Προς το περιεχόμενο

Greece's Eurovision 2024 - Μια νέα εποχή για το ελληνικό τραγούδι - Μετα-Τραπ εποχή


Άγιος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, npap είπε

 

 αν ρίξεις μια ματιά σήμερα στα σχόλια στο youtube οι νεότερες γενιές το εκθειάζουν και λένε ότι ήταν μπροστά από την εποχή του

Τα πρώτα χθεσινά σχόλια που είχαν όταν κοίταξα πάνω απο 500 like έχουν σβηστεί, από ότι θυμάμαι το κορυφαίο έλεγε '' Όλο το χάος της σύγχρονης Ελλάδας σε ένα βίντεο'' ... εύστοχο σχόλιο, η Σατι από ότι φαίνεται δεν παίζει με αυτά, πέφτει μαχαίρι σε όποιον χαλιέται

 

είναι επαγγελματίας, δε παίζει

Επεξεργασμένο από Άγιος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Τα πρώτα χθεσινά σχόλια που είχαν όταν κοίταξα πάνω απο 500 like έχουν σβηστεί, από ότι θυμάμαι το κορυφαίο έλεγε '' Όλο το χάος της σύγχρονης Ελλάδας σε ένα βίντεο'' ... εύστοχο σχόλιο, η Σατι από ότι φαίνεται δεν παίζει με αυτά, πέφτει μαχαίρι σε όποιον χαλιέται

 

είναι επαγγελματίας, δε παίζει

Όσο μαχαίρι και να πέσει τα dislike είναι εκεί για να τους θυμίζουν τι έφτιαξαν

Από τα 3 "επίσημα" κανάλια που ανέβασαν το κομμάτι, δηλ αυτά της ΕΡΤ, της Σαττι και της Eurovision

 

3.jpg.1d4c4eff6002b45e033935d9089eb27a.jpg

 

1.jpg.6f32d02d74db83282233c6ef91f6e45c.jpg

 

2.jpg.4654e11ea3b6137b9cf0d7174a2ebbf6.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Αρχή Διαλόγου είπε

Όσο μαχαίρι και να πέσει τα dislike είναι εκεί για να τους θυμίζουν τι έφτιαξαν

 

Οπαδός ποδοσφαιρικής ομάδας όταν κερδίζει έναν αγώνα:

 

"Κερδίσαμε....!!!!!!!"

 

Ο ίδιος οπαδός, όταν χάνει η ομάδα έναν αγώνα:

 

"Χάσανε τα κωλόπαιδα"

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, trolley είπε

Δεν υπάρχει νότα στην ιστορία της ανθρωπότητας που δε συνδέεται με κάποιο φυσικό ή τεχνητό χώρο

Το ξέρω ωρέ Trolley, το ξέρω. Και τι θες να κάνω τώρα, να μην ξανακούσω σπίτι μου Jazz επειδή ζω εκτός...Νέας Ορλεάνης?😳 Με την Κλασική τι παίζει, και ιδιαίτερα με τα organ works που καραγουστάρω, να μην ξανακούσω Nicolas Kynaston στο pc, θα πρέπει να πάω στο Μέγαρο να τον (ξανα)δω liFe?😛 

Έλα τώρα, μη μου χαλάς τη διάθεση Παρασκευιάτικα, και σκοπεύω να ακούσω BluesοJazzιές σήμερα πριν βγω έξω για κάνα ποτό.😌  Αρχίζω άμεσα μια και το ανέφερα. 

"Jubilee Shout!!!" στα decks, του μεγάλου Stanley Turrentine. Βάζω Gordon's και ετοιμάζομαι για μπάνιο.image.gif.a87e30dcf585645224e4dbcfef886a51.gif

 

image.thumb.png.1acd25593ebf6f3af20784077f6cc1cd.png

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Οπαδός ποδοσφαιρικής ομάδας όταν κερδίζει έναν αγώνα:

 

"Κερδίσαμε....!!!!!!!"

 

Ο ίδιος οπαδός, όταν χάνει η ομάδα έναν αγώνα:

 

"Χάσανε τα κωλόπαιδα"

Ναι τι? Που κολλάει αυτό το σχόλιο? Θέλεις να αγνοήσουμε την αποστροφή που δείχνει το κοινό στο κομμάτι? Γιατί? μας χαλάει το αφήγημα?

 

Χειρότερο βρίσκω την διαγραφή σχολίων από τους δημιουργούς επειδή δεν τους αρέσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Αρχή Διαλόγου είπε

Ναι τι? Που κολλάει αυτό το σχόλιο? Θέλεις να αγνοήσουμε την αποστροφή που δείχνει το κοινό στο κομμάτι? Γιατί? μας χαλάει το αφήγημα?

 

Δεν υπάρχει κανένα "αφήγημα", γνώμες λέμε.

 

Αυτό που έγραψα είναι κλασσική περίπτωση παραδείγματος για το πως το "κοινό" θέλει να οικειοποιείται την επιτυχία, αλλά να κρατά τις αποστάσεις του από την αποτυχία. Αν το τραγούδι πάει καλά στο διαγωνισμό, τότε να δεις τι θα γράφουν (ή τι θα γράφουν αν πατώσει).

 

Αλλά, ναι, να την αγνοήσετε φίλτατε την αποστροφή, εκτός αν θεωρείτε πως αν τους βάζατε Βαν Μόρισον ή Μπομπ Ντύλαν θα εκφραζόντουσαν με θετικά σχόλια. Ασχετούληδες είναι, δεν έχει και πολύ σημασία τι λένε. Θέλανε εύπεπτο φαγάκι, το "Ζάρι" δεν είναι εύπεπτο φαγάκι, σου λέει "μάλλον δε θα πάει καλά" "μη μας πούνε και άσχετους".

 

Εγώ δεν έχω σχέση με τέτοιες γνώμες, υποθέτω ούτε και εσύ.

  • Συμφωνώ 2

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδη ορισμενοι κανουν ημιειρωνικα σχολιακια να τους υπενθυμισω οτι η κυρα Μαρινα εδω και καποια χρονια εχει αναγει τη λατρεια του λουμπεν στοιχειου της χωρας σε κυρια θεματολογια των βιντεοκλιπ της. Οποτε ναι, επιμενω να περιμενω κλιπ της απο το Ευγενιδειο Ιδρυμα, την Κηφισια, το Μεγαρο (οπως σωστοτατα ειπωθηκε),  τον πυργο του Πειραια, το golden hall, το Νιαρχειο και την πλατεια (Κολωνακιου ντε).

  • Συμφωνώ 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, trolley είπε

Αν το τραγούδι πάει καλά στο διαγωνισμό, τότε να δεις τι θα γράφουν (ή τι θα γράφουν αν πατώσει).

Δεν κατάλαβα ότι μιλούσες σε θεωρητικό επίπεδο και υποθετικά. Εγώ τα ίδια θα γράφω. Δεν μου αρέσει, ούτε σαν τραγούδι ούτε σαν κλιπ. Η Σάττι μου αρέσει.

 

14 λεπτά πριν, trolley είπε

Ασχετούληδες είναι, δεν έχει και πολύ σημασία τι λένε.

Ασχετούληδες σε ποιον τομέα? Πρέπει να είσαι σχετικός με τη μουσική για να κρίνεις αν κάτι σου αρέσει ή όχι?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα στη βάσανο να δω το οβίνδεο ''εξαιτίας σας'' αν και κάποια στιγμή θα έπεφτα πάνω του θέλοντας και μη.

1. η συγκεκριμένη λέγεται πως έχει μουσικές σπουδές σε φημισμένο αμερικάνικο ίδρυμα -ξέρει δλδ μουσική- σε σχέση με μένα που δεν ξέρω .

2. Επίσης, γνωρίζει και πως να στήνει ήχο, πράγμα βασικό στις σπουδές που κάνουν σε αυτά τα μουσικά ιδρύματα των ΗΠΑ.

3. Είμαι σχεδόν βέβαιος πως στα χρόνια-βάση της ηλικίας της- που σπούδασε στις ΗΠΑ, στα μαθήματα, εκτός μουσικής-όργανο,σολφέζ, σύνθεση κλπ + στήσιμο ήχου, θα τους δίδαξαν και πως προωθείς το προιόν σου, εμπορική εκμετάλλευση.

 

Με βάση, αυτούς τους προσωπικούς συλλογισμούς που δεν νομίζω να απέχουν και σε σχέση με αυτό που είδα και άκουσα, έχω να πω μερικά πραγματάκια συμπερασματικά.

 

1. Από οικονομικής απόψεως, με βάση αυτό που είδα, θα στοίχιζε φτηνότερα και θα τσέπωνα περισσότερα, αν στη θέση των 9? συνθετών-στιχουργών, δεν ξέρω πόσων σκηνοθετών, χορευτών, μακιγιέρ, συνεργείων, ηχοληπτων στούντιο κλπ, έπαιρνα, έναν από τους γνωστούς Έλληνες τράπερ μαζί με τη κουστωδία του του έδινα ένα 10%  συγγραφικά δικαιώματα, τον αφαλόκοβα να   μη γράψει για πρέζες-πουτάνες κλπ και τέλος.

Πιστεύω θα ήταν πιο αυθόρμητο και πιο αξιοπρεπές.

 

2. Το οβίνδεο. Συγνώμη, αλλά ακόμα και σα σενάριο είναι για κλωτσιές. Τουλάχιστον 3 φορές, μοστράρει ένα κουτί ''τύρος φέτα'' λές και είναι σε εκπομπή μαγειρικής με τοποθέτηση προιόντος.

Εγώ δεν είμαι ούτε σκηνοθέτης, ούτε μοντέρ, ούτε σεναριογράφος, μα και χωρίς να ζητάω τον Λάνθιμο, ή τον Αγγελόπουλο, ή οποιοδνήποτε θέλετε βάλτε-ακόμα κι εγώ θα γύριζα καλύτερο οβίνδεο, τεχνικά και σεναριακά.

 

3. Οι άνθρωποι που συμμετείχαν, είναι μάλλον επαγγελματίες, αλλά τι επαγγελματίες?

Στυγνοί μετρονόμοι, στο πόσα bpm, frame per min, khrz, κλπ

Ούτε για διαφημιστική καμπάνια του ΕΟΤ του 80.

 

ΥΓ χωρίς να μου αρέσει το μουσικό είδος και ο θεσμός που συμμετέχει, πιστεύω πως ο τύπος που είχε γράψει το ΜΑΜΑ θα έγραφε κάτι πιο αυθόρμητο και πιασιάρικο απ αυτή τη vegan σούπα, χωρίς γλουτένη και χωρίς λακτόζη κατάλληλη για αποτεφρωτήριο κατσαρίδων

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Αρχή Διαλόγου είπε

Ασχετούληδες σε ποιον τομέα? Πρέπει να είσαι σχετικός με τη μουσική για να κρίνεις αν κάτι σου αρέσει ή όχι?

 

Το γούστο εκλεπτύνεται όταν ασχολείσαι πολύ καιρό και με αγάπη για το αντικείμενο. Το "μου αρέσει / δεν μου αρέσει" είναι πολύ επιδερμικό ζήτημα και αλλάζει ανάλογα με τον καιρό, τα χρήματα στην τσέπη, αν γάμησε κάποιος καλά το προηγούμενο βράδυ, αν τον απέλυσαν και άλλα μη-μουσικά ζητήματα.

 

@Σαμη Παραγκα Όλα καλά, αλλά γιατί πιστεύεις ότι το πλάνο σου θα στοίχιζε φθηνότερα; Κακόμαθες και εσύ από αυτούς που ξέρεις και παίζουν τσάμπα. Τράπερ, και δη-γαρ φτασμένος, θα σε έσκιζε οικονομικώς πριν ακόμη περάσεις από το θυρωρείο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου