Προς το περιεχόμενο

Ώρες εξάσκησης και καθημερινό practice routine!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάθε μέρα. Αρχικα: ζέσταμα με πολύ πολύ πολύ πολύ χαλαρές κινήσεις και αργές! μετά paraddidles, doubles, triplets, polyrythmics (τρίηχα στο ένα χέρι και στο άλλο όγδοα) και πολλά άλλα τέτοια που κάνω στο Δημοτικό Ωδείο Πατρών με τον Λεωνίδα Πλιάτσικα. Μετά παίζω (πάντα με μονό πετάλι) ασκήσεις με πόδια. Ασκήσεις ανεξαρτησίας των μελών, σολφέζ από τον Αγκοστίνι, σόλο σε 3/4, 5/4, 7/4, 9/4. Και μετά μπλέξιμο όλων αυτών. Πιστεύω σημαντικό είναι να εξασκείς ξεχωριστά πράγματα και όχι όλα μαζί. Επίσης σημαντικό είναι να ξεκινάμε την εξάσκηση με απαλές κινήσεις (κάποιο σόλο με σκούπες σε swing style) και μετά να αρχίζομε τα γρήγορα παιξίματα. Αυτό τον καιρό δουλεύω και κάποια stick tricks!!!!

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

εξάσκηση με το διπλοπέταλο στο παντ και τις μπαγκέτες στο αέρα καθημερά (μέχρι να πάρω σετάκι)

και στο φορτηγό στα φανάρια δίκασα με τα πετάλια και στυλό για μπαγκέτες...;D ... τι να κάνω... ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καθημερινές εκτός Παρασκευής μονάχα 1 ώρα τη μέρα (  >:( >:() Παρασκευή κανένα 3 ωρο και Σαββατοκύριακο πιάνω 5ωρο  :) -μαθητής Β Λυκείου  ::)-

 

Ξεκίνησα πρίν περίπου ένα μήνα και έχω κολλήσει!!!! Βέβαια ίσως ξεκίνησα αργά αλλά δε βαριέσαι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας παιδιά. εγώ ξεκινάω με απλά και ήσυχα single χτυπήματα στο snare και μετά βάζω το hi-hat να μετρά στα όγδοα ή στα τέταρτα αναλόγως (ή και σε 16-τα). Πιστεύω ότι το πιο σημαντικό είναι ζεσταίνεσαι με απλά και πολύ ήρεμα πράγματα όπως είναι αυτά τα απλά χτυπήματα για να αποφύγεις και τον κίνδυνο τραυματισμού. Επίσης, μερικές φορές ξεκινώ την προθέρμανσή μου με σκούπες! Στη συνέχεια, ξεκινώ καποιες ασκήσεις από το solfege του Agostini που είναι πολύ βοηθητικές ασκήσεις! Μετά, μόνο παίξιμο με το hi-hat και την κάσα! Στη συνέχεια, παίζω μερικές ασκήσεις που βοηθούν στην ανεξαρτητοποίηση των μελών! (όπως 4/4 με 1/4 σε κάθε μέλος και μετά αντίστροφα) . Αυτές οι ασκήσεις είναι πολύ καλές. Όλα αυτά μου παίρνουν γύρω στο 2ωρό. Αλλά υπάρχουν και μέρες όπου κάθομαι και 3 και 4 ώρες πάνω από ΤΗΝ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ  και αυτή λέγεται DRUMS!!!!

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου