Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή project studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας . Μετά από καιρό κατάφερα να τελειώσω έναν χώρο ο οποίος προορίζεται για το προσωπικό μου στούντιο. Ανεβάζω κάποιες φωτογραφίες και θα ήθελα την γνώμη σας  πως θα μπορούσε να διαμορφωθεί....ας πούμε σε ένα   control room και ένα rec Room ....η ένα ποιο μεγάλο control και απλά ένα vocal booth. Αυτά που θα ηχογραφούνται θα είναι φωνή και κάποια ακουστικά όργανα. Να πω ότι δεν υπάρχει ηχομόνωση και υπάρχει σχετικος θόρυβος από τον δρόμο.... αν το αφήσω ως είναι και απλά φτιάξω τον ήχο στο control με ηχοαποροφηση και φτιάξω και ένα booth κανονικά με ηχομόνωση για της ηχογράφησης μου λέτε ότι θα είναι μια λύση??? Η διαστάσεις είναι 3,40 επί 6,50 επί 2,65 στο ύψος .συν τον χώρο μπροστά στην είσοδο 2 επί 1,50 Ευχαριστώ για όσες απάντησης δωθουν!IMG_20201101_102300.thumb.jpg.de86c4d69ccf5df791d05f2d246ca522.jpgIMG_20201101_102300.thumb.jpg.de86c4d69ccf5df791d05f2d246ca522.jpgIMG_20201101_102300.thumb.jpg.de86c4d69ccf5df791d05f2d246ca522.jpgIMG_20201101_102300.thumb.jpg.de86c4d69ccf5df791d05f2d246ca522.jpg

IMG_20201101_102311.jpg

 

IMG_20201101_102238.jpg

IMG_20201101_102250.jpg

Επεξεργασμένο από dodsongs
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λιγο tricky(οπως λεμε στο χωριο μου) με τις 2 πορτες και το πως μπορει να διαμορφωθει. Πρωτον θελω να ρωτησω αν η δευτερη πορτα(οχι αυτη στα παραθυρα) χρησιμευει καπου, αν μπορει να καλυφθει τελειως δηλαδη. Και δευτερον τι γραφειο κ monitors εχεις για το control room. Το γραφειο κ που θα μπει αυτο αναλογα τις διαστασεις θα δειξει πανω κανω που θα γινει το booth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, dubchris είπε

Είναι λιγο tricky(οπως λεμε στο χωριο μου) με τις 2 πορτες και το πως μπορει να διαμορφωθει. Πρωτον θελω να ρωτησω αν η δευτερη πορτα(οχι αυτη στα παραθυρα) χρησιμευει καπου, αν μπορει να καλυφθει τελειως δηλαδη. Και δευτερον τι γραφειο κ monitors εχεις για το control room. Το γραφειο κ που θα μπει αυτο αναλογα τις διαστασεις θα δειξει πανω κανω που θα γινει το booth

καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση . Η δευτερη πορτα ειναι τουαλετα .Μονιτορ εχω τα tascam vlx5 με προοπτικη να αναβαθμιστουν πιθανοτατα στα yamaha hs7 η στα adam t7v . Στα υπολοιπα τωρα ....δεν υπαρχει καποια δεσμευση που θα μπει το γραφειο (το οποιο δεν εχω ακομη) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dodsongs είπε

καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση . Η δευτερη πορτα ειναι τουαλετα .Μονιτορ εχω τα tascam vlx5 με προοπτικη να αναβαθμιστουν πιθανοτατα στα yamaha hs7 η στα adam t7v . Στα υπολοιπα τωρα ....δεν υπαρχει καποια δεσμευση που θα μπει το γραφειο (το οποιο δεν εχω ακομη) 

 

Για ζεσταμα, πιστευω οτι το καλυτερο σημειο να μπει το γραφειο ειναι ο καφε τοιχος. Εκει εχεις αρκετο χωρο γυρω και πανω σ να βαλεις acoustic panels και παγιδες για να φτιαξεις τον ηχο του δωματιου. Αν θες να το παμε και πιο μακρια, μπορεις να κλεισεις αυτη την "κασα" που χωριζει τον "μεσα" χωρο με την εισοδο. Εκει ουσιαστικα με μια πορτα, μονωση και σωστο acoustic treatment θα φτιαξεις εναν σουπερ ησυχο χωρο που θα μπορεις να ηχογραφεις κιολας οποτε δεν θα χρειαζεσαι μπουθ.

 

Στην περιπτωση που δεν θες να το τραβηξεις τοσο, με εξτρα τοιχο δλδ, μπορεις να φτιαξεις απλα ενα Booth εκει που ειναι η καρεκλα στις διαστασεις π θες. Σημειωση θες αρκετο χωρο και για να μην ειναι κλειστοφοβικο το booth και για να μπορεις να βαλεις καποιον με οργανο μεσα με ανεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια η γνωμη σου στο να γινει το χωρισμα απο την πορτα της τουαλετας και μεσα φτιαχνωντας εκει ενα μεγαλο booth (ηχομονωμένο κτλ) και αφηνωντας το υπολοιπο control room αρπαζωντας ομως  και καποιο θορυβο απο τον δρομο .....η στο να γινει οπως ανεφερες το χωρισμα στην κασα εχωντας απλα ενα δωματιο ??? μπλεκουμε και λιγο με το θεμα κλιματισμου γιατι το κλιματιστικο αν παρατηρησες ειναι πισω απο την κεντρικη εισοδο .....

Επεξεργασμένο από dodsongs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδευτηκα λιγο για το που εννοεις να μπει το μπουθ, αλλα κρατα στο μυαλο σ πως σε γενικες γραμμες οσο πιο τετραγωνο δωματιο εχεις για control room τοσο πιο ευκολη θα κανεις τη ζωη σου στο θεμα ακουστικης. Οποτε το να κολλησεις ενα booth σε μια απο τις 2 γωνιες θα μπερδεψει λιγο τον χωρο. 

 

Αν θες κ μπορεις ζωγραφισε στις φωτο πως σκεφτεσαι περιπου να κανεις τον χωρο να δουμε τι εχεις κ στο μυαλο σ.

 

Το ιδανικο παντως θα ηταν η τουαλετα να γινει booth😁 να σ λυσει κ τα χερια στο θεμα χωρου.  Επισης δεν ειχα δει κ τον κλιματισμο. Θελει λιγο σκεψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dubchris είπε

Αν θες κ μπορεις ζωγραφισε στις φωτο πως σκεφτεσαι περιπου να κανεις τον χωρο να δουμε τι εχεις κ στο μυαλο σ.

 

στην φωτο με κιτρινο λεω να γινει booth τερμα μεσα απο τον καφε τοιχο εως το κασαλικη της πορτας....ειναι 1,50 επι 3,40 . στην δευτερη περιπτωση με το πρασινο με προβληματιζει το θεμα κλιματισμος...

 

IMG_20201101_102250.jpg.adc8657ac924dd5000e0597f14e2293b (1).jpg

IMG_20201101_102250.jpg.adc8657ac924dd5000e0597f14e2293b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου