Προς το περιεχόμενο

Μια υποθετική κουβέντα για πειράγματα σε έγχορδα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα τελείως προσωπικό και πιθανόν αδιάφορο. Η ιστορία παραμύθι απλή με πολύ αγάπη και φροντίδα.

 

Χαλβαδιάζω μια κιθάρα, φτηνότερη από το υποθετικό μπάτζετ που μπορώ να αντέξω. Δεν την θέλω όπως είναι, θέλω να την χρησιμοποιήσω ως βάση για να κάνω του κεφαλιού μου. Μου κάνει πχ το ινδικό  σώμα της, το μονοκόμματο μπράτσο και το σχήμα της. Κάνει κλικ στην ψυχοσύνθεση μου. Μαγνήτες θα της αφαιρέσω και θα αφήσω έναν, έχω μεταχείρω του μπάρμπα  Μπιλ Λόρενς. Κλειδιά θα βάλω νέα, αυτά που γουστάρω. Καλό το tune o matic αλλά το πιεζοηλεκτρικό ακόμα καλύτερο. Το χρώμα ότι νά'ναι, δικιά μου κιθάρα θα είναι ας είναι τουρλού. Τα καλωδιάκια τα αλλάζω όλα, τα ποτενσιόμετρα, τα κάνω το εξής ένα push pull (ένας χαμπακεράς και ένα πιέζο μόνο volume χρειάζονται) ας μείνει και τρύπα στη θέση των απολεσθέντων μαγνητών, διαλύω ξανασυναρμολογώ και βουαλά ο χεβιμεταλάς.

Εντάξει στα λόγια. Στην πράξη θα δείξει.

Αναλογιζόμενος τα παραπάνω θα έχω αγοράσει και καννιβαλίσει μια κιθάρα, πιθανόν πλέον, με μικρή τιμή μεταπώλησης με χαρακτηριστικά και απόδοση υπό ένσταση (και από εμένα τον ίδιο) με αισθητική κάπως (για τους άλλους). Και έρχεται η ερώτηση.

Πως τελικά το προσωπικό γούστο, ο εγωισμός (εγώ θα το κάνω όπως ΘΕΛΩ) και το μεράκι για διαφορετικότητα εκτιμούνται ; Πόσο αξίζει ένα τέτοιο μουσικό όργανο ; Για εμένα η αξία είναι στη διαδικασία στην αγωνία της συναρμολόγησης, στην αναμονή.

Αν τελικά όμως το όργανο παίζει ΚΑΛΑ κοστολογείται ως προς την τιμή αγοράς του αυθεντικού ;

Κοστολογείται ως custom ;

Και αν το βάλω αγγελία (να ταΐσω τα εγγόνια μου) και θέλω να το πουλήσω, τι επιχείρημα ευγενικό απαντώ στην ερώτηση, θα κόψεις 50 ευρώ ρε φίλε γιατί το όργανο είναι μουσταρδί ;

 

Τα ανταλλακτικά αναφέρονται ως προς τις δικές μου ανάγκες. Ο καθείς ας βάλει αντιστοιχίες και παραλληλισμούς δικούς του.

Το σενάριο είναι υποθετικό. Αλλά μπορεί να γίνει άκρως ρεαλιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το οργανο ειναι φτηνιαρικο και του εχεις βαλει ακριβα "μαραφετια" θα μπορεσεις να το πουλησεις ισως και λιγο ακριβοτερα απο οτι το αγορασες.

 

Αν το οργανο ειναι καλης ποιοτητας & ακριβο θα το πουλησεις σαφως ενα 30%-50% κατω μια και του εχεις αλλαξει τα φωτα (και ας το εχεις "βελτιωσει" κατα τη γνωμη σου...)

 

Αν το οργανο ειναι vintage & αξιας απλα θα αυτοκτονησεις με το καλωδιο του πορτατιφ αναλογιζομενος τα λεφτα που εχασες πειραζοντας το.... ;D

 

Με αλλα λογια εξαρταται απο το ΤΙ οργανο.. ;D ακριβως πειραζεις...

 

Αλλο πραμα να πειραξεις μια Harley Benton,αλλο μια Gibson Custom Shop & αλλο μια Fender Strat του 1962.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπ τον λιγο καιρο που συμμετεχω στο νοιζ καταλαβα οτι πολυς κοσμος ασχολειται

με τα ''πειραγματα''...

Εγω το μονο που πειραζω ειναι ο μπασιστας του γκρουπ... ;D

Παντως αν εξαιρεσεις κανα μαγνητη ειμαι της θεωριας να μην αγγιζω.

Μ αρεσει το σπιτικο φαι σε καλο πιατο(ενισχυτη)...

Tωρα αν μιλαμε για μεταπωληση..ξερω γω...

Το πολυ το Κυριε ελεησον το βαριεται κι ο σρεντάς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν εξαιρεσεις κανα μαγνητη ειμαι της θεωριας να μην αγγιζω.

 

Και πολυ καλα κανεις. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το οργανο ειναι φτηνιαρικο και του εχεις βαλει ακριβα "μαραφετια" θα μπορεσεις να το πουλησεις ισως και λιγο ακριβοτερα απο οτι το αγορασες.

 

Λες ;

 

το οργανο ειναι καλης ποιοτητας & ακριβο θα το πουλησεις σαφως ενα 30%-50% κατω μια και του εχεις αλλαξει τα φωτα (και ας το εχεις "βελτιωσει" κατα τη γνωμη σου...)

Ακριβοδίκαιο.

 

το οργανο ειναι vintage & αξιας απλα θα αυτοκτονησεις με το καλωδιο του πορτατιφ αναλογιζομενος τα λεφτα που εχασες πειραζοντας το.... ;D

 

Και το πορτατίφ που είναι της γιαγιάς, βιντάζ, κρίμα να χαλάσει και αυτό    8)

 

αλλα λογια εξαρταται απο το ΤΙ οργανο.. ;D ακριβως πειραζεις...

 

Αλλο πραμα να πειραξεις μια Harley Benton,αλλο μια Gibson Custom Shop & αλλο μια Fender Strat του 1962.

 

 

Harley Benton δεν ξαναπειράζω μια μου φτάνει ως εμπειρία    ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν το βάλω αγγελία (να ταΐσω τα εγγόνια μου) και θέλω να το πουλήσω, τι επιχείρημα ευγενικό απαντώ στην ερώτηση, θα κόψεις 50 ευρώ ρε φίλε γιατί το όργανο είναι μουσταρδί ;

To θέμα είναι οτι και να του αρέσουν οι μετατροπές που θα έχεις κάνει, πάλι θα σου

κάνει παζάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ένα πιέζο μόνο volume χρειάζονται)

Εάν θέλεις οι μαγνήτες σου να κάνουν μix μεταξύ τους θέλεις προενίσχυση και μίξερ βάλε 70 ευράκια.

 

Αναλογιζόμενος τα παραπάνω θα έχω αγοράσει και καννιβαλίσει μια κιθάρα, πιθανόν πλέον, με μικρή τιμή μεταπώλησης

Μηδενικής τιμής μεταπώλησης θέλεις να πείς

 

Αν τελικά όμως το όργανο παίζει ΚΑΛΑ...

...το κρατάς, γιατί δεν ξέρεις εάν μπορείς να φτιάξεις άλλο ανάλογο

 

αν το βάλω αγγελία (να ταΐσω τα εγγόνια μου) και θέλω να το πουλήσω, τι επιχείρημα ευγενικό απαντώ στην ερώτηση, θα κόψεις 50 ευρώ ρε φίλε γιατί το όργανο είναι μουσταρδί

"Βεβαίως", θα απαντήσεις γιατί που θα ξαναβρείς τέτοιο κορόϊδο...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου