Προς το περιεχόμενο

Compressed vs uncompressed distorted sound


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχουν od/dist πεταλια τα οποια ειναι πολυ ευαισθητα στην πενα, και αλλα τα οποια ειναι εντελως αναισθητα, λες και εχεις εναν κομπρεσορα απο μπροστα.

Ποιος ο λογος υπαρξης ενος τοσο κομπρεσαρισμενου πεταλιου (πχ dark matter)? Προσφερεται αποκλειστικα για lead ηχους ή εχει κι αλλες χρησεις?

 

Εχω συνηθισει να παιζω με ευαισθητα, στο αγγιγμα, πεταλια τα οποια μου κανουν ολες τις δουλειες, απο cleanish μεχρι thrash ηχους. Υπακουν στο αγγιγμα μου και μου διδουν αρκετες δυνατοτητες για να παιξω με δυναμικες. Tube like συμπεριφορα.

 

Οταν παιζω με τα κομπρεσαρισμενα πεταλια, δεν μπορω ουτε να καθαρισω τον ηχο με το volume. Εννοειται οτι δεν υπαρχουν δυναμικες. Μονο για ενα σολο τα αγοραζει κανεις?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ισχύει ό,τι ισχύει περί κολοκυθόπιτες, απόψεις, αισθητικές, κλπ. Άλλο πετάλι θα πάρεις για να κάνεις αυτό:

 

Και άλλο πετάλι για να κάνεις αυτό:

 

Βέβαια postαρα 2 τραγούδια που χωρίς power amp distortion δεν πολυπλησιάζεις τον ήχο και κυρίως το μέγεθος του ήχου, αλλά πιστεύω το point μου γίνεται κατανοητό.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στα δυο που ποσταρες υπαρχει φουλ κομπρεσαρισμενος ηχος, τοσο σε ρυθμικα οσο και σε lead, εαν ακουσα σωστα. 

 

Προφανως σε πιο heavy staff να ειναι κατι το συνηθισμενο, γιαυτο μου φαινεται περιεργο.

 

Και τωρα που πειραματιζομαι με 2-3 τετοια πεταλια, σκεφτομαι οτι με κομπρεσιον θα ακουγομαι πολυ καλυτερα σε πολλα κομματια, κυριως στα lead parts, αλλα και σε heavy ρυθμικα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Δε θεωρώ τον ήχου του Eddie στο VH1 κομπρεσσαρισμένο, όταν βαρούσε έβγαζε βρώμα (βαρούσε σαν μανιακός), όταν έπαιζε απαλά και ρύθμιζε λίγο το volume knob έπαιζε καθαρά. Πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα το Hot for Teacher.

 

Και μιλάμε για έναν ήχο έτσι, ούτε πετάλια ανοιγοκλείνει, ούτε αλλάζει ρυθμίσεις. Άλλο distortion παίρνεις από ένα τσίτα Plexi, άλλο από έναν μοντέρνο high gain ενισχυτή. Στη δεύτερη περίπτωση στενεύει ο ήχος αρκετά.

Επεξεργασμένο από BillTrantos

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει βρώμικος ήχος που να μην είναι κομπρεσσαρισμενος.

Από εκεί και πέρα περί ορεξεως κολοκυθόπιτα και φυσικά έχει και μεγάλη σημασία τι είδος μουσικής θέλεις να παίξεις.

Όσο ανεβαίνει το ...ντιστορΣιο τόσο ανεβαίνει και το κομπρεΣιο 🙂

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα ειναι περιπτωσεις που εχω σουπερ distorted ηχους, οι οποιοι ειναι touch sensitive, αλλα επισης καθαριζουν εντελως με το volume. Γινονται σχεδον κρυσταλ κλιν.

Και εχω και less distorted ηχους, στους οποιους τη χορδη να φυσηξω θα ακουστουν το ιδιο, και δεν καθαριζουν καθολου.

 

Αναμεσα στους δυο επελεγα παντα τον touch sensitive, και θεωρουσα τον κομπρεσαρισμενο ως ελλατωμα. 

 

Προφανως ομως εχει λογο υπαρξης, και ψαχνω να μαθω σε ποιες περιπτωσεις θεωρειται προτερημα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, gkourmoul1 said:

Απλα ειναι περιπτωσεις που εχω σουπερ distorted ηχους, οι οποιοι ειναι touch sensitive, αλλα επισης καθαριζουν εντελως με το volume. Γινονται σχεδον κρυσταλ κλιν.

Και εχω και less distorted ηχους, στους οποιους τη χορδη να φυσηξω θα ακουστουν το ιδιο, και δεν καθαριζουν καθολου.

 

Αναμεσα στους δυο επελεγα παντα τον touch sensitive, και θεωρουσα τον κομπρεσαρισμενο ως ελλατωμα. 

 

Προφανως ομως εχει λογο υπαρξης, και ψαχνω να μαθω σε ποιες περιπτωσεις θεωρειται προτερημα.

Καλημέρα! Το overdrive, το distortion και το fuzz είναι κομπρεσαρισμένοι ήχοι. Οκ; Οκ. Αυτό που λες, συμβαίνει γιατί το volume της κιθάρας είναι μεταβλητή αντίσταση, και είναι σαν να αποτελεί προέκταση του κυκλώματος του πεταλιού. Αυξάνεις την αντίσταση, μειώνεις το ρεύμα και το αντίστροφο. Οπότε σε ένα κύκλωμα που η αντίσταση είναι ήδη σε ψηλά επίπεδα, χαμηλώνοντας το volume (αντίσταση), το κύκλωμα παραμένει συνεχίζει να έχει υψηλή αντίσταση, και γι' αυτό δεν καθαρίζει τελείως ο ήχος.  Δες και αυτά που λέει εδώ, για να πάρεις μια καλύτερη ιδέα.

http://lifestyle.jimdunlop.com/the-dunlop-distortion-guide/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας αφησουμε το volume στην ακρη.

Μονο με τη δυναμη στο δεξι χερι υπαρχει ελεγχος στο output. Αυτο εχει να κανει με το ποσο κομπρεσαρισμενο ειναι ενα πεταλι? Αρα δεν ειναι ολα τα od,dist,fuzz κομπρεσαρισμενα αναλογα το gain τους?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου