Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή πεταλιών για νέο Pedalboard


broxopios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Δύσκολα.

Το Boss wazacraft το κανει αλλά θέλει expression pedal και αν θες και κανονικό tap tempo δεν έχει.

 

Τώρα που το σκέφτομαι όλα τα delay της Boss με το μικρό footprint το κάνουν,με ΕΡ.

 

Ναι κι εγώ δεν βρήκα κάτι άλλο. Όλα τα άλλα ξεφεύγουν σε τιμή όπως το El Capistan. Μάλλον οδεύω προς TIME. 

 

Υπάρχει και το Delay Llama Mk.3 αλλά ξεφεύγει από τα 200€.

Επεξεργασμένο από broxopios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αυτο εδω το εχεις υποψη σου;

 

 https://www.thomann.de/gr/boss_re_2_space_echo_delay_reverb.htm?reload=1

 

 ΟΚ, κοπαναει στην τιμη, αλλα αν εχεις βρει τον ηχο που γουσταρεις στα "περιεργα" modes καποιου πεταλιου, δεν ειναι βεβαιο οτι θα τον βρεις και σε καποιο αλλο, εστω παρομοιο πεταλι. Ισως τελικα αξιζει να δωσεις κατι παραπανω και να καθαρισεις σιγουρα και οριστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το προηγούμενο time, το χρυσό. Είναι εξαιρετικό πετάλι με μικρό μέγεθος, νορμάλ τροφοδοσία χωρίς extra τροφοδοτικό και πολύ φυσιολογική τιμή. Έχει tap tempo που αν κρατήσεις πατημένο μπαίνει σε oscilation. Επίσης έχει προσομοίωση του tape age με ρυθμιζόμενο vibrato. Δεν έχεις τις κεφαλές του space echo για να κάνεις τις συγκεκριμένες τσαχπινιές ούτε είναι φουλ αναλογικό, τύπου bbd αν σ’ ενδιαφέρει κάτι τέτοιο ντε και καλά. Επίσης δεν έχει volume jumps, drops, tone suck κ.λπ.

Κατά την γνώμη μου είσαι κομπλέ από drives με αυτά που ήδη έχεις. Το micro amp και το boss sd-1 είναι εξαιρετικά booster για ενισχυτή ή αλλά πετάλια.

 

 

Επεξεργασμένο από ekim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekim είπε

Έχω το προηγούμενο time, το χρυσό. Είναι εξαιρετικό πετάλι με μικρό μέγεθος, νορμάλ τροφοδοσία χωρίς extra τροφοδοτικό και πολύ φυσιολογική τιμή. Έχει tap tempo που αν κρατήσεις πατημένο μπαίνει σε oscilation. Επίσης έχει προσομοίωση του tape age με ρυθμιζόμενο vibrato. Δεν έχεις τις κεφαλές του space echo για να κάνεις τις συγκεκριμένες τσαχπινιές ούτε είναι φουλ αναλογικό, τύπου bbd αν σ’ ενδιαφέρει κάτι τέτοιο ντε και καλά. Επίσης δεν έχει volume jumps, drops, tone suck κ.λπ.

Κατά την γνώμη μου είσαι κομπλέ από drives με αυτά που ήδη έχεις. Το micro amp και το boss sd-1 είναι εξαιρετικά booster για ενισχυτή ή αλλά πετάλια.

 

Από drive πλέον είμαι οκ. 

 

Τώρα delay ψάχνω. 

 

Σαν ήχος μου άρεσε πολύ το TIME. Το μόνο που με χάλασε κάπως στο oscillation όταν κρατάς πατημένο το tap, είναι όταν αφήνεις το tap ότι σταματάει πολύ απότομα και δεν έχει πιο ομαλό fade out. Μάλλον πρέπει να είναι κομπρεσαρισμενος ο ήχος σε σχέση με το RE-20 που έχω. Ισχύει; Βέβαια αυτό αποκλείει το γεγονός να ξεφύγει το oscillation και να "τρυπήσουν" αυτιά. 

 

Το delay Llama το έχει κανείς; Με εξιτάρει το γεγονός ότι είναι full analog και έχει και tap tempo αλλά και tap oscillation. 

 

@manosxτο ξέρω το συγκεκριμένο αλλά δεν το έχω ψάξει πολύ. Θα το τσεκάρω. Έχει tap oscillation ή θέλει expression pedal? Αν θέλει, δεν έχει νόημα, κρατάω το RE-20. Θέλω να γλιτώσω χώρο στο pedalboard αλλά να μην κάνω και εκπτώσεις στον ήχο αν γίνεται. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

Που κατέληξες?

Με δεύτερο OCD τον βλέπω τον φίλτατο 

 

Βέβαια μετά θα πρέπει να διαχειριστεί τη γνωστή οδηγία της Βίβλου που λέει ότι «ο έχων δύο OCD πρέπει να δώσει το ένα εις τον πλησίον του» 😎

 

Καλά distrortia εύχομαι σε όλους σας 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

Που κατέληξες?

 

Κατέληξα σε 2ο OCD γιατί ο τεράστιος @SibLt μου παραχωρεί το δικό του, Ενέργειες που σπανίζουν στις μέρες μας. Τον ευχαριστώ κι εδώ δημόσια. 

 

Επομένως μου μένει τι delay θα πάρω. Με τα θέλω μου και με αυτά που έχω ακούσει, είμαι ανάμεσα στο TIME και το Llama. Το μόνο κακό με το Llama είναι ότι ξεφεύγει από το budget μου, αλλά έχει το ατού ότι είναι αναλογικό και πάντα ήθελα ένα. Όπως το κλασσικό Carbon Copy. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, broxopios είπε

 

Κατέληξα σε 2ο OCD γιατί ο τεράστιος @SibLt μου παραχωρεί το δικό του, Ενέργειες που σπανίζουν στις μέρες μας. Τον ευχαριστώ κι εδώ δημόσια.

 

Μπράβο του!

 

Μπας και υπάρχει κανένας με 2 Helix ή Axe-Fx III Turbo, ή Neural dsp που να μην θέλει το ένα και να μου το δώσει?

Ευχαριστώ πολύ!

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου