Προς το περιεχόμενο

Πώς μπορώ να χρησιμοποιήσω έναν ήχο ως (νότα) VSTi;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση καρα-άσχετου.

Με ενδιαφέρει να χρησιμοποιήσω έναν ήχο που έχω ηχογραφήσει ως κρουστό μέσα από midi. Π.χ. στη θέση του snare. Είμαι σίγουρος ότι γίνεται αυτό αλλά πώς; Πρέπει να μπλέξω με samplers και τέτοια;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πρεπει το daw σου να εχει τη δυνατοτητα μετατροπης του audio σε midi (οπως εχει π.χ.το Sonar) αυτο γινεται λοκαροντας τα transients & μετα αντιγραφοντας τα σαν midi

 

δες και ενα βιντεακι

 

 

εγω το κανω συνεχεια δεδομενου οτι τα περισσοτερα τυμπανα που μου φερνουν για να μιξαρω ανηκουν στην κατηγορια ΓΤΠ...... ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα... Έχω το Ableton Live. Τώρα που το λες νομίζω ότι το κάνει. Θα το δω. Ευχαριστώ.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα εχεις το battery μπορεις να φορτωσεις ο,τι ηχο θες εσυ στην οποια θεση θες (πχ τομ σε βαθυ, η ακομα κι ενα mp3 ολοκληρο στη θεση του ταμπουρου)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχεις Ableton δε χρειάζεσαι τίποτα άλλο.

Σε ένα midi κανάλι πέτα ένα drum rack που είναι στα live instruments και θα δεις κουτάκια άδεια, το κάθε κουτάκι αντιστοιχεί σε νότα στο midi controller σου. πέτα το ηχάκι σου στη νότα που θες. Πάτα το πλήκτρο και το κουτάκι που αντιστοιχεί φωτίζει...

Δε νομίζω να μη σε κατατόπισα. Αν θες όμως να χρησιμοποιείς τον ίδιο ήχο σε όλες τις νότες, sampler ναι, simpler για λιγότερες αλλά ασφαλέστερες επιλογές.

Ψάξε το DAW  σου, αξίζει το κόπο, γιατί νομίζεις βγήκε ήδη Cubase 6 με ιδέες του Ableton;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου