Προς το περιεχόμενο

Ελεύθερη Αγορά VS Ελληνική πραγματικότητα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω τι είναι ολα αυτα τα κινήματα στην ελλάδα περί παιδείας -εξάλλου ούτε ζω ούτε φοιτητής είμαι πλέον εκεί- ούτε είμαι εδώ για να δείξω ότι τα ξέρω όλα

 

ακριβως και επειδη δεν ξερεις να σου πω εξω απο τα δοντια, εν κατακλειδι & με ΜΙΑ φραση τι ΔΕΝ θελουν οι "διαμαρτυρομενοι" "φοιτητες" (απο οτι βλεπεις και τα δυο σε εισαγωγικα) να γινει..

 

απλα δεν θελουν να τελειωσει το ΑΙΩΝΙΟ καθησιο και η ΑΚΡΑΤΗ κομματικοποιηση (αλλα και η ΤΡΙΣΑΘΛΙΑ "παιδεια" που λαμβανουν) μεσα στα πορνεια που ονομαζουμε πανεπιστημια στην Ελλαδα.....

 

25000 φοιτητές αν θυμάμαι σωστά -γραφείου ροιτερ πληροφορία- που κατέβηκαν σε μία πορεία στο κεντρο της Αθήνας, η οποία συν τοις άλλοις, σε σχ'εση με άλλες πορείες, πνίγηκε στο αίμα..

 

σιγα μην εγινε και ..πραξικοπημα....εξαλλου ΣΕ ΔΙΑΔΗΛΩΣΗ πας,θα ΦΑΣ και καμμια ΨΙΛΗ τι περιμενεις δηλαδη να σε κερασουν οι μπατσοι καφεδακι & περγαμοντο....? η να βγαλουνε αυτοι την...Barbie & οι διαδηλωτες τον......John-John & να κανουν...αγαπητσες...?:lol: αν δεν θες να τις φας μη πας στη διαδηλωση ΤΟΣΟ απλο ειναι ...αχ,...αδελφεψαν και οι διαδηλωτες στους αθλιους καιρους που ζουμε..ουτε μια σφαλιαριτσα δεν αντεχουν... :lol: :lol:

 

δεν νομιζω να εχω δει ποτε μου διαδηλωση σε οποιοδηποτε μερος του κοσμου στην οποια δεν πεφτει και λιγο ξυλο,ειναι μερος του συνολικου τζερτζελε... :lol: μη τρελλαθουμε κι ολας... :wink: (που να δεις στο Βερολινο,οπου ειναι η δευτερευουσα κατοικια μου,τι γινεται στις διαδηλωσεις...τρωει η μυγα σιδερο & το κουνουπι ατσαλι!! :lol:,κανεις διαδηλωτης ομως δεν βγαινει μυξοκλαιγοντας σαν πενταχρονο στην TV λεγοντας " μαμακα πηγα στη διαδηλωση και ηρθε ο αστυνομικουλης & με εκανε...ντα :) " α, αν μπορεις στειλε μου ακομα ενα κιλο κεφτεδακια γιατι αυτα που εστειλες τα εφαγαν οι συντροφοι....." :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κανεις πλακα ε ?? ΦΑΣΙΣΤΑ ,ε παλιο--ΦΑΣΙΣΤΑ!!!!! :lol: :lol: :lol:

 

Αλλα ετσι ειστε εσεις οι ..ΦΑΣΙΣΤΕΣ......τολματε να λετε τη...γνωμη σας!! :lol:

 

Και αν δεν το καταλαβες εισαι ΦΑΣΙΣΤΑΣ ρε ΠΑΛΙΟ...ΦΑΣΙΣΤΑ!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

(Εναλακτικα σου επιτρεπω επειδη ειμαι ...δημοκρατης να αντικαταστησεις το...ΦΑΣΙΣΤΑ με το...ΠΟΛΥΔΩΡΑ.... :lol: :lol: :lol: )

 

Πολυδωρα...ε,παλιο-ΠΟΛΥΔΩΡΑ!!! :lol: :lol:

 

 

Με συγχισες τωρα και μου κοπηκε η ορεξη και δεν θα μπορεσω να φαω τα..κεφτεδακια της μαμας μου πριν παω στην...πορεια....πως θα αντεξω τωρα τοσο......αιμα???

(ασε που εχω ξυπνησει και απο τα χαραματα,12 το μεσημερι σηκωθηκα για να ετοιμαστω......)

 

Παλιο ΦΑΣΙΣΤΑ!!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι είναι ολα αυτα τα κινήματα στην ελλάδα περί παιδείας -εξάλλου ούτε ζω ούτε φοιτητής είμαι πλέον εκεί- ούτε είμαι εδώ για να δείξω ότι τα ξέρω όλα

 

1)ακριβως και επειδη δεν ξερεις να σου πω εξω απο τα δοντια' date=' εν κατακλειδι & με ΜΙΑ φραση τι ΔΕΝ θελουν οι "διαμαρτυρομενοι" "φοιτητες" (απο οτι βλεπεις και τα δυο σε εισαγωγικα) να γινει..

 

απλα δεν θελουν να τελειωσει το ΑΙΩΝΙΟ καθησιο και η ΑΚΡΑΤΗ κομματικοποιηση (αλλα και η ΤΡΙΣΑΘΛΙΑ "παιδεια" που λαμβανουν) μεσα στα πορνεια που ονομαζουμε πανεπιστημια στην Ελλαδα.....

 

25000 φοιτητές αν θυμάμαι σωστά -γραφείου ροιτερ πληροφορία- που κατέβηκαν σε μία πορεία στο κεντρο της Αθήνας, η οποία συν τοις άλλοις, σε σχ'εση με άλλες πορείες, πνίγηκε στο αίμα..

 

2)σιγα μην εγινε και ..πραξικοπημα....εξαλλου ΣΕ ΔΙΑΔΗΛΩΣΗ πας,θα ΦΑΣ και καμμια ΨΙΛΗ τι περιμενεις δηλαδη να σε κερασουν οι μπατσοι καφεδακι & περγαμοντο....? η να βγαλουνε αυτοι την...Barbie & οι διαδηλωτες τον......John-John & να κανουν...αγαπητσες...?:lol: αν δεν θες να τις φας μη πας στη διαδηλωση ΤΟΣΟ απλο ειναι ...αχ,...αδελφεψαν και οι διαδηλωτες στους αθλιους καιρους που ζουμε..ουτε μια σφαλιαριτσα δεν αντεχουν... :lol: :lol:

 

δεν νομιζω να εχω δει ποτε μου διαδηλωση σε οποιοδηποτε μερος του κοσμου στην οποια δεν πεφτει και λιγο ξυλο,ειναι μερος του συνολικου τζερτζελε... :lol: μη τρελλαθουμε κι ολας... :wink: (που να δεις στο Βερολινο,οπου ειναι η δευτερευουσα κατοικια μου,τι γινεται στις διαδηλωσεις...τρωει η μυγα σιδερο & το κουνουπι ατσαλι!! :lol:,κανεις διαδηλωτης ομως δεν βγαινει μυξοκλαιγοντας σαν πενταχρονο στην TV λεγοντας " μαμακα πηγα στη διαδηλωση και ηρθε ο αστυνομικουλης & με εκανε...ντα :) " α, αν μπορεις στειλε μου ακομα ενα κιλο κεφτεδακια γιατι αυτα που εστειλες τα εφαγαν οι συντροφοι....." :lol: )

 

 

Eλπιζω να μην τα λες σοβαρα αυτα που λες παραπανω, γιατι αν τα λες, τοτε σορυ, αλλα ΑΥΤΟΣ ειναι ο λογος που εχουμε καταντησει ετσι σαν χωρα.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα ΠΟΙΟΣ ΑΥΤΟΣ ειναι ο λογος?? :lol:

 

Κανω και την πλακιτσα μου αλλα ΝΑΙ ,ΣΟΒΑΡΑ τα λεω.

 

Ως γνωστον στη ζωη THERE IS NO FREE LUNCH....

 

Και η εξισωση μιας πορειας,που οπως το 99,9% των πορειων στον πλανητη καταληγει σε μερικες ψιλες (η εστω χοντρες) με ...αιματοκυλισμα ειναι το λιγοτερο...αστεια...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα ΠΟΙΟΣ ΑΥΤΟΣ ειναι ο λογος?? :lol:

 

Κανω και την πλακιτσα μου αλλα ΝΑΙ ' date='ΣΟΒΑΡΑ τα λεω.

 

Ως γνωστον στη ζωη THERE IS NO FREE LUNCH....[/quote']

 

οκ, οκ :lol: :lol:

 

Το παραπηρα σοβαρα :D

 

Αν θες παραταυτα, μπορω να πω την διαφωνια μου σε αυτα που ανεφερες :wink:

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται οτι μπορεις (και ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ) να την πεις,η διαφορα ειναι οτι εσυ εισαι πολιτισμενος ανθρωπος και δεν θες σωνει και καλα να περασεις την αποψη σου ως σωστη :wink: καποιοι αλλοι θεωρουν αδιανοητο το γεγονος οτι καποιοι ανθρωποι βλεπουν τον κοσμο διαφορετικα και τους βαφτιζουν...φασιστες.. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξεκινησω πρωτα απο το 2ο:

 

Oταν κανεις μια πορεια, ΔΕΝ ειναι λογικο και αναμενομενο να πεσουν και μερικες ψιλες. Ασχετο το οτι πλεον θεωρειται λογικο και αναμενομενο, αυτο δεν σημαινει οτι αυτο ειναι το λογικο και το σωστο. Η αστυνομια ειναι δυναμεις για την διατηρηση της ταξης και ΟΧΙ καταστολης(το οποιο εχει γινει αρκετες φορες σε προσφατες πορειες). Αυτο σημαινει οτι απαξ και σε πιασουν, δεν εχουν δικαιωμα να σε ακουμπησουν(για βια μιλαω), παρα μονο να σε δεσουν. Το οτι ειναι ανθρωποι και αυτοι και μπορει να ξεφυγουν καμια φορα, το καταλαβαινω, αλλα ΔΕΝ ειναι δικαιολογια- και δεν ειναι οτι εχει συμβει μια και 2 φορες, αλλα ετσι λειτουργει το πραγμα πλεον(εκτος αν εχουν αγριες διαθεσεις οι ζαρτηνιερες πλεον :lol: ).

 

Το προβλημα ειναι οτι υπαρχουν οι μπαχαλοι(καμια σχεση με αναρχικους-ετσι τους εχουν ονομασει τα καναλια), που ναι μεν ειναι προβλημα ΚΑΙ των διαδηλωτων, αλλα απο την στιγμη που δεν συλλαμβανουν ΚΑΝΕΝΑΝ εδω και ΤΟΣΑ χρονια, κατι παει να πει αυτο. Δεν ειναι τυχαιο.

Ειναι κατι που συμφερει να ακουγεται για μια κυβερνηση. Το οτι δηλαδη περισσοτερη σημασια θα δωσει καποιος εν τελει στα επεισοδια(τα οποια αφηνουν να γινουν, δεν χρειαζεται να εισαι επιστημονας για να καταλαβεις οτι συμβαινει και αυτο πολλες φορες), παρα στην ουσια μιας διαδηλωσης.

 

 

 

Για το 1ο:

 

Θα συμφωνησω εν μερει οτι περισσοτερο φαινεται τι δεν ηθελε(ή θελει) αυτο το κινημα,αλλα αυτο ειναι προβλημα οργανωσης και "τοποθετησης" των αριστερων σε αυτο το σημειο.

 

Ειναι λαθος τους που δεν ειναι τοσο διπλωματες. Εχοντας ζησει απο μεσα καποια πραγματα(ειπαμε, δεν ειμαι ουτε σε καποιο κομμα ουτε σε καποια παραταξη, αλλα εχω ασχοληθει με το θεμα), ειδα οτι υπαρχουν προτασεις(θα μπορουσαν φυσικα να υπαρχουν και καλυτερες) και οτι δεν ειναι στειρα αρνηση. Το οτι αυτο φανηκε εν τελει, ειναι αυτο που ειπα παραπανω, το προβλημα "εκφρασης" που εχουν, οπως επισης και η αντιμετωπιση που υπαρχει απο τα media σε αυτη την μεριδα.

Δεν ειναι τυχαιο που πλεον εχει γινει θεσμος το "αριστεριστης"(που το λενε υποτιμητικα κιολας), ενω πριν 2 χρονια δεν ακουγοτανε ποτε σε αυτη την χωρα αυτος ο προσδιορισμος.

 

Επισης οπως εχω πει και πιο παλια,οι πορειες αυτες, στην πλειοψηφια τους ηταν απο κοσμο ανεξαρτητο. Οι παραταξεις, πραγματικα, θα ΗΘΕΛΑΝ να εχουν τοσο κοσμο, αλλα δυστυχως για αυτες και ευτυχως για μας, δεν τον εχουν. Αυτο προσωπικα κατι μου λεει εμενα και πιστευω οτι θα πρεπε να λεει και σε ολους οσους ασχολουνται με το θεμα.

 

Το θεμα με την μεταρυθμιση/σεις ειναι οτι δεν εγιναν σε σωστη βαση. Δεν κοιταξαν τα ουσιαστικα προβληματα. Και απο την στιγμη που δεν κοιτανε τα προβλημα, το μονο που μπορουν να κανουν ειναι να συγκρουστουν με τις ηδη υπαρχοντες δυσλειτουργιες και να γινουν ακομα χειροτερα τα πραγματα(μπορω να επιχειρηματολογισω επ αυτου, αλλα δεν θελω να γινει παπλωμα το ποστ-αφου σεντονι ειναι ηδη :lol: ).

 

Δεν με απασχολει το οτι πηγαν να βαλουν οριο φοιτησης για παραδειγμα. Αλλα για να βαλεις οριο φοιτησης, πρεπει να υπαρχουν και οι προυποθεσεις για αυτο. Και δυστυχως προυποθεσεις αυτη την στιγμη ΔΕΝ υπαρχουν.

 

Αυτα τα ολιγα προς το παρον.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντηση dimicupo:

 

G%##H*F#FK $%)$)%*@)*$%)@$ @f 4F @HF SEKFH SF $S(FU S$S F)FS$F

aoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoya

 

 

...αυτό μάλιστα..... 8)

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις πλακα ε ?? ΦΑΣΙΣΤΑ ' date='ε παλιο--ΦΑΣΙΣΤΑ!!!!! :lol: :lol: :lol:

 

Αλλα ετσι ειστε εσεις οι ..ΦΑΣΙΣΤΕΣ......τολματε να λετε τη...γνωμη σας!! :lol:

 

Και αν δεν το καταλαβες εισαι ΦΑΣΙΣΤΑΣ ρε ΠΑΛΙΟ...ΦΑΣΙΣΤΑ!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

(Εναλακτικα σου επιτρεπω επειδη ειμαι ...δημοκρατης να αντικαταστησεις το...ΦΑΣΙΣΤΑ με το...ΠΟΛΥΔΩΡΑ.... :lol: :lol: :lol: )

 

Πολυδωρα...ε,παλιο-ΠΟΛΥΔΩΡΑ!!! :lol: :lol:

 

 

 

Με συγχισες τωρα και μου κοπηκε η ορεξη και δεν θα μπορεσω να φαω τα..κεφτεδακια της μαμας μου πριν παω στην...πορεια....πως θα αντεξω τωρα τοσο......αιμα???

(ασε που εχω ξυπνησει και απο τα χαραματα,12 το μεσημερι σηκωθηκα για να ετοιμαστω......)

 

Παλιο ΦΑΣΙΣΤΑ!![/quote']

 

 

Αν ήταν για μένα αυτό Νίκο,και ήθελα να τον πώ φασίστα να είσαι σίγουρος θα το έκανα.....δεν ήθελα να πώ αυτό.Τελικά άμα κανείς πεί ότιδήποτε για Αμερική ή το σύστημα και δεν εκραγείς θα σκάσεις ε ??

 

...πλακίτσα μωρέ ... :lol: :lol: :lol: :lol:

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου