Προς το περιεχόμενο

Colorsound Amps?


Flotzen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Flotzen είπε

Τι λες; Γίνεται με τον Stingray;

Εννοειται. Και σε 1 12 κ σε 2 12.Στο κλιπακι π εστειλα ειναι 2 12 με warehouse wt65 και veteran 30. Νομιζω ακουγεται πολυ ωραια παρ ολο που μαι αμπαλος. Στην δικια σου θα παιζει ακομα καλυτερα νομιζω. Απλως αν φτιαξεις τελικα ν μιλησεις με αντρεα ν σου φτιαξει ν παιζει καλυτερα ο ενισχυτης στα 16.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, andreas colorsound amps είπε

Συγνωμη αν σπαμαρα η αν ημουν εκτος συζητησης, δν διαβασ ολο το thread

 

Ανδρέα, η συζήτηση αφορά εσένα και τη δουλειά σου. Όλοι οι υπόλοιποι σπαμάρουμε, εσύ όχι. Και μακάρι να βλέπουμε πιο συχνά κατασκευαστές και τεχνικούς, να συμμετέχουν και να μας λύνουν απορίες, όπως κάνεις εσύ.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, andreas colorsound amps είπε

αποψη μου ειναι οτι το θεμα ειναι λιγο off. Η καμπινα θα παιζει τέλεια, απλα διαφορετικα. Αλλο 4χ10 αλλο 2χ12. Ακομη κ ιδια μαρκα, ιδια βατ, ιδια ohm.

Αλλη διασπορα αερα τα 4χ10 αλλο τα 2χ12.

Επισης παιζει ρολο κ το μεγεθος. Ειναι στενες; Ειναι oversized? Υπαρχει κινδυνος να ακουγεται "boxy".

 

Αυτο που ειναι πολυ σημαντικο ειναι ο ενισχυτης να βλεπει τα σωστα ωμ για τα οποια εχει φτιαχτει ο ενισχυτης 

Δε χρειαζεται ν πω κτ αλλο. Τα παραπανω οπως ακριβως ειπωθηκαν. Ειναι και αναλογα τα γουστα. Εγω στη δικια μου 2 12  εχω 2 πλατες για επιλογη open backed η closed. Ο stingray νομιζω οτι παιζρι καλυτερα σε  openbacked. Σε 1 12 στο σπιτι μπορει ν σ αρεσει κ πιο πολυ, απλα να ειναι φτιαγμενη ετsi ωστε ν μην ακουγεται boxy. Με τα μεγαφωνα που εχεις νομιζω οτι εχεις μεγαλη ευελιξια. 

Εμενα ο stingray παιζει καλυτερα στα 8 ohm  και την επιλογη της καμπινας την εκανα κ με αυτο το κριτηριο. Και στα αλλα ohm παιζει φυσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, andreas colorsound amps είπε

Η αποψη μου ειναι οτι το θεμα ειναι λιγο off. Η καμπινα θα παιζει τέλεια, απλα διαφορετικα. Αλλο 4χ10 αλλο 2χ12. Ακομη κ ιδια μαρκα, ιδια βατ, ιδια ohm.

Αλλη διασπορα αερα τα 4χ10 αλλο τα 2χ12.

Επισης παιζει ρολο κ το μεγεθος. Ειναι στενες; Ειναι oversized? Υπαρχει κινδυνος να ακουγεται "boxy".

 

Αυτο που ειναι πολυ σημαντικο ειναι ο ενισχυτης να βλεπει τα σωστα ωμ για τα οποια εχει φτιαχτει ο ενισχυτης 

2 ωμ ο σουπερ αρα πρεπει να βρεθει συνδυασμος μεγαφωνων που με παραλλη συνδεση η σειριακη τα μεγαφωνα να βγαζουν 2 ωμ. Σε καμπινα 2χ12 για σουπερ ρηβερμπ πρεπει να γινει παραλληλα ενα ζευγαρι 2χ12 στα 4ωμ το καθενα.

 

Τοτε θα εεις το σωστο ματσαρισμενο ηχο για τη κεφαλη.

Το αν ο ηχος ειναι ιδιος ειναι θεμα των αλλων παραγοντων που ειπα πιο πανω.

 

Συγνωμη αν σπαμαρα η αν ημουν εκτος συζητησης, δν διαβασ ολο το thread

 

Ανδρέας

Εννοούνται όλα τα παραπάνω.

Δεν ρωτούσα αν μπορεί μια 2x12 να αντικαταστήσει μια 4x10.

Αλλά κατά πόσο θα ακούγεται κοντά ο χαρακτήρας του ενισχυτή σε μια 2x12 αντί σε 4x10 που είναι το παραδοσιακό.

Ελπίζω να μπορέσω να τον ακούσω σύντομα γιατί έχω ενθουσιαστεί στην ιδέα.

Ευχαριστώ πολύ που συμμετέχεις και λύνεις απορίες.

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Ανδρέα, η συζήτηση αφορά εσένα και τη δουλειά σου. Όλοι οι υπόλοιποι σπαμάρουμε, εσύ όχι. Και μακάρι να βλέπουμε πιο συχνά κατασκευαστές και τεχνικούς, να συμμετέχουν και να μας λύνουν απορίες, όπως κάνεις εσύ.

Θενκς. 

Να προσεχετε μονο η διαφορα αντιστασης μεταξυ ωμ μεγαφωνου κ ωμ ενισχυτη να ειναι '2'

Απο 4 στα 8 η απο 8 στα 16. Οχι 4 με 16 η 2 με 8

 

Ο,τι θελετε ελευθερα στο [email protected]

6946333072

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Flotzen είπε

Εννοούνται όλα τα παραπάνω.

Δεν ρωτούσα αν μπορεί μια 2x12 να αντικαταστήσει μια 4x10.

Αλλά κατά πόσο θα ακούγεται κοντά ο χαρακτήρας του ενισχυτή σε μια 2x12 αντί σε 4x10 που είναι το παραδοσιακό.

Ελπίζω να μπορέσω να τον ακούσω σύντομα γιατί έχω ενθουσιαστεί στην ιδέα.

Ευχαριστώ πολύ που συμμετέχεις και λύνεις απορίες.

Επισης τα ωμ του μεγαφωνου παιζουν καποιο ρολο στις συχνοτητες κ ενταση. Δλδ ενα 8 ωμ jensen θα ακουγεται λιγο εως ελαχιστα διαφορετικα απο ενα 16ωμ jensen (παντα ιδιο μοντελο), αλλα θα ειναι λιγο πιο δυνατο η οχι.

Η jensen αναγραφει πολλα σπεκς για τα μεγαφωνα της κ θα δειτε οτι υπαρχουν ελαχιστες διαφορες στα συχνοτικά γραφηματα (αναλογα τα αυτια σας, στα δικα μου δν ακουω τπτ διαφορετικο) μεταξυ 8 κ 16 ωμ,  αλλα υπαρχει 1-2 db διαφορα.

 

Καλο ειναι, αν ειστε σκληροπυρηνικοι με τον η κ σουπερμαν στα αυτια,  οταν αλλαζετε ιδια μεγαφωνα για αλλα ωμ ελεξτε τα σπεκς (γραφηματα) του κατασκευαστη.

 

Ανδρέας

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/2/2022 στις 10:27 ΜΜ, andreas colorsound amps είπε

Οσο εχω διαβασει, η επιλογη των 2-4-8 ωμ απο τη φεντερ ηταν καθαρα τι μεγαφωνα υπηρχαν διαθεσιμα στο εργοστασιο η στους προμηθευτες (jensen, oxford, cts). Δεν ηταν θεμα "ακουστικό".

 

Θα ενδιεφερε κανεναν αν εστελνα την αλλη εβδομαδα ενα ενισχυτη (deluxe reverb replica) στον ντούκα;

Ειναι ο πρωτοτυπος οποτε καποια ελαττωματακια κ διορθωσεις στο σασσι με αυτοκολλητο θα υπαρχουν, μεχρι να βρω χρονο να τον φερω up2date με τους τελευταιους που κανω.

Ειναι ο ενισχυτης που επαιξε ο eZ στο κυτταρο (κ ποσταρε το αντιστοιχο κλιπακι).

2x6V6, tube reverb, tube tremolo.

Περιπου 17 βατ.

 

Ευχαριστω

Ανδρεας

 

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andreas colorsound amps είπε

Θα ενδιεφερε κανεναν αν εστελνα την αλλη εβδομαδα ενα ενισχυτη (deluxe reverb replica) στον ντούκα;

Εγώ, πάντως, έχω ενθουσιαστεί με τον Stingray γιατί αυτό ακριβώς ψάχνω.

Ελπίζω να καταφέρω να έρθω Αθήνα ή να πάω μέχρι Λάρισα στον geka να τον ακούσω.

  • Like 1

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Flotzen είπε

να πάω μέχρι Λάρισα στον geka να τον ακούσω

οποτε θες. μ ενα σμπαρο δυο τριγωνια . ν ακουσω και την καμπινα σου......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Flotzen είπε

Εγώ, πάντως, έχω ενθουσιαστεί με τον Stingray γιατί αυτό ακριβώς ψάχνω.

Ελπίζω να καταφέρω να έρθω Αθήνα ή να πάω μέχρι Λάρισα στον geka να τον ακούσω.

Οκ.

Αν ειναι για αθηνα ενημερωσε 2 μερες πριν να κοιταξω να παρω κανενα stingray πισω.

 

Ευχαριστω

Ανδρέας

 

 

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου