έκαψε λάμπα?

 

Εν πάση περιπτώσει, άρχισε από τα απλά. Καθάρισε το reverb footswitch jack και το reverb pot με πεπιεσμένο αέρα/σπρει αν έχεις και δες αν τα solder joints στο reverb pot είναι εντάξει. Είμαι σχεδόν σίγουρος οτί το πρόβλημα είναι στο pot ειδικά αφού λες οτί το reverb δουλεύει και οτί το πρόβλημα είναι intermittent.

 

***Φαντάζομαι οτί δεν χρειάζεται να αναφέρω πόσο επικινδυνο μπορεί να είναι όταν "ανοίγεις" έναν ενισχυτή ακόμα και με την πρίζα εκτός παροχής, και ειδικά αν δεν ξέρεις πως να "αδειάζεις" τα filter caps. Πήγαινέ το σε τεχνικό αν δεν αισθάνεσαι άνετα!***

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

  Σάββα έχεις δίκιο, ο συγκεκριμένος ενισχυτής είναι ευρέως γνωστός για το πόσο καλά τηγανιζει αυγά αν τα βάλεις στο πάνελ του  ;D

 

Ωστόσο ο συγκεκριμένος δεν έχει πρόβλημα, είναι μετά του 2003 και οι λάμπες άλλαξαν γιατί ο ήχος ψιλοψοφησε (ειδικά τα drive) μιας και για πολλά χρόνια υπήρξε μαχιμος...  ;D

 

  Σε ο, τι αφορά τα του reverb,  αποσυνδεσα το reverb tank και όλα καλά. Ωστόσο επειδή δεν μου αρέσουν τα ημιμετρα, θα το πάω σε ηλεκτρονικό να μου κάνει την διαδικασία που περιγράφεις και με την ευκαιρία να επιδιορθωσει και το footswitch  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δεν εχει θεμα ο ενισχυτης αν τον δουλεψεις χωρις reverb (και λαμπα να ειχε αρκουσε να την βγαλεις). Αν δεν ειναι θεμα pot, μπορεις απλα να ξεβιδωσεις το reverb tank απο το κουτι και να το κοιταξεις (ειναι ανοιχτο απο κατω). Θα δεις ευκολα αν υπαρχει εκει καποιο προβλημα με τα ελατηρια και κανα δυο καλωδιακια που εχει.

 

--το βασικο ειναι να μη μπερδευτεις και βγαλεις το ηχειο, γιατι πολυ μικρη βεβαια η περιπτωση κατευθειαν, αλλα υπαρχει και μια μικρη πιθανοτητα να καψεις τον μετασχηματιστη εξοδου ακομα και με το που τον αναβεις..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  Σάββα έχεις δίκιο, ο συγκεκριμένος ενισχυτής είναι ευρέως γνωστός για το πόσο καλά τηγανιζει αυγά αν τα βάλεις στο πάνελ του  ;D

 

Ωστόσο ο συγκεκριμένος δεν έχει πρόβλημα, είναι μετά του 2003 και οι λάμπες άλλαξαν γιατί ο ήχος ψιλοψοφησε (ειδικά τα drive) μιας και για πολλά χρόνια υπήρξε μαχιμος...  ;D

 

  Σε ο, τι αφορά τα του reverb,  αποσυνδεσα το reverb tank και όλα καλά. Ωστόσο επειδή δεν μου αρέσουν τα ημιμετρα, θα το πάω σε ηλεκτρονικό να μου κάνει την διαδικασία που περιγράφεις και με την ευκαιρία να επιδιορθωσει και το footswitch  :)

 

Να σαι καλά Γιάννη, αν έρθετε Θεσ/νικη στείλε ένα pm και αν είμαι εδώ θα έρθω να σας δω και να τα πούμε από κοντά!  :)

 

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου