Προς το περιεχόμενο

Gibson SG 2002 με inlays "φεγγάρι"


ALXGS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 7/12/2018 στις 1:28 ΜΜ, ALXGS είπε

Αξίζει μια τέτοια κιθάρα τόσο παλιά τα χρήματα που ζητάει ο γνωστός?

Βασικά αξίζει καινσαν όργανο η συγκεκριμένη ή να κοιτάξω σε κάτι αντίστοιχο καινούριο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 Σε καμία περίπτωση δεν αξίζει, κοίτα σε κάτι καινούργιο.

 

Στις 8/12/2018 στις 9:52 ΠΜ, ALXGS είπε

Οι SG με βολεύουν γενικώς. Από την πρώτη Epiphone που είχα δοκιμάσει μέχρι και τις Std της Gibson.

Απλά αν είναι να μου πάει όσο μια καινούρια faded... μήπως να την πάρω καινούρια? Με 800+ υπάρχουν καινούριες! Δεν ξέρω βέβαια και σε τι κατάσταση είναι το όργανο (αυτός λέει άριστη) αλλά δεν παύει να είναι 16 χρονών κιθάρα!

Εγώ ούτως ή άλλως έχω σκοπό να δαπανήσω  κάπου στο 1000ρικο ίσως και λίιιιγο παραπάνω αν βρω καλή περιπτωση

 

Αν έχεις σκοπό να δαπανήσεις καπου στο χιλιάρικο ίσως και παραπάνω, εγώ προτείνω να πάρεις ολοκαίνουργια standard. Μπορείς να βρεις με 1100 (όχι με 1000 ευρώ που ζητάνε συνήθως στις αγγελίες του ΝΟΙΖ για τις sg standard μεταχειρισμένες 5ετίας και 10ετίας -γελάει ο κόσμος....ή που ζητάνε 500+ για faded ενώ βρίσκεις ολοκαίνουργια (του 2018)με 660 ευρώ...:classic_rolleyes: ).

 

Η Gibson συνήθως κοστολογεί γύρω στα 1400 τις standard όταν είναι η νέα σειρά του τρέχοντος έτους, και το ακριβώς ίδιο μοντέλο το ρίχνουν στα 1100 περίπου.

 

Πριν ενάμιση μήνα πχ χτύπησα μια του 2018 παρακαλώ 1100 ευρώ.

https://www.musicstore.de/en_GR/EUR/Gibson-SG-Standard-2018-Heritage-Cherry/art-GIT0042734-000

 

Ίσα ίσα την προλαβαίνεις, αλλιως θα πρέπει να περιμένεις του χρόνου τον Σεπτέμβρη που θα βγουν τα μοντέλα του 2020 και του 2019 θα πέσει λογικά πάλι στα 1100. Το τραγικό είναι ότι αυτή την στιγμή που μιλάμε, πωλείται η standard '19 300 ευρώ ακριβότερα από την standard '18 (και με χειρότερα specs κατα την γνωμη μου, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό) χωρίς σκληρή θήκη!!

https://www.musicstore.de/en_GR/EUR/Gibson-SG-Standard-2019-Heritage-Cherry/art-GIT0046372-000

 

Γνώμη μου, σε ότι αφορά τις sg τουλάχιστον, άσε τα ''τίμια ξύλα'' του γνωστού σου και των μεταχειρισμένων που ζητάνε 900 - 1000 ευρώ για μια standard και 500-600 ευρώ για μια faded και κοίτα να χτυπήσεις μια ολοκαίνουργια (είτε standard eείτε faded) με 100 ευρώ παραπάνω. Ακόμα προλαβαίνεις για το 2018 όπως βλέπεις από τα λινκ, αν τελειώσουν και δεν προλαβαίνεις....ραντεβού τον Σεπτέμβρη 😉

 

 

 

 

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με PayPal , με χρεωστική ´η πιστωτική κάρτα επίσης και με μεταφορά σε τραπεζικό λογαριασμό αλλά δεν ξέρω τι χρέωση έχει γιατί χρησιμοποιώ σχεδόν πάντα PayPal γιατί έχει εξαιρετικό buyer protection. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με PayPal η καλύτερη λύση, με τράπεζα (κατάθεση/μεταφορά σε τραπεζικό λογαριασμό) θα σου ζητήσει έμβασμα, αλλά είναι γύρω στα 5-10 ευρώ το πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου