Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για εξοπλισμό Home Studio!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ σας!

 

Λοιπόν παίδες θα μπω κατευθείαν στο ψητό :P

Φτιάχνω ένα home studio στο υπόγειο του σπιτιού το οποίο και θα χρησιμοποιώ για καμιά προβούλα με την μπάντα, αλλά ΚΥΡΙΩΣ για εξάσκηση φωνητικών και ακουστικών κομματιών (πιάνο).

 

Θα ήθελα λοιπόν την βοήθειά σας σχετικά με τον εξοπλισμό* που θα χρειαστώ, επειδή δεν κατέχω το πεδίο της ηχοληψίας ιδιαίτερα 8O

Μια τυπική διάταξη των απαραίτητων μηχανημάτων δηλαδή, με προαιρετικές (πλην όμως όμως καλοδεχούμενες) μάρκες, τιμές, αποδόσεις κτλ.

 

*τα μουσικά όργανα υπάρχουν

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

24 hours per day, 24 beers per case...Coincidence?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μπώ ι εγώ κατευθείαν στο ψητό, για να βοηθήσουμε αλλά και να βοηθήσεις κι εσή τον εαυτό σου θα πρέπει να σκεφτείς πόσα χρήματα διαθέτεις, πόσες πηγές θες να ηχογραφείς ταυτόχρονα και τί πηγές (όργανα, φωνητικά..) θες να γράψεις.

Μπορεί να σε βολεύει αν θες απλά να γράφεις να πάρεις ένα πολυκάναλο με σκληρό και 2-3 μικρόφωνα.. μπορεί να σε βολεύει υπολογιστής για να επεξεργάζεσαι κιόλας τις ηχογραφήσεις.

 

Αν θες να γράψεις φυσικό πιάνο και φωνητικά με 2 κανάλια είσαι καλημένος.. αλλά αν θες να γράψεις φυσική ντράμς μαζί με όλα αυτά θες τουλάχιστον 6. Έχεις ηλεκτρονικά όργανα (synth, keyboards..) αυτά βοελυουν γιατί δεν θέλουν μικρόφωνο.

 

Anyway γράψε περισσότερες πληροφορίες για να πάρεις και συγκεκριμένες απαντήσεις και ρίξε και μια ματιά σε παλιότερα θέματα του noiz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση και sorry που δεν ήμουν πιο συγκεκριμένος, αλλά δεν έχω ξανασχοληθεί με studio modifications :roll:

 

Οκ, λοιπόν στο studio μέσα θα βρίσκεται μια ντραμιέρα, 2 ηλέκ. κιθάρες, μπάσο, αρμόνιο (midi in/out) και η φωνή, άρα υποθέτω πως χρειάζονται πολλά κανάλια στην ηχογράφηση.(Επίσης θα υπάρχει και υπολογιστής)

Τώρα όσο για το οικονομικό δεν έχω κατασταλάξει σε κάποιο συγκεκριμένο ποσό, επειδή ακριβώς δεν γνωρίζω ακόμα τι θα χρειαστώ.

 

Αν χρειαστέιτε άλλες πληροφορίες, ρωτίστε άφοβα (ελπίζω μόνο να μπορώ να απαντήσω :D )

24 hours per day, 24 beers per case...Coincidence?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

ΚΟΝΣΟΛΑ

Λοιπόν, μου φαίνεται πως θα καταλήξω σε κάποια κονσόλα τύπου

http://www.thomann.de/gr/behringer_xenyx_2222_fx.htm ή http://www.thomann.de/gr/behringer_pmx2000_europower_powermixer.htm

Αυτό που θέλω βασικά είναι να γράφω στο pc καμιά προβούλα και να μπορώ να την "πειράζω" μετά με την ησυχία μου στο cubase.

Θα γράφωουμε φωνητικά,κιθάρες,μπάσο,και πλήκτρα ταυτόχρονα (τα drums στο cubase).

 

KΑΡΤΑ ΗΧΟΥ

Σε αυτό το σημείο, έρχεται η κάρτα ήχου. Επειδή δεν έχω ασχοληθεί στο παρελθόν με τον τομέα της ηχοληψίας θέλω για

ακόμα μια φορά τα φώτα σας...

Να υποθέσω πως πρέπει κάθε όργανο να πέφτει σε ξεχωριστό κανάλι στην κάρτα ήχου από την κονσόλα, για να μπορεί να περάσει στο pc ή λέω μπαρούφες? :wink:

Τι τεχνικά χαρακτηριστικά θα πρέπει να έχει η κάρτα ήχου που θα χρειαστώ?

 

ΜΟΝΙΤΟΡΣ

Όσον αφορά τα μόνιτορς, αν και δεν το έχω πολυσκεφτεί, πιστεύω πως κάτι κοντά στα 200W είναι αρκετό.

http://www.thomann.de/gr/behringer_eurolive_b212a.htm

Υπάρχει κάτι καλύτερο στα ίδια περίπου φράγκα?

 

Γενικά κάθε παρατήρηση-πρόταση είναι περισσότερο από ευπρόσδεκτη, μιας και έχω μάυρα μεσάνυχτα :? στο όλο θέμα.

θενκς α λοτ γκάις :D !!

24 hours per day, 24 beers per case...Coincidence?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα μια ερώτηση, σε περίπτωση που θα θέλω να συνδέχω ένα drum machine στην κονσόλα, να υποθέσω πως θα πάει στην stereo είσοδο?

24 hours per day, 24 beers per case...Coincidence?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου