Προς το περιεχόμενο

Θορυβος Μαγνητων!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα νοιζαδες!

 

Πριν περιπου 2 μηνες ανταλαξα μια κια κιθαρα μου με μια fender partcaster (απο εναν σιμφορουμιτη μας) και λογο της μεγαλης μας αποστασης δεν την δοκιμασα οπως και αυτος το ιδιο. Να τονισω οτι εχει scalloped neck malmsteen signature, με 3 single coil pickups αλλα δεν θυμοτανε τι ακριβως μαγνητες φοραει, το μονο που θυμοτανε ηταν οτι φοραγε fender. Anyway οταν εφτασα σπιτι μου και την εβαλα στον ενισχυτη μου (marshall mg15dfx) εντυποσιαστικα απο τα πολυ καλα καθαρα που ειχε. Μετα την γυρισα στο βρομικο καναλι και ειδα οτι δεν ειχε πολυ γκαζι και επισης ειχα εναν αρκετα μεγαλο θορυβο και οσο ανεβαζα το gain τοσο μεγαλωνε και δεν ηρεμουσε πουθενα (πχ οταν επαιζα με 2 μαγνητες). Επισης προσεξα οτι η κιθαρα δεν εχει και καλο sustain..ο ηχος κανετε σχετικα γρηγορα. Μετα την εβαλα και σε εναν αλλον ενισχυτη (line 6 spider iv 75) και εχει δεν υπηρχε καθολου θορυβος. Πιστευω πως το προβλημα ειναι οι μαγνητες. Θα ηταν καλη ιδεα να αλλαζα εναν ή και τους τρεις μαγνητες για να ειχα και περισσοτερο γκαζι αλλα και να μειωνοτανε αυτος ο θορυβος??? Αν ναι ποιους να βαλω?

 

(Παιζω rock funk, blues και καμια φορα hard rock)

 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!!!

One More Of Me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά, αν ήμουν τόσο ευχαριστημένος από τα καθαρά, δεν θα πείραζα τους μαγνήτες, και θα κυνηγούσα το καλό γκάζι μέσα από εφέ και καλύτερο ενισχυτή (ο ενισχυτής σου είναι από τους πιο "βασικούς" που κυκλοφορούν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχες ποτέ ξανά κιθάρα με single coils; Γιατί αυτά που περιγράφεις είναι χαρακτηριστικά των μονών και δεν αποτελούν λόγο να τους αλλάξεις. Μάλλον έχεις συνηθίσει τον ήχο και τα χαρηκτηριστικά των humbuckers.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχες ποτέ ξανά κιθάρα με single coils; Γιατί αυτά που περιγράφεις είναι χαρακτηριστικά των μονών και δεν αποτελούν λόγο να τους αλλάξεις. Μάλλον έχεις συνηθίσει τον ήχο και τα χαρηκτηριστικά των humbuckers.

Εχω κιθαρα με single coils αλλα στις θεσεις 2 και 4 δεν εχω θορυβο... :-\

One More Of Me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κάποια μοντέλα single coils της fender (πχ. παλιοί tex-mex) που δεν έχουν hum cancelling στις θέσεις 2-4. Πιθανόν να φοράει κάποιον τέτοιο μαγνήτη η κιθάρα.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

singe coils=θόρυβος

marshal με πολλά gain (και φτηνός)=θόρυβος

Εκ πείρας πάντα ^_^

 

Η κιθάρα είναι μια χαρά. Κ όταν πας σε Partcaster αυτά βλέπεις. Πολύ καλά καθαρά,λίγο sustain. Στα βρώμικα θες πιο ποιοτική παραμόρφωση.Μην πειράξεις (προς θεού) τους μαγνήτες!

Καλύτερα πάρε κανα πεταλάκι ή καμια πεταλιερούλα να κάνεις την δουλειά σου ή άλλαξε ενισχυτή.

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι,έχουν ενσωματωμένα συστήματα αυτές,και οι δύο πάρα πολύ καλές. Έχε βέβαια κ σε μια ακρούλα του μυαλού σου και το Pod x3 live της Line 6. Την δουλειά της για τα είδη που παίζεις η κιθάρα θα την κάνει με το παραπάνω!

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Γιάννη, για sustain θα σου πρότεινα ένα πετάλι compressor-sustainer. Εγώ πήρα ένα πρόσφατα και δεν πιστεύω το sustain που μπορώ να βγάλω πλέον από τους single coils μου. Αν προσανατολίζεσαι περισσότερο σε πεταλιέρα για να τα έχεις όλα μαζί υποθέτω ότι τα παιδιά εδώ θα έχουν να προτείνουν διάφορες,

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου