Προς το περιεχόμενο

Πώς βγάζουμε καλό ήχο με μια Boss GT-8?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια και χαρά σας λεβεντόπαιδα!

 

Έχω αγοράσει μια πεταλιέρα Boss GT-8 εδώ και 1,5 χρόνο, αλλά έναν ήχο της προκοπής δεν έχω καταφέρει να βγάλω. Όλοι οι ήχοι ή θα τζιτζικίζουν ή θα είναι ψόφιοι. Και τα καθαρά ψιλομάπα... Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να βοηθήσει με κάποιες συμβουλές???? Παίζω μουσική σε στυλ

Fates Warning / Dream Theater.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι ενισχυτη/τελικό/ΡΑ παίζεις?

Τι output έχεις επιλέξει στο GT8?

Τι preamps χρησημοποιείς?

 

Θεωρώ δεδομένο πως έχεις λυώσει το manual στο διάβασμα, έχεις διαβάσει αυτό το άρθρο και ΔΕΝ προσπαθείς να παίξεις με presets!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω με BC Rich Warlock (korea) & Leem amp (30 Watt). Το manual το διαβάζω συνεχώς αλλά δεν προτείνει λύσεις.... Ξέρω οτι δεν έχω και τον καλύτερο εξοπλισμό, αλλά ως ένα βαθμό θα έπρεπε να είχε βγει κάτι της προκοπής. Θα διαβάσω και το άρθρο μήπως βγάλω καμμιά άκρη. Πίστεψέ με έχω φάει ΠΟΛΛΕΣ ώρες προσπαθώντας να την "τιθασσεύσω"!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σημαντικοτερο που δεν αναφερουν ιδιαιτερα ειναι το output που χρησιμοποιεις. οταν το ανακαλυψα αλλαξαν ολα. χρησιμοποιησε το equalizer, το tone modify, βαλε σε σειρα τα effect απο το effect chain, βαλε την ενταση απο το κουμπακι πισω σε λιγο λιγοτερο απο το μισο και προσπαθησε ο ηχος σου να βασιζεται περισσοτερο στο equalizer του ενισχυτη σου και λιγοτερο απο την πεταλιερα. ακομη παραμορφωση βγαλε καλυτερα απο τα preamps και λιγο σε καποια σημεια αν θελεις τα overdrive και distortion γιατι δεν ειναι τοσο καλα. οπως και το reverb kαι delay κανει θαυματα. εγω ελιωσα αλλα τα καταφερα. θελει υπομονη. :wink:

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Tone Modify το έχω "ανακαλύψει" και εγώ και χρησιμοποιώ το Fat. Το πρόβλημά μου είναι αφενός το "φύσημα" όταν βάζω πολλά γκάζια και αφετέρου τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω στο EQ του ενισχυτή μου και τι στο EQ του Preamp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιησε απο το tone modify το fat και το enchancer πριν απο τους preamps σου και τα resonator μετα

εγω μονο με τα resonator μετα τον preamp εχω καταφερει να βγαλω αρκετα καλους ηχους

επισης ποιο output select χρησιμοποιεις???

στον ενισχυτη σου θα πρεπει λογικα να αφησεις ολα στη μεση

Υ.Γ υπαρχει καπου στο bossgtcentral ενα αρθρο how to get less fizz

που ''πειραζεις'' λιγο το global eq σου

γενικα εγω στο global eq εχω τα high +5db

εχω καταφερει να παρω καλα αποτελεσματα παντως

δεν παιζω σε ενισχυτη ομως αλλα σε τελικο

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιω το πρωτο απο τα RETURN δεν θυμαμαι πως λεγεται. σε καθε ενισχυτη ακουγοναι διαφορετικα οι ρυθμισεις.

βαλε λιγο παραπανω μεσσαι απο την πεταλιερα για να γλυκανει ο ηχος και αν θελεις κοψτα απο τον ενισχυτη. ειναι λαθος η σκεψη να βαζεις τα eq του ενισχυτη στη μεση.

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φύσημα των patches πώς κόβεται?? Για παράδειγμα οι Rectifier (Mesa Boogie) μου βγάζουν τρελό φύσημα και διάφορους θορύβους. Έχω προσπαθήσει να τους αφαίρέσω με το noiz reduction αλλά τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου