Προς το περιεχόμενο

Κουφό... Wiring!


sotoman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
Γιατί; Το έχει ήδη κάνει η fender:

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0137502306

 

Και αυτό σημαίνει οτι δεν είναι απογειωμένο? (δηλ. ασυνήθιστο, ανορθόδοξο κλπ) :wink:

 

Πάντως αυτό που λέει να κάνει ο sotoman στην πραγματικότητα είναι 3 μονοί εκ των οποίων οι δύο είναι κολλητά. Τωρα, αυτό εγώ θα το έκανα στο bridge. (με τη λογική "αυτό ξέρω- αυτό εμπιστεύομαι" :wink:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ψιλοκουλό (σύμφωνα με την κοινή πρακτική) είναι όντως. Απλά νόμιζα ότι τα πες και καλά ότι δεν γίνετε κι έτσι

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έτσι. Νομίζω είναι πιο κοντά σε αυτό που λέει η κοινή λογική. Κοντά στο bridge θα "πιάσεις" πιο έντονα τις ψηλές αρμονικές, και το roll-off του ΗΒ στις ψηλές ( η λεγόμενη και λάσπη (!?) ) μπορεί και να λειτουργεί προς όφελός σου αν δεν είσαι φανατικός της πριμαδούρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.treblebooster.com/brian_may_pickup_mod.htm

 

Εδώ να δείς κουμπί και κακό janick μου!!! :lol: :lol: :lol:

 

 

Πλάκα μας κάνεις!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Εγώ αυτό που κατάλαβα πάντως ήταν ένας διπλός και ένας μονός.Ο οποίος διπλός θα κάνει σπλίτ και θα διαλέγεις πηνίο ανα περίσταση και %$#% τέτοια ώρα τέτοια λόγια ζαλίστηκα :lol: :lol:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ βασικα θελω στο bridge 100% single coil.. δεν θελω να χασω καθόλου sparkle&fenderίλα. Γενικά την θέση του μαγνήτη την γέφυρα την θεωρώ την καλύτερη θέση για μαγνήτη, και δεν την χαραμίζω για διπλό :lol:

 

γιαυτο ειπα να το βάλω στον λαιμό...

 

το όλο εγχείριμα θέλει 2 on/on/on DPDT και 4 on/on DPDT διακόπτες, και αποτι φαντάζομαι θα γίνεται χαμός απο καλώδια κλπ... Όταν δοκίμασα κατι παρόμοιο με 3 διακόπτες για την tele μου το χάλασα το phase switch και το εκανα απλο on/off, γιαυτό σκεφτηκα να το δώσω σε κάποιον τεχνικό.

 

 

Ξέρει κανείς ποσο πάει η ταρίφα, τα εργατικα για να βάλει 6 switches και 2 ποτενσιόμετρα?

 

 

επίσης Ξερει κανείς που θα κάνω routing στην κιθάρα μου? σε ξυλουργέια θα πείτε, αλλα δεν ξέρω πως λειτουργεί το όλο "σύστημα", οποτε καθε βοήθεια ευπρόσδεκτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ βασικα θελω στο bridge 100% single coil.. δεν θελω να χασω καθόλου sparkle&fenderίλα. Γενικά την θέση του μαγνήτη την γέφυρα την θεωρώ την καλύτερη θέση για μαγνήτη' date=' και δεν την χαραμίζω για διπλό :lol:

 

γιαυτο ειπα να το βάλω στον λαιμό...

 

το όλο εγχείριμα θέλει 2 on/on/on DPDT και 4 on/on DPDT διακόπτες, και αποτι φαντάζομαι θα γίνεται χαμός απο καλώδια κλπ... Όταν δοκίμασα κατι παρόμοιο με 3 διακόπτες για την tele μου το χάλασα το phase switch και το εκανα απλο on/off, γιαυτό σκεφτηκα να το δώσω σε κάποιον τεχνικό.

 

 

Ξέρει κανείς ποσο πάει η ταρίφα, τα εργατικα για να βάλει 6 switches και 2 ποτενσιόμετρα?

 

 

επίσης Ξερει κανείς που θα κάνω routing στην κιθάρα μου? σε ξυλουργέια θα πείτε, αλλα δεν ξέρω πως λειτουργεί το όλο "σύστημα", οποτε καθε βοήθεια ευπρόσδεκτη...[/quote']

 

 

....ε,να φάει μισή ώρα το πολύ να κάνει το θεωρητικό πράξη μαζί με τις κολλητηριές...πόσο να πάει....

όσο για το routing με τρομάζει λιγουλάκι.Το σωστό θα ήταν να βρείς κάνα ορεξάτο με μικρή CNC μηχανή,αλλά ....δε συμφέρει....στο χειροκίνητο πάλι με τρομάζει μη......τσακώνεται εκείνη την ώρα ο ....μάστορης για κάνα πρωτάθλημα και .....ξετρυπήσει το σκάφος ή σου κάνει υποδοχή για....κάνα χερούλι πόρτας.....άσε που θα σου πρήξουν τα ούμπαλα "ωωωω αυτό που ζητααααααας θέεεεεεεεελειιιιιιι".... 8)

 

εγώ ειλικρινά θα επένδυα στην αγορά ενός σταθερού δυτάχυτου δραπάνου (που και θα μου μείνει και δεν είναι πολύ ακριβό πλέον) και μιά κοπτική κεφαλή για τις μελλοντικές μου ταρζανιές....άν πιάνει λίγο το χέρι σου κάνεις ότι γουστάρεις,ειδικά στο ξύλο...

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω να κανω και αλλες δουλειές γιαυτο η αγορα σφυροδραπανου και άλλων τέτοιον κατασκευών του σατανα αποκλείεται :lol: :lol: :lol:

 

μηπως ξερει καποιος καποιον ξυλουργό με κέφι δοκιμασμένο?

γιατι αν πάω στην γειτονιά μου 99% θα φάω πόρτα :D :D

 

με την ακρίβεια δεν έχω προβλημα, αν φύγει και λίγο γιαυτό υπάρχουν τα Pickguards :wink:

απλά αυτό που φοβάμαι ειναι το "ρε φιλαρακι μου εχω πολλή δουλειά, αυτοοοο πουυυ ζηταααας θεεελει, κλπ κλπ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου