Προς το περιεχόμενο

peavey bandit 112 Αλλαγη μεγαφωνου. Αξιζει τον κοπο?


boody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενας φιλος, μου πουλαει 100 ευρω εναν peavey bandit 112 sheffield(η μαρκα του μεγαφωνου) transtube. τρανζιστορατος ειναι μη σας ξεγελαει το transtube , αν και πιστευω οτι πολλοι θα τον ξερετε ηταν πολυ σουπα ενισχυτης πριν χρονια.

βγαζει 80 watt σε 8 ohm μεγαφωνο και 100 watt σε 4 ohm .

το μεγαφωνο του ειναι κατεστραμενο . ειναι 12 ιντσων. αξιζει λετε τον κοπο (δηλαδη το εξοδο) να τον αγορασω και να του βαλω μεγαφωνο? αν ναι , τι να βαλω?

εχει κανεις εμπειρια απο τον ενισχυτη αυτον?

 

GuitarAmpPeaveyBandit112.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας φιλος' date=' μου πουλαει 100 ευρω εναν peavey bandit 112 sheffield(η μαρκα του μεγαφωνου) transtube. τρανζιστορατος ειναι μη σας ξεγελαει το transtube , αν και πιστευω οτι πολλοι θα τον ξερετε ηταν πολυ σουπα ενισχυτης πριν χρονια.

βγαζει 80 watt σε 8 ohm μεγαφωνο και 100 watt σε 4 ohm .

το μεγαφωνο του ειναι κατεστραμενο . ειναι 12 ιντσων. αξιζει λετε τον κοπο (δηλαδη το εξοδο) να τον αγορασω και να του βαλω μεγαφωνο? αν ναι , τι να βαλω?

εχει κανεις εμπειρια απο τον ενισχυτη αυτον?

[/quote']

 

κοιτα εγω πριν λιγα χρονια τον ειχα αυτον τον ενισχυτη και πραγματικα τον απεχθανομαι!!!αν και 100 ευρω ειναι καλα,το να ξοδεψεις αλλα χρηματα για να του βαλεις αλλο ηχειο...δεν νομιζω να αξιζει.

παντως αν τον εχεις ακουσει και πιστευεις πως ο ηχος του δεν ειναι και τοσο χαλια...δικια σου η αποφαση.φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα λεφτά που θα σου κοστίσουν όλα αυτά ίσως να συμφέρει να αγοράσεις έναν καινούριο Fame ή Behringer και να γλυτώσεις τη φασαρία.

 

Ο ήχος του ακούγεται πολύ ζωντανός και έντονος, αλλά μετά από λίγο γίνεται κουραστικός και μονοδιάστατος (κατά την εκτίμησή μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα θελει κατι μερεμετια που μπορω να τα κανω χωρις κοστος . 1 νεο ποτενσιομετρο και αντικατασταση μιας απο τις εισοδους . γιαυτο και μου τον δινει 100 ευρω και θελει γενικα να τον ξεφορτωθει. τωρα εγω σκεφτομενος πονηρα , λεω να τον επισκευασω και να τον βαλω στο πακετο που θα βγαλω συντομα στο σφυρι για να αποτελεσει και δελεαρ σε υποψηφιους αγοραστες. (προκειται να πουλησω κιθαρα + ενισχυτη + πεταλιερα)

θενξ για τις γνωμες. για να ακουσω ομως και αλλες εμπειριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν θεωρώ τόσο χάλια τον ήχο (βασικά για ορισμένα ήδη κομματιών μ'αρέσει αρκετά κιόλας), είναι όμως όντως τελείως "μονομπλόκ", 1 τόνο βγάζει στο καθαρό κι ένα στο βρώμικο, να στο πω έτσι. Εγω τον πουλάω 280 και δουλεύει τέλεια πάντως (είναι το ίδιο μοντέλο με τον "δικό σου", με το sheffield ηχείο) αν και δεν φαντάζομαι οτι θες να δώσεις τόσα (ο καινούριος κάνει 350 νομίζω).

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καθαρο του καναλι πρεπει να ειναι αρκετα καλο ε? μου αρκει βασικα ενα καθαρο καναλι για να βαζω την πεταλιερα μου. καμια γνωμη για αλλαγη μεγαφωνου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καθαρό είναι τελείως... καθαρό (σε μένα δεν παραμορφώνει με τίποτα, δεν ξέρω με άλλους μαγνήτες) δεν κομπρεσάρει, λιγότερο πρίμο απο μαρσαλ, αρκετά μπάσα και απο το eq και απο το resonance κουμπάκι, και πολύ λίγο έλεγχο στα μεσαία (δεν αλλάζει τρομακτικά τον ήχο το mid eq), γι αυτό (και όχι μόνο) σου λέω οτι ο ήχος είναι μονομπλόκ. Για να βάλεις πεταλιέρα μια χαρά είναι, για να παίξεις μόνο με το καθαρό, δε λέει, τελείως άχρωμο. Τα βρώμικα του, για σκληρούς ήχους είναι πολύ καλά, αλλά μην περιμένεις να παίξεις με τίποτα μπλουζ ή κλασσικό ροκ. Για να καταλάβεις, ο ήχος που έχω τώρα είναι σχεδόν ίδιος με αυτόν που ακούς στο Edge Of Thorns των savatage, το οποίο για μένα είναι αποδεκτό. Οι παραλλαγές όμως που μπορείς να πετύχεις αναγκαστικά δεν θα είναι και πολύ μακριά απο αυτό.

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν θεωρώ τόσο χάλια τον ήχο (βασικά για ορισμένα ήδη κομματιών μ'αρέσει αρκετά κιόλας)' date=' είναι όμως όντως τελείως "μονομπλόκ", 1 τόνο βγάζει στο καθαρό κι ένα στο βρώμικο, να στο πω έτσι. Εγω τον πουλάω 280 και δουλεύει τέλεια πάντως (είναι το ίδιο μοντέλο με τον "δικό σου", με το sheffield ηχείο) αν και δεν φαντάζομαι οτι θες να δώσεις τόσα (ο καινούριος κάνει 350 νομίζω).[/quote']

 

οντως ειχα ακουσει εναν αλλο που ηταν λιγο καλυτερος απο τον δικο μου (τον οποιο ειχα αγορασει μεταχειρισμενο) αλλα γενικα οταν αρχισα να δοκιμαζω/παιζω αλλους ενισχυτες (πιο ακριβους...) απλα δεν αντεχα τον ηχο μου! οσον αφορα το "μονομπλοκ" συμφωνω.πολυ μονοδιαστατος ρε παιδι μου,χωρις χρωμα και εννοειται ακρως ακαταλληλο για μπλουζ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να αλλάξεις ηχείο τελικά, εγώ θα σου πρότεινα κανένα eminence της σειράς patriot ή redcoat που τα έχει ο thomann σε πολύ χαμηλές τιμές και έχουν και πολύ κάλο ήχο. Έτσι και φτάνεις τον ενισχυτή/ αναβαθμίζεις τον ήχο και έχεις κρατήσεις το κόστος χαμηλά. ¶πλα βρες ένα που ένα έχει από 80 και πάνω watt rating. Αν πας και στο site της eminence υπάρχουν pdf με τα χαρακτηριστικά τους και αν δεν κάνω λάθος και ένα review από περιοδικό που έλεγε τις αντιστοιχίες της σειράς με τα εκάστοτε celestion.

 

Ελπίζω να βοήθησα!

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτον ακριβως τον ενισχυτη τον δουλεψα για 3 χρονια στο μαγαζι.με την gt-8 στο power amp in.το αποτελεσμα ηταν αρκετα καλο για τα κυβικα και την αποδοση του ενισχυτη.τον πουλησα 300 ευρω.ειναι τιμιο μηχανημα για τα λεφτα του και νομιζω οτι για την κατηγορια του σε συγκριση με αντιστοιχους αλλων εταιριων (fender deluxe 90 / marshall mg 100 ) ειναι σκυλι!!!

ειχε τραβηξει τα πανδεινα απο μενα και ακομα δουλευει πολυ καλα. για τα χρηματα που σου ζητανε αν δεν εχεις την υπομονη να μαζεψεις τα 5 πλασια να παρεις τον classic 30 ,τοτε τσιμπα τον και ''φορεσε'' του ενα eminence patriot / red coat ,αναλογως με το τι ηχο θες να βγαλεις.

παντως εγω στη θεση σου , θα επαιρνα τον classic 30 ,που τον ακουσα προσφατα απο εναν φιλο και επαθα!!!em.icon.cool.png

ελπιζω να βοηθησα.

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου