Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει "σωστή" ρύθμιση ύψους μαγνητών σε ΗS tele?


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια και νέος στην διάταξη αυτή θα ήθελα να μάθω από τους έχοντες και κατέχοντες αν υπάρχει κάποια αποδεκτή ή σωστή ρύθμιση για το ύψος των μαγνητών σε μιά τέλε τύπου custom.

Δηλαδή υπάρχει κανόνας? πχ όταν γυρνάς στον bridge έχεις πιό υψηλή ένταση ή φροντίζεις να έχεις το ίδιο και στις 3 θέσεις?

και το ρωτάω γιατί θεωρητικά ο humbucking θα έχει μεγαλύτερη έξοδο, οπότε όταν γυρνάς στη μέση ή στον bridge θα πέφτει η ένταση (κάτι που επίσης θεωρητικά σε κλασική τελε SS θα πρέπει να συμβαίνει το αντίθετο)

 

ή ο καθένας κάνει ό,τι του γουστάρει?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, dimsonic είπε

φροντίζεις να έχεις το ίδιο και στις 3 θέσεις?

 

Αυτό. 

Και μη φοβάσαι να ανεβάσεις τον bridge μαγνήτη. 

Δεν....δαγκώνει  :)

Εγώ σε όλους τους vintage output Tele bridge ξεκινάω με απόσταση όσο το πάχος ενός νομίσματος του 1 ευρώ κάτω από την καντινι μι που συνήθως σημαίνει περίπου τη διπλάσια απόσταση για την τυλιχτη μι.

μετά ρυθμίζεις και τον neck ώστε να έχει την ίδια ένταση. 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Αυτό. 

Και μη φοβάσαι να ανεβάσεις τον bridge μαγνήτη. 

Δεν....δαγκώνει  :)

Εγώ σε όλους τους vintage output Tele bridge ξεκινάω με απόσταση όσο το πάχος ενός νομίσματος του 1 ευρώ κάτω από την καντινι μι που συνήθως σημαίνει περίπου τη διπλάσια απόσταση για την τυλιχτη μι.

μετά ρυθμίζεις και τον neck ώστε να έχει την ίδια ένταση. 

 

 

στην άλλη με τους μαγνήτες του παππού ήταν και οι δυό όσο κοντά γίνονταν και υπήρχε διαφορά μεταξύ τους (και μου άρεζε) όταν άλλαζα και ήταν έντονη η διαφορά. Βέβαια μιλάω για διαφορά σε ένταση υπέρ του Bridge, καθώς ο neck ήταν single.

 

Θα δοκιμάσω διάφορα. Δεν είναι πάντως τόσο απλή η εξίσωση γιατί μπαίνει και η παράμετρος μεσαίος.

 

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα, σηκώνεις τέρμα τον μεσαίο, και ρυθμίζεις τους λοιπούς βάσει αυτού.

Ή, τον αφήνεις σκόπιμα λίγο πιο αδύναμο σε σχέση με τους άλλους δύο (ώστε να μην "θάβεις" τους υπόλοιπους), ίσα ίσα για να σου δίδει τις θεσεις 2 και 4.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειχα και εχω παρομοιους προβληματισμους σε τελε μ ενα μονο στη γεφυρα και humbucker πανω. Το κυριως μου θεμα ηταν οτι δεν μπορουσα να κανω ρυθμισεις στον ενισχυτη ποθ ν ακουγονται ωραια σε ολες τις θεσεις. Ειδικα αν θες τη μεσαια και την πανω να παιζουν ακορντα διαφορα η rythm parts  χωρις να χανεται η ευκρινεια. Την πληρωνε παντα η μεσαια θεση και ο πανω μαγνητης. Ομως με τα 2 τελευταια σεταπ βελτιωθηκε πολυ η κατασταση.

Α) 500 αρια pots αλλα μ εναν πυκνωτη ο κατω βλεπει 250

Β) ρυθμιση του μονου στην γεφυρα οπως σου αρεσει  που ειναι και το σημειον κατατεθεν στην τελε. Οχι πιο δυνατα, αλλα πιο δυναμικα καπως.

Γ) αποσταση ο πανω απο τις χορδες αρκετα ωστε να ειναι καθαρος αλλα σε ιδια ενταση με τον κατω. Το ασφαλεστερο κριτηριο ηταν η μεσαια θεση

Δ) απο κει και περα ειδα αρκετη διαφορα για το balance στον πανω με ανεβασμα των πολων και ξαναπειραγμα λεπτεπιλεπτο ολου του μαγνητη ξανα

Ε) χορδες αλλαγη απο τις 11 αρες σε 10 46, ειτε thomastik flat 10 44.

Ετσι σχεδον το ελυσα το θεμα. Ηθελα να βαλω μονο και πανω αλλα ειχα πολυ γλυκα στα καθαρα και ηθελα να το παλεψω.

Ελπιζω να βοηθησα λιγο και να μην ειπα ασχετα.

Επεξεργασμένο από geka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Αρα, σηκώνεις τέρμα τον μεσαίο, και ρυθμίζεις τους λοιπούς βάσει αυτού.

Ή, τον αφήνεις σκόπιμα λίγο πιο αδύναμο σε σχέση με τους άλλους δύο (ώστε να μην "θάβεις" τους υπόλοιπους), ίσα ίσα για να σου δίδει τις θεσεις 2 και 4.

 

πιστεύω η ουσία σ αυτή την κιθάρα είναι να μην την δεις απαραίτητα σαν 2 κιθάρες (τελε+στρατ) ή να το πω αλλιώς να μην θυσιάσεις τον χαρακτήρα τελε για να πάρεις στρατ.

Πιστεύω ότι ουσιαστικά είναι (και πρέπει να είναι) μια custom με δυνατότητες χαρακτηριστικών στρατ.

Φυσικά είναι στο χέρι του παίκτη να την φέρει εκεί που θέλει

6 ώρες πριν, geka είπε

Εγω ειχα και εχω παρομοιους προβληματισμους σε τελε μ ενα μονο στη γεφυρα και humbucker πανω. Το κυριως μου θεμα ηταν οτι δεν μπορουσα να κανω ρυθμισεις στον ενισχυτη ποθ ν ακουγονται ωραια σε ολες τις θεσεις. Ειδικα αν θες τη μεσαια και την πανω να παιζουν ακορντα διαφορα η rythm parts  χωρις να χανεται η ευκρινεια. Την πληρωνε παντα η μεσαια θεση και ο πανω μαγνητης. Ομως με τα 2 τελευταια σεταπ βελτιωθηκε πολυ η κατασταση.

Α) 500 αρια pots αλλα μ εναν πυκνωτη ο κατω βλεπει 250

Β) ρυθμιση του μονου στην γεφυρα οπως σου αρεσει  που ειναι και το σημειον κατατεθεν στην τελε. Οχι πιο δυνατα, αλλα πιο δυναμικα καπως.

Γ) αποσταση ο πανω απο τις χορδες αρκετα ωστε να ειναι καθαρος αλλα σε ιδια ενταση με τον κατω. Το ασφαλεστερο κριτηριο ηταν η μεσαια θεση

Δ) απο κει και περα ειδα αρκετη διαφορα για το balance στον πανω με ανεβασμα των πολων και ξαναπειραγμα λεπτεπιλεπτο ολου του μαγνητη ξανα

Ε) χορδες αλλαγη απο τις 11 αρες σε 10 46, ειτε thomastik flat 10 44.

Ετσι σχεδον το ελυσα το θεμα. Ηθελα να βαλω μονο και πανω αλλα ειχα πολυ γλυκα στα καθαρα και ηθελα να το παλεψω.

Ελπιζω να βοηθησα λιγο και να μην ειπα ασχετα.

 

α. για την ώρα αποκλείεται. Θα μείνει ως έχει με ό,τι έχει (δεν έχω ιδέα δεν το έχω ψάξει)

β. Αυτό είναι νομίζω το Α και το Ω

γ. συμφωνώ

δ. too complicated

ε. 10-46 φοράει ούτως ή άλλως και για την ώρα έχουν πολύ καλή αίσθηση (πολύ καλύτερη από τις φλατ 10-44 τομαστικ που έχω στην άλλη τελε)

 

οτι βοηθάς βοηθάς σίγουρα!

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου