Προς το περιεχόμενο

live και χρηματα!


zithon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι ρε φιλε Ottomo, συμφωνο εν μερη με σενα, αλλα στην περιπτωση που εχεις κανονισει για λεφτα, το μαγαζι εινασι φουλ με φιλους σου και "ασχετους" που ηρθαν για το live, και ο μαγαζατορας λεει οτι δεν ειχε πολυ καταναλωση και σου δινει λιγοτερα? δεν γινεται να παρεις μαναντσερ τοσο ευκολα( οι περισσοτεροι εδω μαλλον δεν θελουμε κι ολας να παρουμε) ουτε να βαλεις ατομο να επιβλεπει το ταμειο, αν φτασω απο τωρα σ' αυτο το σημειο καλυτερα να τα παρατησω. εμεις παιζουμε εντεχνα και ροκ. ολοι οι μαγαζατορες λενε : "Αααα, φασολαδες δηλαδη ε? ωραια!" Οταν μπαινουν στο σκηνικο ομως οι σολαρες του πασχαλιδη και δικα μας κομματια μενουν μαλακες!τι να πεις....δεν με πολυ ενδιαφερει κι ολας αλλα ειναι μια μικρη ευχαριστησει να περνεις καποιο "χαρτσιλικακι" εκεινο το βραδυ ειδικα αν ευχαριστηθηκε και ο κοσμος!

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...παλι ομως μιλαμε στον αερα...αυτο που λεω ειναι οτι αν θες να πληρωνεσαι πρεπει να κανεις καλες μπιζνες...ειτε σαρεσει ειτε οχι...νοικιασε το χωρο για να βραδυ ας πουμε και βαλε οσο εισιτιριο θες...η ναι βαλε καπιον στην πορτα...η υπεγραψε συμβολαιο...στην τελικη αν ο ιδιοκτητης δει οτι δεν σε ενδιαφερει...οριστε και οι δυο μπυρες και να το χαρτζιλικακι...αν δεν σε ενδιαερει να βγαζεις χρηματα απο αυτο που κανεις δεν καταλαβαινω γιατι σε πειραζει...αν θες ομως πρεπει να παρεις τα μετρα σου σωστα...

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν μπαινουν στο σκηνικο ομως οι σολαρες του πασχαλιδη και δικα μας κομματια μενουν μαλακες!τι να πεις....

 

ποιος ειναι ο Πασχαλιδης? :?: :?:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι και να κάνει κανείς, το οικονομικό πρέπει να το ξεκαθαρίζει από πριν. Ακόμα και 5¤ το άτομο να θες να πάρεις θα πρέπει να το προσυμφωνήσεις...

Μην παίζετε χωρίς οικονομικές συμφωνίες, γιατί ο κάθε μαγαζάτορας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει μετά το λάηβ και ΣΙΓΟΥΡΑ αυτός δε θα είναι ΠΟΤΕ ο ρηγμένος. Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους άλλωστε. :wink:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν μπαινουν στο σκηνικο ομως οι σολαρες του πασχαλιδη και δικα μας κομματια μενουν μαλακες!τι να πεις....

 

ποιος ειναι ο Πασχαλιδης? :?: :?:

 

pasxalidis_miltiadis_kakes_sunitheies_front.jpg

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό' date='τι και να κάνει κανείς, το οικονομικό πρέπει να το ξεκαθαρίζει από πριν. Ακόμα και 5¤ το άτομο να θες να πάρεις θα πρέπει να το προσυμφωνήσεις...

Μην παίζετε χωρίς οικονομικές συμφωνίες, γιατί ο κάθε μαγαζάτορας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει μετά το λάηβ και ΣΙΓΟΥΡΑ αυτός δε θα είναι ΠΟΤΕ ο ρηγμένος. Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους άλλωστε. :wink:[/quote']

 

+1. Πρέπει να φερόμαστε με επαγγελματισμό και να απαιτούμε και από τους υπόλοιπους το ίδιο. Ασχέτως αν είμαστε ερασιτέχνες ή επαγγελματίες, η επαγγελματική συμπεριφορά κατά τη γνώμη μου επιβάλλεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό' date='τι και να κάνει κανείς, το οικονομικό πρέπει να το ξεκαθαρίζει από πριν. Ακόμα και 5¤ το άτομο να θες να πάρεις θα πρέπει να το προσυμφωνήσεις...

Μην παίζετε χωρίς οικονομικές συμφωνίες, γιατί ο κάθε μαγαζάτορας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει μετά το λάηβ και ΣΙΓΟΥΡΑ αυτός δε θα είναι ΠΟΤΕ ο ρηγμένος. Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους άλλωστε. :wink:[/quote']

 

+1. Πρέπει να φερόμαστε με επαγγελματισμό και να απαιτούμε και από τους υπόλοιπους το ίδιο. Ασχέτως αν είμαστε ερασιτέχνες ή επαγγελματίες, η επαγγελματική συμπεριφορά κατά τη γνώμη μου επιβάλλεται.

+1 :D

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είναι καλύτερα menelaos να σου πω για τις δικές μου εμπειρίες σχετικά με τα live και τις αμοιβές. (Είναι συνέχεια από άλλο post για τα Demos που είχα κάνει κάποιες ερωτήσεις, αλλά οδηγείται σε αυτό με τα live και χρήματα. Ξέρει ο menelaos).

Θα κάνω αναφορά σε επίπεδο ερασιτεχνικού group, άσχετα αν σε κάποια φάση ψιλο-δούλεψα επαγγελματικά και πληρώθηκα.

Σε ερασιτεχνικό επίπεδο λοιπόν, από το 1988 συμμετέχω σε πολλά σχηματάκια της γειτονιάς, παίζοντας κυρίως διασκευές, από Classic Rock. Προσωπικές δουλειές δεν έχω κάνει αρκετές, λόγω του ότι οι ιδέες που ανά καιρούς παρουσίαζαν διάφοροι μουσικοί (ερασιτεχνικά πάλι) δεν τις θεωρούσα αξιόλογες τουλάχιστον για εμένα. Έχω κατασταλάξει στη προσωπική δουλειά ενός φίλου που δυστυχώς τώρα που ξαναμαζευτήκαμε, είναι διορισμένος καθηγητής στη Κρήτη και δεν μπορούμε να μπούμε σε studio για να γράψουμε τα 15 υπέροχα κομμάτια που είχε κάποτε γράψει και είχαν δοκιμαστεί σε live με πολύ καλή απήχηση στον κόσμο. Έτσι συνειδητοποιημένα με το σχηματάκι που έχουμε τώρα παίζουμε διασκευές και μάλιστα προσωρινά είμαστε πολύ ικανοποιημένοι.

Από εμφανίσεις κουτσά στραβά έχουμε βγει σε live μαγαζιά λίγα από τα γνωστά και οι εντυπώσεις μου ήταν καλές ιδίως από ένα γνωστό στον Πειραιά, με τις χειρότερες από ένα άλλο γνωστό κάτω από τον Πύργο Αθηνών!!!

Αυτές οι εντυπώσεις δεν έχουν να κάνουν με το πώς παίξαμε τι ήχο είχαμε και τι μηχανήματα είχε το μαγαζί. Είχε να κάνει με τη συμπεριφορά των ιδιοκτητών και των εν απουσία των, τσιρακίων, υπαλλήλων του νυχτοκάματου πορτιέριδογκαρσονοηχοληπτομάνατζερ που προσβάλλουν την αξιοπρέπεια κάθε ανθρώπου που έρχεται στο μαγαζί τους υπενθυμίζοντας κάθε λίγο και λιγάκι πως αυτοί είναι που μαμούν και δέρνουν, μέχρι του ότι φεύγοντας πρέπει να πούμε καληνύχτα στο αφεντικό άσχετα αν δεν πήραμε φράγκο αλλά ήπιαμε το «κερασμένο» μπόμπα ποτό, γιατί έτσι κάνουμε δημόσιες σχέσεις και θα ξαναπαίξουμε την επόμενη φορά!!!!! Τέτοιες εντυπώσεις λοιπόν που αλλιώς μεταφράζονται σε ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ, γιατί έτσι έχουν τα πράγματα. Τώρα αν ο κάθε μουσικός είναι ψώνιο με την κακή έννοια να πάει στη λαϊκή, αν είναι ψώνιο όμως με τη δουλειά του καλά κάνει και είναι γιατί αν δεν ήταν δεν θα τα έβγαζε πέρα με τους νυχτομάνατζερ και τα λαϊβάδικά τους. Ούτε με τα ρημαγμένα studio που κάνει πρόβα…(άαααλη κουβέντα).

Όταν όλα ξεκινούν καλοπροαίρετα με το ανάλογο καλό κλίμα πηγαίνεις στο live και δίνεις τον καλύτερο εαυτό σου. ¶λλος παίζει για να δημοσιοποιήσει τη δουλειά του. ¶λλος γιατί θέλει να δείξει το ταλέντο του. ¶λλος γιατί περιμένει ίσως κάποιο σχετικό με τη μουσική να τον προωθήσει με δίσκο και δεν ξέρω γω τι άλλο. Καλά κάνει. Δεν θέλω να πιστέψω πως υπάρχει μπάντα που παίζει μόνο ξερά στεγνά για τα λεφτά. Όλοι έχουμε μέσα μας το κάτι που μας σπρώχνει να κάνουμε ότι κάνουμε και να αντεπεξέλθουμε ως τη στιγμή του live. Και μου μιλάει ο άλλος για δημόσιες σχέσεις και συμπεριφορά; Από τις δημόσιες σχέσεις ζω πέρα από τη μουσική. Αυτό είναι το επάγγελμα μου. Έτσι λοιπόν, ξεκινάς, καλείς φίλους, γνωστούς, πληρώνουν να σε δουν, σκίζεσαι να τους γεμίσεις το μαγαζί, τους φιλοξενείς σε ένα χώρο που έχεις εσύ τον έλεγχο των αφτιών τους για δύο ώρες. Έχεις εσύ τον έλεγχο του κεφιού τους, το αν θα τους φτιάξεις και θα παραγγείλουν και άλλο ποτό, προς ευχαρίστηση του μαγαζάτορα. Το λάθος που γίνεται είναι πως τα περισσότερα γκρουπάκια, κρατάνε ηττοπαθή στάση απέναντι στους μαγαζάτορες. Δεν είναι τα συμβόλαια που πρέπει να συμφωνήσεις. Δεν κάνει κανείς συμβόλαιο σε γκρουπάκι της γειτονιάς. Συμφωνία μεταξύ ανδρών γίνεται. Έχει καταγγείλει κανείς μαγαζάτορα που αθέτησε το λόγο του; Είναι κανείς ερασιτέχνης γραμμένος στο σύλλογο μουσικών με δελτίο παροχής, ή όλα τα αναλαμβάνει ο μάνατζερ; Απλά δεν έχουν καταλάβει τη δύναμή μας! Όταν δεν θα πληρώσεις κύριε γιατί δεν σου βγήκαν τα ποτά (γιατί μας λένε πως μπαίνουν μέσα κι όλα), να έχεις υπ όψιν πως τα 20-30-40 άτομα που είναι κολλητοί της μπάντας δεν θα σε ξαναπληρώσουν κι αυτοί γιατί δεν θα ξανάρθουν στο μαγαζί σου. Και βάλε πόσα γκρουπάκια τρώνε τέτοια πίκρα. Να ξέρουν πως η μη τήρηση της συμφωνίας τους είναι άμεση αντιδιαφήμιση για το μαγαζί τους.

Το τι πρέπει λοιπόν να κάνει ο καθένας μας όσον αφορά το γκρουπάκι του είναι άλλο θέμα. Η ποιότητα οι τεχνικές τα ακριβά όργανα η δουλειά στο προβάδικο δεν έχει να κάνει με τη συμπεριφορά μας απέναντι στα μαγαζιά. Δεδομένο πρέπει να είναι πως πρέπει να είμαστε καλά προετοιμασμένοι πριν τα live. Προσωπικά δεδομένο πρέπει να είναι πως δεν ξεκινάω με το σκεπτικό της αμοιβής αλλά με τη ποιότητα της δουλειάς και τα άλλα θα έρθουν. Και ξέρετε τι κάνω πια όταν οι υπεύθυνοι του μαγαζιού μου κάνουν ηλίθιες υποδείξεις; Γελάω κι εγώ ηλίθια (αλλά όχι σαν ηλίθιος), με τη κατάντια τους. Έκλεισε κανείς από αυτούς επειδή το γκρουπάκι μας τον έριξε έξω; Δεν νομίζω. Συνεχίζουν το ίδιο βιολί. ¶σε που όταν μου λένε, ξέρεις να….δεν πήγε καλά…αν είναι να σας βάλουμε κάποια άλλη μέρα με άλλο γκρουπάκι μαζί, απαντάω. Μπορώ μόνο Παρασκευοσάββατα. Καθημερινές δουλεύω και επίσης και ο κόσμος που θα έρθει να με δει. Θα σε πάρω εγώ τηλέφωνο πότε μπορώ, όχι εσύ.

Αυτά τα ολίγα…. Ότι σε χαλάει ότι σου στέκεται εμπόδιο το πετάς!!!!

 

Αφιερωμένο στα υπόγεια του πύργου Αθηνών που νόμιζε πως θα παίζαμε πιτσιρικάδες και θα τιγκάραμε το υπόγειο με φοιτητόκοσμο!!!! Τεταρτιάτικα……

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου