Προς το περιεχόμενο

Τι ενισχυτή μαζί με την πεταλιέρα?..


Alexei

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν τελικά θα αγοράσω τη ax1500g και θέλω τη γνώμη σας όσον αφορά τον ενισχυτή... Epiphone valve junior 5watt?? Orange crush15R???

 

H μήπως πάνε τσάμπα τα λεφτά οπότε να μείνω εδώ που είμαι?? Έχω αυτόν:

 

http://digi.blueidea.com/articleimg/2004/05/757/2.jpg

 

Pleaz αν μπορείτε απαντήστε μου λίγο γρήγορα διότι Παρασκευή παραγγέλνει ο φίλος που θα τα πάρω μαζί του...

 

 

EDIT: το λινκ δε λειτουργούσε.. Έβαλα ένα άλλο.... Έχω τον παλιό fender frontman 15r...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

φιλε με ολη την ειλικρινεια...επειδη εχω κι εγω την gt-8. αν την θελεις μονο για εξασκηση αδικα θα δωσεις τοσα λεφτα, γιατι εχει τοσα πραγματα πανω που σου χρειαζονται μονο οταν παιζεις με συγκροτημα και live. εχει τα απιστευτα εφφε σε αριθμο αλλα και ποιοτητα. θελει ομως παρα πολυ δουλεια για να την φτασεις σε πολυ ικανοποιητικο επιπεδο και ειναι παν-δυσκολη στην χρηση της. οσο για την gt-6 ισχυουν τα αντιστοιχα αλλα δεν ειναι καλυτερη σιγουρα.

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πεταλιέρες τύπου GT8, ax1500g και γενικώτερα όσες κάνουν προσομοίωση ενισχυτών χρειάζονται full range ενισχυτή+ηχείο για να πάιξουν σωστα, είτε στο σπίτι είτε σε live.

Αν κάποιος βάζει ενισχυτή κιθάρας δεν θα μπορέσει να ακούσει σωστά τα μοντέλλα των ενισχυτών, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι κάτι υποχρεωτικό.

 

Απο εκει και πέρα είναι θέμα επιλογής νομίζω ...

 

Ειτε έχω ενισχυτη κιθάρας και χρησιμοποιώ μόνο τα εφε είτε έχω full range μονιτορ και τα χρησιμοποιώ όλα (εφε και ενισχυτές).

 

Πολλες απογοητεύσεις για την ποιότητα των μηχανημάτων αυτών οφείλονται -κατα την γνώμη μου- σε αυτό το γεγονός.

Επίσης και στο ότι άλλη είναι η χρήση για recording, αλλη στο σπίτι για χόμπυ και άλλη για προβα ή live.

 

Καταλήγοντας θα ήθελα να πώ (η γνώμη μου φυσικά) ότι ο συνδιασμός ax1500g και Epiphone valve junior/Orange crush15R δεν θα έχει καλά αποτελέσματα.

 

Axelakos: Για τι χρήση την θέλεις ? Με PC, για μελέτη και ψάξιμο, πρόβα/live ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαδικασία μελέτη-ψάξιμο δεν προηγείται πάντοτε της πρόβας και του live?Από αντίστοιχη ερώτησή μου σε άλλο post κι εγώ κατέληξα στον συνδιασμό πεταλιέρας-fr ενισχυτή.Ένα άλλο πρόβλημα σε αυτά τα ''παντρέματα'' οφείλεται και σε τί μαγνήτες έχει γίνει η κάθε προσομοίωση,δηλ αν έχει χρησιμοποιηθεί humbucker bridge και εσύ παλεύεις να ακούσεις τον ήχο με single coil neck,θα απογοητευτείς οικτρά...

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουνα οτι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν χόμπυ την μουσική, αλλα δεν πάιζουν live ή επαγγελματικά ή παίζουν πάντα σε χαμηλές εντάσεις, κλπ.

Οι ανάγκες διαφέρουν και δεν υπάρχει μια απάντηση για όλα φαντάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα ¶γγελε,έχεις δίκιο σε αυτό που λες,απλά για τον καθένα από μας είτε παίζει με κάποιο group ή όχι,σίγουρα όταν αγοράζει εξοπλισμό σκέφτεται να jamάρει αργά ή γρήγορα. :wink: :D :D

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ παίζω drums σε group... Αλλά θέλω αρχικά να ψαχτώ, να μάθω τα effects κλπ... Και μετά βλέπουμε.. Τελικά ρε παιδιά τι λέτε να κάνω?..

 

@zithon: Μα θα πάρω την toneworks που κάνει 180¤... Οι boss που εσύ λες είναι ακριβές για μένα και δίνουν παραπάνω από όσα χρειάζομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ιδέα για ενισχυτή ...

 

Roland Cube30X που έχει line in για να βάλεις την πεταλιέρα σαν full range και για να πας και σε προβα. Επίσης παίζει καλά και σε χαμηλές εντάσεις.

 

Roland Cube Monitor που έχει διάφορες χρήσεις σαν mixer/monitor/ακουστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου