Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση "κρίσης": γιατί οι ακριβές ηλεκτρικές κιθάρες ε


Arct

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο ζεσταμα ειμαστε ακομα...

 

ΑΥΤΟ είναι ακριβώς που υποψιάζομαι... >:(

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδή τον Πάνο τον γνωρίζω προσωπικά, δεν έχει ούτε μία κιθάρα αυτής της συνομοταξίας και όταν μία κιθάρα είναι φθηνή το λέει. Το ότι παίζει καλά με όλες είναι άσχετο, το θέμα είναι αν τις ευχαριστιέται όλες το ίδιο. Λίγο περιττό λοιπόν αυτό που έγραψες.

 

Πέρα από αυτό, δεν τον είδα ποτέ να βγαίνει με τη μπάντα του και να παίζει με Squier των 150 ευρώ ή Epiphone των 200.  ::)

Επειδη τον Πανο τον γνωριζω 30 χρονια...κοιτα ΚΑΛΑ αυτα που εγραψα και συνεχισε τα μαθηματα σου κι οχι τα ποσταρισματα...

Για να μπορεις κι εσυ να παιζεις ετσι με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ κιθαρα...

Το να εχεις κιθαρες και να μην ξερεις να παιζεις αυτο ειναι το θεμα ΓΙΑ ΜΕΝΑ....

Παμε αλλη μια τωρα να το εμπεδωσουμε οτι ο ΗΧΟΣ ειναι στα δαχτυλακια μας....

Ας διαβασουμε και τα σχολια απο κατω τι γραφουν ΟΛΟΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δε νομίζω να ζήτησα τη συμβουλή σου για το τι θα κάνω και πότε, οπότε το πατρονάρισμα δε χρειαζεται και δε σου το επιτρέπω επίσης. Ό,τι είχα να πω για το θέμα το είπα, καλή συνέχεια σε όλους.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παμε αλλη μια τωρα να το εμπεδωσουμε οτι ο ΗΧΟΣ ειναι στα δαχτυλακια μας....

 

Eντάξει αυτό είναι γνωστό, χαίρω πολύ χαιρόπουλος και τα σχετικά. Ο OP εδώ πέρα κάνει μια ερώτηση κρίσεως σχετικά με το πως κοστολογείται κάτι (μια κιθάρα στην συγκεκριμένη περίπτωση). Αυτό που λέμε εγώ και ο Bill ίσα ίσα είναι ότι το κόστος έχει παράγοντες πέραν του ''ήχου''.

 

Μια οικονομοτεχνική ανάλυση είναι στην ουσία, η οποία μάλιστα μπορεί να έχει εφαρμογή σε πολλά άλλα πράγματα, πέραν της κιθάρας.

 

Η παρέμβασή σου ήταν όντως λίγο άτοπη...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που ειμαστε στην αρχη του νηματος, ας ριξει καποιος mod ενα καθαρισμα στα τελευταια offtopic ποστ, και ας συνεχισουμε εντος θεματος.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που ειμαστε στην αρχη του νηματος, ας ριξει καποιος mod ενα καθαρισμα στα τελευταια offtopic ποστ, και ας συνεχισουμε εντος θεματος.

 

Μια χαρά ρυθμίστηκε η φάση και εντός θέματος συνεχίζουμε, δε χρειάζεται να κρατάμε το νυστέρι συνέχεια. :police:

 

Πολλά θέματα μαζί ρίχνει στο τραπέζι ο ΟΡ  νομίζω. Αν είναι να μείνουμε στα οικονομοτεχνικά, εγώ νομίζω ότι για τη μεγάλη πλειοψηφία των παικτών υπάρχει πολύ ψωμί ανάμεσα στα 500 και τα 1000 €.Γιατί εκεί; Γιατί εκεί αρχίζουν να λιγοστεύουν ή να εξαφανίζονται οι τσαπατσουλιές που συνήθως εμφανίζονται στο φτηνότερο άκρο του φάσματος, και όσο πλησιάζουμε προς το χιλιάρικο τόσο προκύπτουν λύσεις που "τικάρουν" πολλά κουτιά.

Ασφαλώς υπάρχουν επιχειρήματα και για άλλες κατηγορίες τιμής. Ασφαλώς πολλοί έχουν ακριβότερη κιθάρα ως τη βασική τους, και γιατί όχι; Σπάνια όμως φτηνότερη, καθώς η πραγματικότητα δείχνει να διαφωνεί με τη δημοφιλή αντίληψη ότι τα εγγενή προβλήματα "θα έρθουν" με ένα καλό setup.

 

Η εκτελεστική δεινότητα του παίκτου  8) είναι πάντα μια παράμετρος. Προφανώς όσο μεγαλύτερη, τόσο λιγότερο κρίσιμο γίνεται το να είναι Α+ η αλυσίδα κιθάρα - καλώδιο - εφέ - ενισχυτής.

Εξίσου προφανώς, οι κουβέντες και αναζητήσεις "συνεργείου" ποτέ δεν είναι εκτός τόπου.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μπορεις κι εσυ να παιζεις ετσι με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ κιθαρα...

Το να εχεις κιθαρες και να μην ξερεις να παιζεις αυτο ειναι το θεμα ΓΙΑ ΜΕΝΑ....

Παμε αλλη μια τωρα να το εμπεδωσουμε οτι ο ΗΧΟΣ ειναι στα δαχτυλακια μας....

Ας διαβασουμε και τα σχολια απο κατω τι γραφουν ΟΛΟΙ

Εγώ πάλι τον κύριο Αρβανίτη δεν το γνωρίζω,έχω γνωρίσει όμως τον Stel μεσα από τα βίντεο του καθώς τον παρακολουθώ από όταν είχε βγάλει το πρώτο του βίντεο.Και ναι θα συμφωνήσω ένας κιθαρίστας πρώτα κοιτάζει το practice και μετά το rig.Βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις.Ο The Edge των U2 παρόλο που γρήγορα δάχτυλα δεν μπορείς να πεις ότι έχει ούτε και ιδιαίτερη τεχνική.Ο ήχος του για μένα είναι πολύ ιδιαίτερος με ac box,reverb και delay προγραμματισμένα έχει ηχάρα(σε τραγούδια όπως το pride,beautiful day,where the streets have no name.)

Τώρα για τους fan της tele ή της strat,αν θέλουν κατι σε αμερικανικο η μεξικάνικο σε προδιαγραφες μια καλή λύση είναι να κοιτάξουν σε partcasters στις αγγελίες οι οποίες ορισμένες φορές έχουν τιμή κίνας σε specs Μεξικού και με σχετικά μεγαλύτερο κόστος specs αμερικής.Σε αυτές τις partcasters βάζω ένα εύρως τιμής 150€ με 400€.

Συνοψίζοντας θέλω να πω ό,τι ο παίχτης κάνει το όργανο και όχι το όργανο τον  παίχτη.Βέβαια εννοείται πως ο,τι ανάλογα το επιπεδο του καθενός υπάρχει και η αντίστοιχη κιθάρα.(ερασιτεχνική,ημιεπαγγελματική και επαγγελματική.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου