Προς το περιεχόμενο

Colorsound Amps?


Flotzen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Flotzen είπε

Θα ήθελα να είναι όσο πιο κοντά σε Super Reverb γίνεται, που είναι 45w και έχει tube rectification.

Φτιάχνουμε μια δική μου ιδέα, δεν θα πω περισσότερα.

 

Αν ακούει ο @bezoubios ας μας διαφωτίσει...

Θεωρώντας δεδομένο ότι ο Stingray είναι πολύ κοντά σε ένα AB763 Blackface κύκλωμα, θα μπορούσε με την κατάλληλη καμπίνα, 4x10 ας πούμε, να θυμίσει πολύ έναν Super Reverb χωρίς να παίζει στα 2 Ohm;

Και απ'την άλλη, θα ακουγόταν πολύ μακριά απ'τα παραπάνω σε μια 2x12;

Καλησπέρα σε ολους. Ευχαριστω για τις αναφορες σας στους ενισχυτες μου.

Λοιπον ξεκινάω..

Ο stingray βασιζεται σε  blackface ab763 vibroverb κυκλωμα, με καποιες βελτιωσεις κ μόντες δικες μου.

Ειναι στα 35 βατ με επιλογη για 4-8-16 ωμ.

Ο λογος που δν βαζω στανταρ rectifier ειναινλογω κόστους (στον πελάτη) κ επειδη συνηθως οταν παιζεις με 35-40 ενισχυτη αρκετα δυνατα δεν θελει η πλειοψηφια sag κ compression που σου δινει το tube rectification αλλα δυναμικη,ατάκα που σου δινει το solid state rectification. Το solid state recrifier (δίοδοι) σε σχεση με την ανορθωτρια GZ34 που ηταν στανταρντ τα χρυσα χρονια της φεντερ, "αφηνει" περιπου 5 -10 βολτ παραπάνω ρευμα στο κύκλωμα. Πραγμα ασήμαντο.

Ειναι καθαρα θεμα κοστους κ τι προτιμαει ο καθενας. Sag/compression vs dynamics/attack.

Το ρηβερμπ κ το τρεμολο ειναι σταρταντ blackface, all tube. Κανω μια μόντα στο ρηβερμπ με λαμπα κ με αλλα ρευματα για να ειναι πιο χρηστικο κ να μην "ξεφευγει" οπως ξεφευγει το φεντερ μετα το 2-3.

 

Παρτε με στο τηλεφωνο για οποια απορια εχετε. 6946 333 072

 

Ευχαριστω

Ανδρεας

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 3

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, bezoubios είπε

Καλησπέρα σε ολους. Ευχαριστω για τις αναφορες σας στους ενισχυτες μου.

Λοιπον ξεκινάω..

Ο stingray βασιζεται σε  blackface ab763 vibroverb κυκλωμα, με καποιες βελτιωσεις κ μόντες δικες μου.

Ειναι στα 35 βατ με επιλογη για 4-8-16 ωμ.

Ο λογος που δν βαζω στανταρ rectifier ειναινλογω κόστους (στον πελάτη) κ επειδη συνηθως οταν παιζεις με 35-40 ενισχυτη αρκετα δυνατα δεν θελει η πλειοψηφια sag κ compression που σου δινει το tube rectification αλλα δυναμικη,ατάκα που σου δινει το solid state rectification. Το solid state recrifier (δίοδοι) σε σχεση με την ανορθωτρια GZ34 που ηταν στανταρντ τα χρυσα χρονια της φεντερ, "αφηνει" περιπου 5 -10 βολτ παραπάνω ρευμα στο κύκλωμα. Πραγμα ασήμαντο.

Ειναι καθαρα θεμα κοστους κ τι προτιμαει ο καθενας. Sag/compression vs dynamics/attack.

Το ρηβερμπ κ το τρεμολο ειναι σταρταντ blackface, all tube. Κανω μια μόντα στο ρηβερμπ με λαμπα κ με αλλα ρευματα για να ειναι πιο χρηστικο κ να μην "ξεφευγει" οπως ξεφευγει το φεντερ μετα το 2-3.

 

Παρτε με στο τηλεφωνο για οποια απορια εχετε. 6946 333 072

 

Ευχαριστω

Ανδρεας

 

Καλησπέρα!

Το τηλεφώνημα θα γίνει αλλά κάποια άλλη στιγμή γιατί πλησιάζουμε στην ώρα που θα πάνε τα σκασμένα για ύπνο και πρέπει να αφιερωθεί αρκετός χρόνος και ενέργεια στην κατάσταση.

Επειδή θα με τρώει μέχρι να μιλήσουμε, όμως...

Ψάχνω ένα κεφάλι που να μπορεί να ακουστεί σαν Super Reverb.

Πόσο εφικτό είναι αυτό με ένα κεφάλι που δεν θα παίζει στα 2 Ohm;

Και πόσο θα ξεφεύγει από αυτό σε μια καμπίνα 2x12;

Εννοείται ότι παίζουν τεράστιο ρόλο τα μεγάφωνα.

Η προοπτική είναι να το χρησιμοποιώ για αρχή με την αγαπημένη μου 2x12 που δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ και στην πορεία να φτιαχτεί και μια 4x10.

Ουσιαστικά, αυτό που ρωτάω είναι το πόσο μεγάλο ρόλο παίζουν τα 2 Ohm σε έναν Super Reverb και πόσο διαφορετικός θα είναι αυτός ο ήχος σε 2x12 αντί για 4x10.

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Flotzen είπε

Θα ήθελα να είναι όσο πιο κοντά σε Super Reverb γίνεται, που είναι 45w και έχει tube rectification.

Φτιάχνουμε μια δική μου ιδέα, δεν θα πω περισσότερα μέχρι να είναι έτοιμη😉.

 

Αν ακούει ο @bezoubios ας μας διαφωτίσει...

Θεωρώντας δεδομένο ότι ο Stingray είναι πολύ κοντά σε ένα AB763 Blackface κύκλωμα, θα μπορούσε με την κατάλληλη καμπίνα, 4x10 ας πούμε, να θυμίσει πολύ έναν Super Reverb χωρίς να παίζει στα 2 Ohm;

Και απ'την άλλη, θα ακουγόταν πολύ μακριά απ'τα παραπάνω σε μια 2x12;

Με 4x10 θα πλησιαζει σε σουπερ ρηβερμπ λογω της διασπορας του αερα στα 4 μεγαφωνα. Με 2χ12 θα εχεις αλλο ηχο. Προσωπικα τιποτε δν συγκρινεται με τα 4χ10.

Στους δικους μου βαζω ελληνικους μετασχηματιστες εξόδου (κ τροφοδοσιας). Οι ελληνικοι μετασχηματιστες (τουλαχιστον απο τον προμηθευτη μου) ειναι λιγο μεγαλυτεροι απο τους κλασσικους αμερικανικους κ αυτο μεταφραζεται σε περισσοτερο σιδερο = καλυτερα μπασα, πιο σφιχτος, κ καλυτερη ατάκα. Επίσης εμενα μου ακουγεται πιο γεμάτος, ενω οι ρεπλικες μετασχηματιστες μου ακουγονται "λεπτοι".

Επαψα να φερνω μετασχηματιστες απο Αμερικη λογω κοστους. Ο ηχος τους "ισως" να ειναι πιο κοντα στον κλασσικο φεντερ. Λεω ισως, γιατι μπορει κ εγω κ ο καθενας ακούγοντας οτι ειναι made in usa αυτοματα να πιστεψει οτι ακουγεται καλυτερα. Απο τους 5 stingray που εχω φτιαξει μονο ο 1ος (πρωτοτυπο) εχει αμερικανικο μετασχηματιστη εξοδου. Ολοι οι πελατες μου προτίμησαν ελληνικό, ειτε κλασσικό ειτε grain oriented steel (καλυτερη ποιοτητα, πιο χοντρο σιδερο, πιο crystal clean ηχος").

 

οσον αφορα στο κυκλωμα...ολοι οι blackface ab763 κυκλωμα ειναι κατα 98% ιδιοι, εκτος απο 2-3 αντιστασεις. Ο deluxe reverb ειναι ακριβως το ιδιο με τον σουπερ ρηβερμπ εκτος των 2-3 αντιστασεων κ οτι ο ενας εχει 2χ6v6 ενω ο αλλος 2χ6l6

 

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Flotzen είπε

προοπτική είναι να το χρησιμοποιώ για αρχή με την αγαπημένη μου 2x12 που δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ και στην πορεία να φτιαχτεί και μια 4x10.

Τι καμπινα εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Flotzen είπε

 

Καλησπέρα!

Το τηλεφώνημα θα γίνει αλλά κάποια άλλη στιγμή γιατί πλησιάζουμε στην ώρα που θα πάνε τα σκασμένα για ύπνο και πρέπει να αφιερωθεί αρκετός χρόνος και ενέργεια στην κατάσταση.

Επειδή θα με τρώει μέχρι να μιλήσουμε, όμως...

Ψάχνω ένα κεφάλι που να μπορεί να ακουστεί σαν Super Reverb.

Πόσο εφικτό είναι αυτό με ένα κεφάλι που δεν θα παίζει στα 2 Ohm;

Και πόσο θα ξεφεύγει από αυτό σε μια καμπίνα 2x12;

Εννοείται ότι παίζουν τεράστιο ρόλο τα μεγάφωνα.

Η προοπτική είναι να το χρησιμοποιώ για αρχή με την αγαπημένη μου 2x12 που δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ και στην πορεία να φτιαχτεί και μια 4x10.

Ουσιαστικά, αυτό που ρωτάω είναι το πόσο μεγάλο ρόλο παίζουν τα 2 Ohm σε έναν Super Reverb και πόσο διαφορετικός θα είναι αυτός ο ήχος σε 2x12 αντί για 4x10.

Οσο εχω διαβασει, η επιλογη των 2-4-8 ωμ απο τη φεντερ ηταν καθαρα τι μεγαφωνα υπηρχαν διαθεσιμα στο εργοστασιο η στους προμηθευτες (jensen, oxford, cts). Δεν ηταν θεμα "ακουστικό".

 

  • Like 1

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, geka είπε

Τι καμπινα εχεις;

 

Η 2x12 είναι μια BadCat ανοιχτή με ένα Creamback G12H75 και ένα Alnico Cream.

Αυτή χρησιμοποιώ για ενισχυτές με καθαρά.

 

5 λεπτά πριν, bezoubios είπε

Οσο εχω διαβασει, η επιλογη των 2-4-8 ωμ απο τη φεντερ ηταν καθαρα τι μεγαφωνα υπηρχαν διαθεσιμα στο εργοστασιο η στους προμηθευτες (jensen, oxford, cts). Δεν ηταν θεμα "ακουστικό".

 

Αν ισχύει αυτό, είναι πολύ διαφωτιστικό.

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καμπινα που εχεις ειναι περαν του δεοντος καλη. Κατ αρχας εχεις ενα απο τα πιο   all around μεγαφωνα το g12h75.  Αν μπορουσα αυτην θα φτιαχνα κι εγω σε 212. Κ κομιζω οτι παει με ολα. Τα creamback τα βαζει και η fender τωρα σε καινουριους ενισχυτες τηε  με πολυ ωραιο ηχο απ οτι ακουω

Επεξεργασμένο από geka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, geka είπε

Η καμπινα που εχεις ειναι περαν του δεοντος καλη.

 

Καταπληκτική είναι.

Τη χρησιμοποιώ με το Dumble style που έγραψα παραπάνω και πέραν του καθαρού που είναι εξαιρετική, σκοτώνει και στα γκάζια.

Και σκέψου ότι για βρώμικα με αυτό το κεφάλι χρησιμοποιώ το δικό του drive (που είναι όνειρο), ένα Friedman BE-OD, κάμποσα fuzz και το SLO της Synergy.

Με όλα τα παραπάνω ακούγεται άψογα και δεν υστερεί πουθενά.

Αν και δεν έχω δοκιμάσει το SLO με την 4x12 ακόμα (γιατί βαριέμαι να μετακομίζω καμπίνες).

  • Like 1

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν θέλω να κάνω διαφήμιση, ούτε δική μου ούτε του Αντρέα, ποστάρω όμως το κλιπ (όσο κι αν δεν είναι τόσο καλό απο εικόνα-ήχο) γιατί η εμπειρία του να παίξω με τον ενισχυτή του υπήρξε για μένα αξέχαστη. Δεν έχω αρκετά καλά λόγια να πω για την ποιότητα και τον ήχο του, εξίσου τα καλύτερα για τον κατασκευαστή και την συμπεριφορά του. Respect🙏

 

  • Like 6

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, ez είπε

γιατί η εμπειρία του να παίξω με τον ενισχυτή του υπήρξε για μένα αξέχαστη

Ηλία αν θυμάσαι πες αν έπαιζες με αυτόν τον ενισχυτή στο τελευταίο live στη Λάρισα( πολύ πολύ καιρό πριν με τραγούδια του νέου δίσκου τότε και με άλλα) που το είδα και μ άρεσε πολύ ο ήχος της κιθάρας σου.  Συγγνώμη που ξεφεύγω από το θέμα για λίγο, αλλά άδραξα την ευκαιρία για την ερώτηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου