Προς το περιεχόμενο

TC Dark matter ερώτηση


Phoenix2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήρα το Dark matter της TC electronics, μεταχειρισμένο επειδή με έτρωγε το GAS μου.

Έχω έναν marshall dsl5.

Έκανα συγκρίσεις με το high gain κανάλι, στις ίδιες περίπου ρυθμίσεις και η μόνη διαφορά μου φαίνεται ότι το dark matter είναι λίγο πιο bright... (high gain σκέτο, clean με το dark matter)

Μήπως έκανα μ@λ@κ1α; Πήρα ένα πεταλάκι που ουσιαστικά είναι το high gain του ενισχυτή μου;

 

Βαράτε ελεύθερα, φατούρο κλπ.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έκανες βλακεία. Είναι ένα πολύ καλό distortion πετάλι, bright αρκετά, που σου δίδει πολλούς ήχους σε όλο το φάσμα. Έχει και ένα διακοπτακι όπου στη πάνω θέση κάνει τον ήχο πιο φουσκωμένο και μαλλιαρο, ενώ στην κάτω θέση πιο σφικτό και εστιασμένο.

 

Μπορείς να το χρησιμοποιείς στο καθαρό κανάλι οποιουδήποτε ενισχυτή και θα σου δώσει από low gain bluesy ήχο μέχρι πλήρη high gain ήχο.

 

Για ποιο λόγο το αγορασες? Τι θέλεις να κάνεις με αυτό? 

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, gkourmoul1 said:

Δεν έκανες βλακεία. Είναι ένα πολύ καλό distortion πετάλι, bright αρκετά, που σου δίδει πολλούς ήχους σε όλο το φάσμα. Έχει και ένα διακοπτακι όπου στη πάνω θέση κάνει τον ήχο πιο φουσκωμένο και μαλλιαρο, ενώ στην κάτω θέση πιο σφικτό και εστιασμένο.

 

Μπορείς να το χρησιμοποιείς στο καθαρό κανάλι οποιουδήποτε ενισχυτή και θα σου δώσει από low gain bluesy ήχο μέχρι πλήρη high gain ήχο.

 

Για ποιο λόγο το αγορασες? Τι θέλεις να κάνεις με αυτό? 

 

Απλά ήθελα να δοκιμάσω άλλο ήχο. Μου αρέσει που είναι πιο bright, νομίζω εκεί είναι η διαφορά με το high gain του marshall. Επίσης δε ξέρω αν τα equalizer του δίνουν πλεονέκτημα σε συνδυασμό με το equalizer του ενισχυτή. Απλά θέλω να πειραματιστώ να δω τι διαφορές έχουν τα διάφορα distortions: mxr, rat κλπ. Τι είναι για μέταλ τι για μπλουζ, τι για κλασικό ροκ... Απλά το βρήκα φθηνα και το τσίμπησα...

 

ΥΓ: @gkourmoul1 σε ευχαριστώ πολύ γιατί ό,τι και να ποστάρω, όσο χαζό και ανούσιο είναι, πάντα απαντάς!

Επεξεργασμένο από Phoenix2022
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ήδη πολύ bright ο dsl5. Δεν του αρέσουν τα πολύ bright πετάλια. Δοκίμασε να κλείσεις σχεδον τέρμα το tone του tc. To rat θα ακουστεί πολύ ωραία. Αλλά να σου πω ένα μυστικό. Ο,τι και να βάλεις θα ακουστεί σχεδόν το ίδιο, αφού παίζεις με τον ίδιο ενισχυτή. Θα έχει ίδιο ήχο, με μικροδιαφορες στο eq. Τρίχες δλδ...

 

Δες εδώ στο ίδιο καθαρό κανάλι που δοκιμάζω καμποσα distortion/fuzz πετάλια.

 

 

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, gkourmoul1 said:

Δοκίμασε να κλείσεις σχεδον τέρμα το tone του tc.

tone? εννοούμε το level ή το gain?

 

 

7 minutes ago, gkourmoul1 said:

Ο,τι και να βάλεις θα ακουστεί σχεδόν το ίδιο, αφού παίζεις με τον ίδιο ενισχυτή.

Άρα πάει στο smartnoiz για σκότωμα? :P

Επεξεργασμένο από Phoenix2022
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου