Προς το περιεχόμενο

Ο αρχάριος & τα λάθη του


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν κάποιος κάνει τα πρώτα του βήματα στον κόσμο της μουσικής φυσικό είναι, λόγω της απειρίας του, να κάνει λάθος αγορά κάποιου μουσικού οργάνου. Τις περισσότερες φορές, μια καλοστημένη διαφήμιση κάποιου μουσικού οργάνου έχει ως αποτέλεσμα ο αρχάριος καταναλωτής να αγοράσει το συγκεκριμένο προιόν και μετα απο λίγο καιρό να διαπιστώσει οτι δεν του κάνει για το είδος της μουσικής που θέλει. Έτσι, αναγκάζετε κάποια στιγμή να μπει στην διαδικασία της πώλησης η της ανταλλαγής, με αποτέλεσμα, στην περίπτωση της πώλησης, να χάσει κάποια λεφτά αφού η αξία του μουσικού οργάνου θα έχει πέσει αρκετά. Και συνήθως, λόγω της απειρίας τους, κάνουν την ανταλλαγή η την πώληση σε κάποιο κατάστημα που πουλάει μουσικά όργανα, που όπως ίσως ξέρετε, αγοράζουν σε εξευτιλιστικές τιμές.

Γι'αυτό, κάποιος που κάνει τώρα τα πρώτα του βήματα στον θαυμαστό κόσμο της μουσικής θα πρέπει να το ψάξει πάρα πολυ καλά το θέμα και να μην βιαστεί. Να πάει στα μαγαζιά και να ακούσει πολλά μοντέλα απο το μουσικό όργανο που τον ενδιαφέρει ώστε να καταλήξει σε αυτό που του ταιριάζει και να μην υπνωτίζετε απο τις διαφημίσεις οι οποίες έχουν ενα και μόνο σκοπό: να πουλήσουν. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει οτι το προιόν που διαφημίζετε δεν είναι καλό. Ίσως να είναι και το κορυφαίο. Ταιριάζει όμως στις ανάγκες μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την μέχρι τώρα ενασχόλησή μου με το σπορ,έχω καταλήξει στο "αν δε πάθεις,δε θα μάθεις".Κοινώς η εμπειρία που μαζεύεις με τα χρόνια τριβής με το όργανο/μουσική είναι ανεκτίμητη.Υποκαθιστάται (και όχι αντικαθιστάται) με έναν έμπειρο φίλο,ο οποίος θα βοηθήσει,αλλά και πάλι η ιδίαν αποκτούμενη πείρα είναι ότι καλύτερο.

 

Με τα χρόνια κατασταλάζεις στις ανάγκες σου και πάνω απ' όλα μαθαίνεις να αξιολογείς ένα όργανο.Κρίνοντας από την αρχοντιά μου,θα έλεγα ότι ακόμα και η πρόσφατη ενασχόλησή μου με το setup της κιθάρας μου (superfunk rules!) μου έμαθε πράγματα τα οποία θα με βοηθήσουν πολύ σε μια επόμενη αγορά.

 

Με λίγα λόγια,οι λάθος αγορές είναι μέσα στο πρόγραμμα,αλλά δυστυχώς,επειδή το άθλημα είναι ακριβό,πονάνε....

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου