Προς το περιεχόμενο

Ελεύθερη Αγορά VS Ελληνική πραγματικότητα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

ειδικα βλεποντας τη σημερινη "νεολαια" η οποια συμπεριφερεται με τον ιδιο τεμπελικο' date='ξενερωτο,παρωχημενο & οπισθοδρομικο τροπο με τον οποιο συμπεριφερομασταν και ΕΜΕΙΣ... :cry: σε πιανει απαελπισια..

 

ειναι θλιβερο να ανοιγεις την τηλεοραση και ΝΕΑ παιδια να χρησιμοποιουν φρασεις & body language που μου θυμιζουν τη..συντροφισα Αναστασια με τις αξυριστες μασχαλες στο αμφιθεατρο της Νομικης το 84... :cry:

30 χρονια τωρα η ιδια...κασσετα....

 

κριμα.... :cry:[/quote']

 

Ακριβώς αυτό. Αναλογιζόμενος τους συμμαθητές μου /συμφοιτητές μου προ 20ετίας δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι η παρούσα γενιά πρωτοετών των ΑΕΙ-ΤΕΙ είναι τόοοοοσο χειρότερη όσο μπορεί να μας φαίνεται με την πρώτη ματιά.

Το πολύ τραγικό που βλέπω είναι ότι τότε η ασχετοσύνη και η οκνηρία ήταν ντροπή - οι άσχετοι και οι τεμπέληδες έβρισκαν δικαιολογίες.

Σήμερα, η μετριότητα θεωρείται λίγο-πολύ δικαίωμα και το διεκδικούν με τσαμπουκά. Απλά νομίζω σήμερα ότι μιλάνε πιο "ανοιχτά" οι κουκουρούκοι. Όχι ότι είναι περισσότεροι.

 

Ανάμεσα στους πιτσιρικάδες, θέλω να ελπίζω ότι υπάρχουν ακρετοί σοβαροί. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ε,ετσι ειμαστε εδω στο noiz εδω και χρονια, οταν ενα θεμα εξαντληθει το παραλλασουμε και συνεχιζουμε ακαθεκτοι.. :lol: :lol: :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι θλιβερο να ανοιγεις την τηλεοραση και ΝΕΑ παιδια να χρησιμοποιουν φρασεις & body language που μου θυμιζουν τη..συντροφισα Αναστασια με τις αξυριστες μασχαλες στο αμφιθεατρο της Νομικης το 84...

1oν) Στην τηλεοραση βλεπεις οσους θελουν να δεις,...

2ον) Αν θελανε να δεις ΜΗ συνδικαλιστες αριστερων παραταξεων και ξυρισμενες να χρησιμοποιουν "trendy" λεξιλογιο και να συζητανε ΘΑ ΤΟ ΕΒΛΕΠΕΣ!!!Κανεις δεν ειδε πραγματικα τι εγινε στα πανεπιστημια μεσα απο την τηλεοραση.

3ον) Εφοσον ζουμε σε μια περιοδο οικονομικου ανταγωνισμου φυσικα θα ψωνιζω απο τον Θωμα!!!Δεν θα σωσω εγω τον καθε καταστηματαρχη για το καλο της εγχωριας αγορας!!!Αυτα τα "να μεινει το συναλλαγμα στην χωρα" τα ακουω και γελαω!!!Οταν οι επιχειρησεις επενδυουν σε Βουλγαρια-Σκοπια κλπ. δεν φευγει συναλλαγμα???Στο κατω κατω στην τσεπη του καταστηματαρχη θα πανε τα λεφτα που θα δωσω!Δεν θα πανε στην τσεπη της "εγχωριας αγορας"!!!

Η αντιληψη αυτη μου θυμιζει το "αριστερο" μποϋκοταρισμα της κοκα κολα!!!Αντι να δωσω λεφτα στον αμερικανο τα δινω στον ελληνα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τηλεοραση βλεπεις οσους θελουν να δεις,..

 

μπα...μενω στο κεντρο και τους ειδα και απο...κοντα...και κατα τη διαρκεια των "μαζικων" διαδηλωσεων :lol: τα ιδια ΣΚΑΤΑ ητανε... :twisted:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξτε δεν ειναι τόσο απλά τα πραγματα...Μιας και υπάρχουν ατομα με σωστές ιδέες και όχι τις κλασσικές παροχημένες απόψεις των φοιτητών που περιγράφετε...που όντως χωρίς να έχουν καποιο αλλο τροπο να αντιδράσουν, αντιδρούν έτσι.../

 

Και ίσως κάποιοι (συμπεριλαμβανομενου και εμένα) να είμαστε καπως βολεμενοι...αλλα υπαρχει και κοσμος που δυσκολα τα βγαζει περα...και αυτός είναι ενας τρόπος αντίδρασης...

 

Βεβαια υπαρχουν και οι standard αρχι-κομματαρχες που μετά την πορεία πάνε για ένα συντροφικό καφέ στο κολωνακι....

 

Απλά καλό είναι να μην κρίνουμε έτσι αβέρτα...ολο το κόσμο....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ίσως κάποιοι (συμπεριλαμβανομενου και εμένα) να είμαστε καπως βολεμενοι...αλλα υπαρχει και κοσμος που δυσκολα τα βγαζει περα...και αυτός είναι ενας τρόπος αντίδρασης...

 

δυστυχως καλε μου φιλε δεν ειναι ετσι τα πραγματα,αυτοι που πραγματικα τα βγαζουν δυσκολα περα (και ειναι ΟΝΤΩΣ παρα πολλοι) ειναι υπερβολικα απασχολημενοι (κανοντας 2 & 3 δουλειες... για να τα βγαλουν περα ) για να κλεινουν καθε τρεις και λιγο τους ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ δρομους για ψυλλου πηδημα....... :roll:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sidet buyuleyijidir sidet umutur

umut suz ve sesiz bir

sesiz bir dunada

 

όποιος ξέρει τούρκικα δεν χρειάζεται μετάφραση όποιος δεν ξέρει του δίνω τα φώτα μου

 

Η βίαιη αντίσταση είναι η μόνη ελπίδα

σε μια χώρα δίχως ελπίδα και φωνή

 

 

ΥΓ και όποιος καταλάβει κατάλαβε

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου