Προς το περιεχόμενο

Ελεύθερη Αγορά VS Ελληνική πραγματικότητα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

*Μεταφορά από θέμα για τον Thomann που εξελήχθηκε με πολύ ενδιαφέρον - Yameth

 

για μενα ειναι προτιμοτερο να αγοραζει κανεις την fender 300 ευρω παραπανω αλλα να παιρνει 2000-3000 μισθο(η να ειναι ελευθερος επαγγελματιας) απτο να την παιρνει 300 ευρω φθηνοτερα και να ειναι υπαλληλος των 700 ευρω.

δυστυχως η νοοτροπια αυτη(γλυτωνω 100-200 ευρω σημερα και δεν με νοιαζει το αυριο)μας οδηγει με μαθηματικη ακριβια στους παραπανω μισθους

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και σου είπα κόψε τα λιγμένα!!! :lol: :lol:

 

Σε κάνουν να σκέφτεσε πράγματα που δεν πρέπει:lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σου είπα κόψε τα λιγμένα!!! :lol: :lol:

 

Σε κάνουν να σκέφτεσε πράγματα που δεν πρέπει:lol: :lol:

αυτές οι πανούργες προσφορές έχουν κλείσει τις περισσοτερες μικρες ελληνικές επιχειρήσεις και όλοι πλέον είναι υπάλληλοι του πρακτικερ, Σκλαβενίτη, everest, goody's κλπ κλπ :wink:

μάλλον ληγμένα παίρνει κάποιος που δεν βλέπει αυτήν την κατάσταση.

η μήπως ανέβηκαν οι μισθοί και δεν το πήρα χαμπάρι?

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σου είπα κόψε τα λιγμένα!!! :lol: :lol:

 

Σε κάνουν να σκέφτεσε πράγματα που δεν πρέπει:lol: :lol:

αυτές οι πανούργες προσφορές έχουν κλείσει τις περισσοτερες μικρες ελληνικές επιχειρήσεις και όλοι πλέον είναι υπάλληλοι του πρακτικερ' date=' Σκλαβενίτη, everest, goody's κλπ κλπ :wink:

μάλλον ληγμένα παίρνει κάποιος που δεν βλέπει αυτήν την κατάσταση.

η μήπως ανέβηκαν οι μισθοί και δεν το πήρα χαμπάρι?[/quote']

 

τώρα που ήρθαμε στα ίδια ψωνίζουν και αυτοί από thomann :lol: :lol:

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν κλίσει μόνο οι ελληνικές μικρές επιχειρήσεις! Αλλά όλες οι μικρές επιχειρήσεις πανευρωπαικά! Και γι αυτή την κατάσταση φταίει η αισχροκέρδια των πρώην μικρών επιχειρήσεων και η Ελληνική(και όποιας χώρας) κουτοπονηριά!!

 

Όσοι είναι άξιοι και σωστοί υπάρχουν ακόμη και πάνε μια χαρά! Όσοι γίνανε υπάλληλοι τους άξιζε γιατί πολύ απλά δεν ξέρανε πως να είναι αφεντικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν κλίσει μόνο οι ελληνικές μικρές επιχειρήσεις! Αλλά όλες οι μικρές επιχειρήσεις πανευρωπαικά! Και γι αυτή την κατάσταση φταίει η αισχροκέρδια των πρώην μικρών επιχειρήσεων και η Ελληνική(και όποιας χώρας) κουτοπονηριά!!

 

Όσοι είναι άξιοι και σωστοί υπάρχουν ακόμη και πάνε μια χαρά! Όσοι γίνανε υπάλληλοι τους άξιζε γιατί πολύ απλά δεν ξέρανε πως να είναι αφεντικά!

 

 

Καλα, δεν ειναι και τοσο απολυτο αυτο. Το τι παιζεται πισω απο την κοντρα ΜΕΓΑΛΗ επιχειρηση/μικρομαγαζο, δεν το ξερουμε. Αλλα φραγκα μπορει να ριξει ο ενας για καποια πραγματα και αλλα ο αλλος. Φυσικα και υπαρχει μεριδιο ευθυνης, σημαντικοτατο κιολας, στους καταστηματαρχες, που δεν ειχαν ιδεα απο εμποριο, αλλα μην τα ισοπεδωνουμε και ολα.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Eshop είναι για να εξυπηρετούν την επαρχία που έχει περιορισμένες επιλογές .

 

Ο κάθε μπουζουκτσής ανοιγη μαγαζί με εξοπλισμό ήχου, επειδή γνώρισε 30 άτομα στα κέντρα που παιζει !!

Και σου λέει , κάτσε να βγάλουμε και μεροκάματο μαζί με το νυχτοκάματο.

 

Ο Thoman , και ο καθε Νακας , ειναι σίγουρα καλύτεροι απο το παραπάνω παράδειγμα .

 

Η ουσία είναι οτι για ενα πεταλάκι, κανένας έμπορος δεν θα τρελαίνονταν να σε εξυπηρετήσει αμέσως .

Κανε υπομονή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω απογοητευτεί τόσο πολύ όλα αυτά τα χρόνια που σήμερα όχι χορδές, αλλά ούτε πένες δεν αγοράζω από ελλάδα!

 

Δεν είναι δυνατόν να μπαίνεις μέσα σε κατάστημα και να προσπαθούν οι πιτσιρικάδες να στο παίξουν έξυπνοι...

 

Δεν γίνεται η αλεπού 10 και το αλεπουδάκι 11, πως να το κάνουμε!

 

Δεν θα λύσω εγώ το πρόβλημα (πάλιωσε η Mercedes και πρέπει να πάρω άλλη...) των εμπόρων. Όποιος μου δώσει καλύτερη τιμή, service και εγγύηση θα πάρει τα δουλεμένα λεφτάκια μου. Οι υπόλοιποι ας τα κλείσουν τα ρημάδια τα σφαγεία τους...χέστηκα!

 

Κανονικά θα έπρεπε να μας παρακαλάνε να αγοράσουμε και όχι να νομίζουν οτι μας κάνουν χάρη επειδή μας κόβουν ¤100 στα ¤2.000

 

Στον ΟΑΕΔ όλοι ρε. Υπάλληλοι να γίνουν, καμία δουλειά δεν είναι ντροπή! Όταν πληρώνεις από την τσέπη σου δεν πρέπει να υπάρχουν αναστολές τύπου "θα κλείσουν οι κακόμοιροι" ή "για το καλό της εγχώριας αγοράς".

 

Show no mercy!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα ειναι προτιμοτερο να αγοραζει κανεις την fender 300 ευρω παραπανω αλλα να παιρνει 2000-3000 μισθο(η να ειναι ελευθερος επαγγελματιας) απτο να την παιρνει 300 ευρω φθηνοτερα και να ειναι υπαλληλος των 700 ευρω.

δυστυχως η νοοτροπια αυτη(γλυτωνω 100-200 ευρω σημερα και δεν με νοιαζει το αυριο)μας οδηγει με μαθηματικη ακριβια στους παραπανω μισθους

 

Αυτο το ειδος της οικονομικης αναλυσης ειναι πραγματικα πρωτοποριακο (θα σκισω το μεταπτυχιακο μου & μου κοστησε μια περιουσια & ατελειωτες νυχτες στα σκυλαδικα της Νεας Υορκης !!! :lol: ) :lol:

 

2000 & 3000 ευρω θα παρεις αν η ΔΟΥΛΕΙΑ που κανεις ΑΞΙΖΕΙ 2000 & 3000 ευρω (ετσι τουλαχιστον παιζεται το παιχνιδι στις ανεπτυγμενες χωρες ) επισης το να εισαι "ελευθερος επαγγελματιας" δεν ειναι παντοτε και το εισητηριο για τον παραδεισο (η την ευημερια),το αντιθετο μαλιστα τις περισσοτερες φορες....

 

η ανεπτυγμενη επιχειρηματικοτητα (& η κοινωνικη ευημερια που αυτη συνεπαγεται) οδηγει σε οικονομικη αναπτυξη (& μεγαλυτερα εισοδηματα) μονο αν ειναι ΥΓΙΗΣ & χτισμενη σε ΣΩΣΤΕΣ βασεις & πιστεψε με ολοι οσοι γκρινιαζουν στην Ελλαδα για την "αδικια" που τους γινεται μονο σε σωστες βασεις δεν δουλευουν (ειτε σαν υπάλληλοι ειτε σαν ελευθεροι επαγγελματιες) αλλωστε υπάρχουν ΠΟΛΛΟΙ μικροι επιχειρηματιες στην Ελλαδα που τα πανε ΜΙΑ ΧΑΡΑ γιατι ΚΑΝΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ τους (το ιδιο αλλωστε ισχυει & για πολλους υπαλληλους....)

 

Σιγουρα παντως οι ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΕΣ τιμες (που δυστυχως ισχυουν εδω και χρονια στην Ελλαδα) ΔΕΝ θα οδηγησουν ΠΟΤΕ σε υψηλοτερα εισοδηματα....

 

σταματω την οικονομικη αναλυση γιατι θα μας πεσει βαρια πρωι πρωι..:)

 

Superfunk

Masters in economics NYU :lol: :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1, τελικά κάτι ξέρουν τα χαζομερικανάκια από economics, έτσι;

Κάποτε πρέπει να καταλάβουμε πως δεν κάνουμε ζημιά στην ελλαδάρα μας ψωνίζοντας από έξω, ίσα-ίσα που βοηθάμε στο να ξεκαθαρίσει η κατάσταση. Οι σωστοί θα μείνουν, οι άλλοι τον πούλο.

 

 

 

 

 

Εγώ πάντως τα κωλόμπαρα και τα καζίνο του Νακα δεν τα ξαναπληρώνω!!!

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου