Προς το περιεχόμενο

προβλημα με ποτενσιομετρο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παει καμια βδομαδα που εκανα μια αλλαγη απο p90 σε mini humbuckers τυπου firebird στην sg μου,χωρις πολους δηλαδη. αυτο που αντιμετοπιζω ειναι μονο στην θεση b/n και μονο απο το ποτενσιομετρο του bridge μαγνητη:οταν ειναι στο δεκα το vol και ο επιλογεας στην b/n θεση μου κοβει σχεδον 50% την εξοδο και ο ηχος χανει ογκο γινεται shrill.οταν το κατεβασω στο 9,5 ας πουμε η b/n θεση βγαινει ετσι οπως πρεπει.να τονισω οτι ανεβαζοτας την ενταση σταδιακα μολις παει να ξεπερασει το 9,5 κανει ενα σκρατς και μετα περναει ο ηχος στο σταδιο που προανεφερα.να πω οτι το wiring ειναι modern με treble bleed

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν greeny mod μοιάζει. Μεσαία θεση, όλα τα vol τέρμα, χάνει όγκο και θυμίζει μονό μαγνητη. Μόλις ριξεις ελάχιστα το vol επανέρχεται.

 

Προφανώς, έχεις κάνει κάποιο λάθος στην καλωδίωση, και συμβαίνει αυτό. Καποιοι το κάνουν σκόπιμα (νομίζω out of phase λεγεται). Δεν ξέρω λεπτομερειες να σε βοηθησω. Ψαξε το λίγο. 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ θα το δω έτσι. Απλά έκανα ότι είδα. Δλδ το κόκκινο hot το μαύρο με το γυμνό γείωση και το λευκό με το πράσινο μαζί μόνα τους

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2023 στις 10:07 ΜΜ, gkourmoul1 είπε

Σίγουρα λύνεται. Δοκίμασε να αλλάξεις θέσεις hot και ground στον bridge. Πιθανότατα να φτιάξει.

 

τελικα αλλαξα θεση το hot με το ground και ολα ειναι εκει που θελω.περιεργο παντος

  • Like 2

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου