Προς το περιεχόμενο

Colorsound Amps?


Flotzen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά!

 

Είχα παλιότερα έναν πολύ καλό Super Reverb '65 RI που για κάποιους λόγους έπρεπε να αποχωριστώ.

Τα χρόνια πέρασαν, άλλαξα πάρα πολλούς ενισχυτές καταλήγοντας πλέον σε δύο κεφάλια του Παναγιώτη του Κουρμπή.

Ένα Marshall style hot rodded Plexi/JCM800 και ένα Dumble style Overdrive Special.

Είμαι υπερβολικά ευχαριστημένος και απ'τα δύο αλλά μου λείπει εκείνος ο Super Reverb.

Μιας και δεν ψάχνω αποκλειστικά για Fender, θα ήθελα να έχω την επιλογή της κεφαλής για να συνδυάζεται με διάφορες καμπίνες αναλόγως τα γούστα και την περίσταση.

Το ερώτημα.

Είδα στο site του Colorsound ένα κεφάλι που λέγεται Stingray.

Έχει κανείς εμπειρία με το συγκεκριμένο, που αν κατάλαβα καλά προσεγγίζει Fender Blackface κυκλώματα;

Και γενικότερα, με βάση τα παραπάνω, να κοιτάω προς αυτή την κατεύθυνση;

 

Υ.Γ. Sorry για τη μεγάλη εισαγωγή.

Ήθελα να το βγάλω από μέσα μου.

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Flotzen είπε

Έχει κανείς εμπειρία με το συγκεκριμένο, που αν κατάλαβα καλά προσεγγίζει Fender Blackface κυκλώματα;

 

Ο @geka εχει έναν Fender-like ενισχυτή από αυτόν.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Flotzen changed the title to Colorsound Amps ???
6 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Ο @geka εχει έναν Fender-like ενισχυτή από αυτόν.

@gekaΓια πες...

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ακριβώς αυτόν τον stingray. πάντα μπορείς να απευθυνθείς και στον ανδρέα από colorsound. θα σε εξυπηρετήσει σε όλα. ο stingray είναι blackface αβ763 κυκλωμα με 3 επιλογές για προενισχύσεις, άλλα 2 voicings και bright switch. 3 band eq λαμπάτο τρέμολο και reverb και διάφορες υποδοχές πίσω . είναι  πανέμορφοι. φοβερή κατασκευή και afermarket επικοινωνία. οτιδήποτε άλλο μπορούμε να τα πούμε και ατομικά με μνμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@geka

Περιμένω να μου τελειώσει ο Σταύρος την κιθάρα να τη βάλω και 'γω προφίλ.

Τι επιλογές σε Ohm έχει πίσω για καμπίνες;

Εσύ με τι καμπίνα παίζεις;

Επίσης, είδα ότι προσφέρεται με SS rectifier και με tube.

Ο δικός σου τι είναι;

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ohm: 4,8,16. line out υποδοχή, δυνατότητα το MV να βγαίνει και εντελώς εκτός κυκλώματος.

καμπίνες: Έχω παίξει τον ενισχυτή σε 2 12 vht με eminence tonker και swamp thang. αυτή την πούλησα γτ δεν μου άρεσε το swamp thang και κάποιος ενδιαφέρθηκε για όλη την καμπίνα. το τονκερ μονο του πολυ ωραίο ήταν. τώρα έχω μια διπλή με warehouse et65 και veteran 30. πολύ ωραία . πιο πολύ ταιριάζει με το et 65 όμως. Επίσης την συνέδεσα και στο μεγάφωνο του άλλου μου ενισχυτή creamback g12h75. νομίζω αυτό το μεγάφωνο ταιριάζει πάρα πολύ ωραία. απ ότι ξέρω άλλοι κάτοχοι αυτής της κεφαλής έχουν βάλει το neo creamback ή το jensen. Επίσης το επόμενο διάστημα θα έχω την ευκαιρία να την δοκιμάσω και με ένα αμερικάνικο μεγάφωνο.

rectifier: Σε τέτοια watt( 35 με 40) απ ότι κατάλαβα θα πας με SS  . Είναι και για το τι χρήση θες τον ενισχυ΄τη. Αν παίζεις με πετάλια δεν  ξέρω αν θα σ αρέσει αλλιώς. Υπάρχουν και πιο έμπειροι στο forum από μένα σε αυτά.

τι κιθάρα είπαμε φτιάχνεις. τελε?

 

με το καλό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, geka είπε

rectifier: Σε τέτοια watt( 35 με 40) απ ότι κατάλαβα θα πας με SS  . Είναι και για το τι χρήση θες τον ενισχυ΄τη. Αν παίζεις με πετάλια δεν  ξέρω αν θα σ αρέσει αλλιώς. Υπάρχουν και πιο έμπειροι στο forum από μένα σε αυτά.

τι κιθάρα είπαμε φτιάχνεις. τελε?

 

με το καλό

Θα ήθελα να είναι όσο πιο κοντά σε Super Reverb γίνεται, που είναι 45w και έχει tube rectification.

Φτιάχνουμε μια δική μου ιδέα, δεν θα πω περισσότερα μέχρι να είναι έτοιμη😉.

 

Αν ακούει ο @bezoubios ας μας διαφωτίσει...

Θεωρώντας δεδομένο ότι ο Stingray είναι πολύ κοντά σε ένα AB763 Blackface κύκλωμα, θα μπορούσε με την κατάλληλη καμπίνα, 4x10 ας πούμε, να θυμίσει πολύ έναν Super Reverb χωρίς να παίζει στα 2 Ohm;

Και απ'την άλλη, θα ακουγόταν πολύ μακριά απ'τα παραπάνω σε μια 2x12;

Επεξεργασμένο από Flotzen

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είναι πολύ κοντά η ίδιο με το vibro verb κύκλωμα πολύ κοντά δλδ και στο super reverb. Με κάποια έξτρα voicings όπως είπα και πριν.. Λάμπες 6l6. Νομίζω ότι ναι με 4 επί 10 αντίστοιχα όμως μεγάφωνα θα είναι πολύ κοντά. Κατά τ αλλα

16 λεπτά πριν, Flotzen είπε

Αν ακούει ο @bezoubios ας μας διαφωτίσει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου