Προς το περιεχόμενο

Αντικατασταση μεγάφωνου σε ενισχυτη κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω εναν Marshall Valvestate VS30R τον οποιο τον εβγαζε το εργοστασιο με ενα ηχιο Celestion GoldBack Custon 10'' 30w στα 4Ω το οποιο και κατεστρεψα..Εχω ψαξει αρκετα και διαπιστωσα οτι απλα το εργοστασιακο ηχιο δεν υπαρχει ΠΟΥΘΕΝΑ!!Προσπαθω να βρω κατι παραπλησιο (παλι 10'' στα 4Ω) και τα περισσοτερα που βρισκω ειναι 8Ω..κατεληξα σε 2 επιλογες _1_ να βαλω ενα full range ηχιο (απο 65hz - 20kz) _2_ να βαλω ενα 8Ω για κιθαρα..τι γινετε ομως με τον ηχο και την ενταση?? please καμια γνωμη !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βάλεις ηχείο 8Ω, η ένταση του ενισχυτή σου θα πέσει στο 70% περίπου.

Μην βάλεις ηχείο για hifi (αυτό εννοείς φαντάζομαι με το "full range"), το πιθανότερο είναι να μην σου αρέσει ο ήχος του.

Βάλε κάποιο Eminence π.χ.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες δερμα τι ακριβως εννοεις? :roll:

 

Εχε στο νου σου πως καθε κανουργιο μεγαφωνο θελει καποιο χρονο για να "σπασει", οπου ως τοτε θα ειναι ψιλοπριμαριστο, αλλα μετα απο 15 20 ωρες περιπου στρωνει.

 

Οσον αναφορα το οτι δεν θα παιζει καλα, δεν το καταλαβαινω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει προβλημα με τα watt. Υπαρχουν ενισχυτες 60αρηδες που αντιστοιχουν με καμπινες 300watt απο το εργοστασιο και φυσικα δεν εχουν προβλημα. Η λυση των eminence που σου προτεινανε ειναι πολυ καλη αφου εχει ηχεια σε ολες τις διαστασεις και σε ολα τα Ohm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω διαλεγεις :wink:

 

τα παραπανω watt ισα ισα σου δινουν περισσοτερο headroom για να μην τα "κλανει" το ηχειο.

 

http://www.eminence.com/guitar.asp?speaker_size=10

 

τον δικο μου boogie τον δουλευω στα 60 watt και μετα απο παροτρυνση ενος παλιου noizα εβαλα αυτο και ο ενισχυτης "σπερνει"!!!

 

http://www.eminence.com/proaudio_speaker_detail.asp?web_detail_link=DELTA%20PRO-12A&speaker_size=12&SUB_CAT_ID=1

 

:wink:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα μην βάλεις full range οπως είπε και ο φίλος παραπάνω. Ξέχνα αυτή την επιλογή. Θα καταστρέψεις τον ήχο. Εγώ το έχω δοκιμάσει σε handmade καμπίνα έτσι για πειραματισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου