Προς το περιεχόμενο

Mark Knopfler's Collection @ Christies


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Εν τω μεταξυ αρνείται ο εγκέφαλος ,κοιτώντας τις φωτο, να διαβάσει "telecaster" .😆

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, LK είπε

Αν το καλοσκεφτείς όλες οι κιθάρες...ιστορία είναι. 

Ποιος παίζει πλέον κιθάρα;

Άλλαξαν οι εποχές. 

 

Να το επεκτείνω λίγο αυτό

 

Όντως τα ποσά αυτά είναι τεράστια, όμως σε 40-50 χρόνια από σήμερα, θα γίνει μια αντίστοιχη δημοπρασία

με έναν σημερινό 20χρονο που θα έχει γίνει διάσημος και θα αποφασίσει να βγάλει στο σφυρί το gear του για να πάρει ένα καλό εφάπαξ?

 

Εγώ πιστεύω πως όχι, τουλάχιστον όχι με τέτοια ποσά. Μακάρι να βγω λάθος βέβαια.

 

Αν ήμουν mega-star στα 80-70 μου τύπου McCartney, Richards, Dylan αλλά ακόμα και τύπου Zakk Wylde - Steve Harris θα έβγαζα και εγώ το gear μου για auction γιατί τώρα είναι η εποχή που θα πάρουν τρελή υπεραξία αυτά τα αντικείμενα.. μετά από χρόνια που τα εγγόνια μου θα είναι ηλικιωμένοι ίσως να μην εχουν καν αξία (αν δουλευαν ακόμα), επομένως μόνο τώρα είναι που μπορείς να βγάλεις εκατομμύρια πουλώντας ''αέρα'' και είναι χαζό να μην το εκμεταλλευτείς

Επεξεργασμένο από John Goumis
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, John Goumis είπε

 

 

 

......., όμως σε 40-50 χρόνια από σήμερα, θα γίνει μια αντίστοιχη δημοπρασία

με έναν σημερινό 20χρονο που θα έχει γίνει διάσημος και θα αποφασίσει να βγάλει στο σφυρί το gear του για να πάρει ένα καλό εφάπαξ?

 

Εγώ πιστεύω πως όχι,

Όχι , γιατί το gear του  θα είναι laptop, και θα έχει χαλάσει 😄

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Αρχή Διαλόγου είπε

Tέτοιες Λάμποργκίνι βρίσκεις πολλές, αυτή η κιθάρα όμως είναι μόνο μία. Το ένα είναι λεφτά στον κάδο και το άλλο επένδυση. Και σε 1,2 5,10 χρόνια μάντεψε ποιο απ' τα 2 θα έχει πάρει αύξηση στην τιμή.

Αντιθέτως, τέτοιες κιθάρες βγαίνουν κατά χιλιάδες. Το ότι η συγκεκριμένη ανήκε στον κΝόπΦλερ δεν μου λέεί απολύτως τίποτα. Όσο για την αύξηση της τιμής (και όχι αξίας) της συγκεκριμένης μετά από κάποια χρόνια, είναι μάλλον αναμενόμενη, μια και η ανθρώπινη βλακεία αυξάνεται με ιλιγγιώδη ταχύτητα τα τελευταία χρόνια.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν είναι το θέμα η κιθάρα.

Αλλά η κιθάρα του Knopfler.

Και εδώ που τα λέμε, πάλι καλά που είναι κιθάρα.

Θα μπορούσε να είναι "οι κάλτσες του Knopfler" ή το "κασκορσε του Knopfler".😁

Με άλλα λόγια, αν κάποιοι συμφωνήσουν ότι κάποιος έχει "αξία" αυτομάτως παίρνουν και τα αντικείμενα του.

Αν αύριο τα καρτελ ξέρω εγώ των εμπόρων έργων τέχνης αποφασίσουν ότι ο Πικάσο δεν πιάνει μια.....φανταστείτε τί έχει να γίνει. 😆

 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LK είπε

Με άλλα λόγια, αν κάποιοι συμφωνήσουν ότι κάποιος έχει "αξία" αυτομάτως παίρνουν και τα αντικείμενα του.

Γνωστά και κατανοητά όλα αυτά. Κάποιος πιστεύει ότι μια ηλ. κιθάρα ενός καλλιτέχνη εν ζωή αξίζει πάνω από μισό εκατομμύριο ευρώ, και μπράβο του. Κάποιοι άλλοι πιστεύουν ότι αυτό είναι το απαύγασμα της ανθρώπινης βλακείας, και μπράβο και σ'αυτούς.
Το μεγαλύτερο μπράβο πάει στον Νόφλερ φυσικά που έχει καταλάβει σε τι -για τα πανηγύρια 🥳- κόσμο ζει και το εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο τρόπο.👍

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Waterfall-K είπε

Γνωστά και κατανοητά όλα αυτά. Κάποιος πιστεύει ότι μια ηλ. κιθάρα ενός καλλιτέχνη εν ζωή αξίζει πάνω από μισό εκατομμύριο ευρώ, και μπράβο του. Κάποιοι άλλοι πιστεύουν ότι αυτό είναι το απαύγασμα της ανθρώπινης βλακείας, και μπράβο και σ'αυτούς.
Το μεγαλύτερο μπράβο πάει στον Νόφλερ φυσικά που έχει καταλάβει σε τι -για τα πανηγύρια 🥳- κόσμο ζει και το εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο τρόπο.👍

Αυτό ισχύει για όλα τα πράγματα, ή καλλίτερα για όλες τις "επενδύσεις".

Είτε είναι κιθάρες , είτε ακίνητα, είτε ομόλογα.......

Η "υπεραξία" τους.

Μπορείς να κερδίσεις από αυτά ή να χάσεις.

Από την άλλη μπορείς να μην ασχοληθείς καν.....δεν θέλει και πολλά ο άνθρωπος για να ζήσει.....😁

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Αντιθέτως, τέτοιες κιθάρες βγαίνουν κατά χιλιάδες. Το ότι η συγκεκριμένη ανήκε στον κΝόπΦλερ δεν μου λέεί απολύτως τίποτα. Όσο για την αύξηση της τιμής (και όχι αξίας) της συγκεκριμένης μετά από κάποια χρόνια, είναι μάλλον αναμενόμενη, μια και η ανθρώπινη βλακεία αυξάνεται με ιλιγγιώδη ταχύτητα τα τελευταία χρόνια.

Εδώ πειστήκαμε (εμού συμπεριλαμβανομένου) ότι η Τέλε είναι καλή κιθάρα και σπεύσαμε ν’ αγοράσουμε. 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Εδώ πειστήκαμε (εμού συμπεριλαμβανομένου) ότι η Τέλε είναι καλή κιθάρα και σπεύσαμε ν’ αγοράσουμε. 

Τι, δεν είναι?😳

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου