Προς το περιεχόμενο

Hotone Ampero II Stomp 10th Anniversary Limited Edition


Vale Rossi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα πριν 2 μέρες το Hotone Ampero II Stomp 10th Anniversary Limited Edition.  

https://www.hotoneaudio.com/products/multi-effects/new/ampero-ii-stomp-10th-anniversary-limited-edition

 

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές.

 

Ωραίοι ήχοι και εφέ κατευθείαν από το κουτί. Εύκολα παραμετροποιήσιμο. 

 

Το σύνδεσα και με VOX Ac σε καμπίνα και σε Fender Champ 5w και το ηχητικό αποτέλεσμα είναι καλό.

 

Καλύτερο από αυτό που είχα με την BOSS GT-100 και την BOSS GX-100. Μου έδειχναν αταίριαστες με τον Champ.

 

Ψήνομαι τώρα για ένα FRFR :-)

 

https://www.fender.com/en-US/audio/powered-speakers-1/tone-master-fr-10/2275100000.html

 

Tι λέτε? Κάτι πιο μικρό και φτηνό?

 

Screenshot 2023-10-08 at 5.59.18 PM.png

Screenshot 2023-10-08 at 6.03.53 PM.png

Επεξεργασμένο από Vale Rossi
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Vale Rossi changed the title to Hotone Ampero II Stomp 10th Anniversary Limited Edition

Καλορίζικο!

 

Φίλος επαγγελματίας έχει πάρει και τον τελικό ενισχυτή της hotone, και τα παίζει με καμπίνα. Έχει, μου, λέει τον καλύτερο ήχο ever στα live.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοπαιχτο Vale

Πρωτα απ'ολα ειναι κουκλι. Ειδικα το κοκκινο.

 

Εχω δει σε καναδυο παρουσιασεις πως σε καποια hi-gain amp blocks διαμαρτυρονται πως υπαρχει hi-end fizz (στο πως ακουγονται τα μοντελα με στοκ ρυθμισεις). Εχεις παρατηρησει κατι τετοιο?

Αν ναι με third party IR's υπαρχει ακομα το προβλημα?

(ειδα τις λυσεις που βρηκαν για να το διορθωσουν, αλλα παιζει κ να ειναι θεμα στοκ IR γι'αυτο ρωταω)

 

Βασικα αυτη ειναι η βασικη μου απορια. Μ'ενδιαφερει πολυ το συγκεκριμενο μηχανημα. Προς το παρον θεωρητικα, αλλα υπολογιζω καποια στιγμη συντομα να ψαξω για modeller. Αν το διαθεσιμο μπατζετ ειναι κοντα στα 500-600 ευρω το Ampero II Stomp ειναι ο ενας απο τους δυο βασικους υποψηφιους.

 

Κ παλι καλοριζικο κ πες μας εντυπωσεις.

Στο συγκεκριμενο βιντεο ακουγεται φοβερο σε καποια πρησετ

 

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Βρασίδα, η αλήθεια είναι ότι όταν έκανα έρευνα για να τον αγοράσω - (περίπου 5 λεπτά) 😀  - είχα στο μυαλό μου κουβέντες που πέταγες από δω και από κει για modeler και IR's.

 

Με τις πεταλιέρες της  Boss και τον Fender μου, δεν τα πηγαίναμε ποτέ καλά.

 

Κοίταξα κάτι συγκριτικά Kemper, Helix, Quad και είπα θα μπλέξω (με ρυθμίσεις, παραμετροποιήσεις κλπ).

Και μπορεί να μην ταιριάζει με τον υπάρχοντα εξοπλισμο και είναι πολλά τα λεφτά Άρη.

 

Πέφτω πάνω στη Hotone, λέω με τίποτα κόκκινο και πάω στο Ζαρανίκα με τη μηχανή για το τελευταίο κόκκινο κομμάτι 😃  που του είπα να μου κρατήσει.

 

Η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ όμορφο μηχάνημα.

TIP Bάζω και μια οικογενειακή φωτό με τα ξαδέρφια του...

 

Σε καλώ στο σπίτι μου στην Κυψέλη για καφεδάκι ή μπύρα και δοκιμή του  Ampero.  Ή αν δεν μπορείς, με χαρά στον δίνω μια βδομάδα να βγάλεις συμπεράσματα να μας τα γράψεις κι εδώ μέσα.

 

C.U.

 

 

IMG_5926.JPG

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα modulation effects πως τα ακούς σε σχέση με φυσικά πεταλια? 

 

Επίσης, να ξέρεις ότι το stomp είναι εκπληκτική πλατφόρμα για ο,τι πετάλι του βάλεις.

 

34 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Εχω δει σε καναδυο παρουσιασεις πως σε καποια hi-gain amp blocks διαμαρτυρονται πως υπαρχει hi-end fizz (στο πως ακουγονται τα μοντελα με στοκ ρυθμισεις). Εχεις παρατηρησει κατι τετοιο?

 

Το φιλαράκι μου εξήγησε ότι σε σχέση με λαμπάτο ενισχυτή και πεταλια, αντιλαμβάνεται τη διαφορά μόνο σε μεγάλες εντάσεις σε λάιβ, όπου υπάρχει αυτό το ελαφρύ fizz που αναφέρεις, στις ψηλές συχνότητες (το οποίο θυμίζει αμυδρά ψηφιακό ήχο). Είναι μικρή η διαφορά στον ήχο. Με το kemper που έχει, δεν ακούω ουσιαστική διαφορά.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μ'ενδιαφερει αν αυτό το φιζ εξαφανίζεται με ποιοτικά 3rd party IR's.

 

Αν είναι στα μαμισια IR  μικρό το κακό .

Αν είναι στα amp blocks ή είναι ξέρω γω aliasing... αλλάζει το πράγμα.

 

 

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου