Προς το περιεχόμενο

LANEY LV300 Vs. FENDER FM212R ποιόν από τους 2?


JesseJames

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hi παιδιά!

 

καλώς με βρήκατε στο θεικό αυτό φόρουμ/σάιτ! :lol:

 

θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας σχετικά με τους 2 παρακάτω ενισχυτές.

 

http://www.thomann.de/gr/laney_lv300.htm

 

http://www.thomann.de/gr/fender_fm212r_egitarrencombo.htm

 

εγώ και η παρέα μου έχουμε νοικιάσει έναν χώρο που αυτόν τον καιρό τον διαμορφώνουμε ως στούντιο για πρόβες και γιατί όχι αργότερα και για ερασιτεχνικές (μέχρι εκεί που δεν πάει) ηχογραφήσεις.

 

έχουμε βάλει μέχρι τώρα έναν WARWICK 15.2 στα 150W για ενισχυτή μπάσου και ψαχνόμαστε σχετικά με ενισχυτές κιθάρας.

 

ο χώρος είναι γύρω στα 55 τ.μ.

 

το budget μας περιορίζεται στα 400 ευρά για κάθε ενισχυτή (θέλουμε 2) και με την ελάχιστη εμπειρία που διαθέτουμε καταλήξαμε στους 2 παραπάνω.

 

ποιά είναι η γνώμη σας? έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο σ' αυτήν την τιμή?

 

thanx in advance!

Soulshine is better that sushine, is better than moonshine, damn sure better than rain

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι 2 ειναι καλοι και σχεδον ισαξιοι.παρτε εναν και εναν αφου θα παρετε 2 :)

και κατι αλλο...ο χωρος σας ειναι τεραστιος!ειναι πολυ πιθανο να εχετε προβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον laney δεν το ξερω, αλλα τον fender τον εχω ακουσει και τον εχω παιξει αρκετα :oops: :lol: :lol: και ηταν απαραδεκτος

 

γιατι δεν κοιτατε για καποιον μεταχειρισμενο λαμπατο?παιζουν κατα καιρους αρκετα καλοι ενισχυτες στα λεφτα που δινεις...

 

τσεκαρε επισης και αυτον (ειναι λιγο πιο πανω απο το budget σου αλλα αξιζει πιστευω την διαφορα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθώς fan των Laney και έχωντας παίξει τον προκάτοχο του LV300,TF θα σου έλεγα πως είναι μια αξιοπρεπέστατη λύση που σου δίνει και άνεση στην χρήση λόγο των 3 καναλιών. Την FM σειρά των Fender δεν την έχω σε πολύ μεγάλη υπόληψη... Τώρα σε λαμπάτο ενισχυτή δεν νομίζω πως θα ήταν καλύτερη επιλογή ο Valve King από έναν tranzistor σαν αυτό που συζητάμε!

Αν θα επέμενες σε λάμπα (που δεν ανέφερες καθόλου βέβαια) και πάλι ένας Laney θα ήταν ΠΟΛΥ καλή επιλογή ξεγεύγωντας βέβαια καναδυό κατοστάρικα για LC kai VC 30.

 

Εν ολίγης μεταξύ των δύο, βουυυυυυυυυρ για Laney :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Jesse γεια.

Όταν λες εσύ και η παρέα σου έχετε

"νοικιάσει έναν χώρο που αυτόν τον καιρό τον διαμορφώνουμε ως στούντιο για πρόβες και γιατί όχι αργότερα και για ερασιτεχνικές (μέχρι εκεί που δεν πάει) ηχογραφήσεις."

 

Εννοείς ότι έχετε σκοπό να το νοικιάζετε για πρόβες σε άλλους ή έχετε συγκρότημα και θέλετε να κάνετε εσείςπρόβες?

 

Αν θέλετε να κάνετε πρόβες εσείς, οι (2?) κιθαρίστες πρέπει να εντοπίσουν τον ενισχυτή που ταιριάζει στο ύφος της μουσικής που θα παίξετε και τη χρήση που θα κάνουν (π.χ. θα τους πηγαινοφέρνουν σε μαγαζιά? κλπ)

 

Αν πάλι αυτή η αγορά (2 ενισχυτές) είναι μία επαγγελματική επένδυση πάλι θα πρέπει να σκεφτείτε τι είδους μουσική θα παίζουν "οι πελάτες" σας, αλλά και άλλα θέματα όπως εγγύηση, αμεσότητα /διαθεσιμότητα service κλπ. Γιατί όσο κατάλληλος και να είναι, αν σου χαλάσει και χρειάζεται να κλείσεις το "μαγαζί" για 1 μήνα, τότε Jesse μέσα. :lol: :lol: :lol:

Προς θεού, δεν μιλάω για τους ενισχυτές που αναφέρεις (ή αυτούς που ανέφεραν οι προγράψαντες). Γενικά μιλάω. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το χώρο το νοικιάζουμε σαν συγκρότημα (Kamikaze Mosquitoz γιατί άμα δεν παινέψεις το σπίτι σου...χεχε :lol: ) και βάλαμε στο κόλπο και μερικούς φίλους για να μειωθεί το κόστος. Έχουμε φτιάξει 7 πάνελ με σανίδες(1μ Χ 1καικατιψιλά μ) που τις γεμίσαμε με πετροβάμβακα και ψάχνουμε τώρα αυτήν τη φημισμένη βατελίνη :wink: .

 

Τώρα όσον αφορά το ύφος οι ενισχυτές θα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιό all-around γίνεται γιατί μέσα στην παρέα οι μουσικές παίζουν από jazz μέχρι thrash... :roll: ...τραγικό, το ξέρω... ευτυχώς ο καθένας έχει τα πετάλια του. Γενικά πάντως το στυλ του συγκροτήματος είναι classic/hard rock με blues βάσεις που πότε πότε ξεφεύγουμε και στο λίγο πιό heavy.

 

Αν μας το επέτρεπε το budget εγώ προσωπικά θα διάλεγα, από όσα μαγαζιά γύρισα και δοκίμασα, έναν 50άρη Koch o οποίος τάραξε τα σωθικά μου -με την καλή έννοια. Αμέσως μετά θα ερχόταν ο Tech 21 Trademark 60 που απ' όσο έχω ακούσει πρέπει να σπέρνει.

Ένας καλός λαμπάτος θα ήταν το ιδεατό για τα γούστα μου τουλάχιστον αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι μπορώ να βρώ κάτι σε τέτοια τιμή μιας και το budget είναι ήδη τραβηγμένο από τα μαλλιά...

 

Φαντάζομαι ο Tech 21 Trademark 30 για έναν τέτοιο χώρο μαζί με τα ντραμς και τον warwick δεν είναι αρκετός ε?

 

anywayz, thanx για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις guyz!

 

:D

Soulshine is better that sushine, is better than moonshine, damn sure better than rain

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου