Προς το περιεχόμενο

Ελεύθερη Αγορά VS Ελληνική πραγματικότητα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
Εσυ εχεις αναρωτηθεί ποτέ ότι αυτά που γίνονται δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑ αποτελεσμα...και ότι υπάρχουν πολύ πιο απλά πραγματάκια που θα είχαν αποτελεσμα.....??

 

Μία μέτρηση του IQ των πολιτών' date=' ώστε αυτοί που έχουν κάτω από 40 να μην έχουν δικαίωμα ψήφου, θα ήταν ένα καλό πρώτο βήμα.[/quote']

 

Ούτε δικαίωμα αναπαραγωγής. :lol: :lol:

 

[reverb][gain] This is SPARTAAAA! [/gain][/reverb]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να προσθέσω ότι πριν μέρες είδα κάποιον παλιό συμμαθητή μου ο οποίος είναι εκ των υψηλών στελεχών της ΔΑΠ στο τμήμα της Οδοντιατρικής. Και ο οποίος μου ομολόγησε ότι:

 

1) Χρωστάει μόνο ένα μάθημα (είναι στο τέταρτο έτος)

2) Με το που θα πάρει πτυχίο, θα κάνει δωρεάν μεταπτυχιακό στην ημεδαπή

3) Θα ασχοληθεί με το λειτούργημα για λίγα χρόνια, μετά θα αφοσιωθεί στην πολιτική

4) Το "κόμμα" έχει φροντίσει για όλα τα παραπάνω

 

Εγώ αισθάνομαι ελαφρώς ηλίθιος μετά από αυτά που άκουσα, πειράζει; :?

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2)Σε αυτο δεν φταιμε και μεις, που επειδη μπαινουμε στην λογικη ¨"ε, ειναι ολοκληρος μηχανισμος, σιγα μην με ακουσουν εμενα", δεν κανουμε ποτε τελικα τιποτα?? Για κρυβομαστε πισω απο τους "εργατοπατερες" που τους βριζουμε συνεχεια(οχι οτι εχουμε αδικο), αλλα τελικα, παλι δεν κανουμε τιποτα. Αν θελει να βρει δικαιολογια καποιος βρισκει. Το θεμα ειναι να γινει κατι ουσιαστικο.Γιατι τελικα, ολα αυτα που κανουμε και δεν κανουμε, τα βλεπουμε μπροστα μας και ειναι σημαντικα να αναγνωριζουμε οτι εχουμε βαλει και μεις το λιθαρακι σε αυτην την καταντια και μην κατηγορουμε μονο τους αλλους.

 

Για το "κανενα αποτελεσμα" επετρεψε μου να αμφιβαλλω, χωρις ομως να ειμαι απολυτος.

 

Μαλλον δεν το έθεσα σωστά....

 

1ον) Ποια είναι η κοινή γνωμη για τα παιδιά που κάνουν πορείες....?

 

2ον) Τι καταφεραν οι πορείες και οι καταλήψεις?

 

3ον) Αυτό που λέω για διαφορετική αντιμετώπιση των προβλημάτων δεν ειναι ο "ωχαδερφισμος"...Απλά με τις πορείες να απαιτουμε πραγματα που τα υποστηρίζουμε με τον τρόπο ζωής μας και την νοωτροπία μας...

 

Και να σου πώ χαρακτηριστικό παραδείγμα...Τι πιστεύεις ότι θα ειχε ως αποτελεσμα η ΑΠΑΙΤΗΣΗ σοβαρών ελεγκτικών μηχανισμών για να μην κάνει ο κάθε π@π@ρ@ς ότι γουστάρει...?

 

Να σου πώ τι πιστεύω ότι θα γινόταν...

 

Αυτό που έγινε και στην Ισπανία...όπου υπήρχαν τα ιδια προβληματα με εμάς (ας μην κρυβομαστε πίσω απο πλασματικά προβληματα του παρελθόντος) αλλά χρησιμοποιήθηκαν με σωστή και σκληρη δουλειά οπως λεει ο SF οι οικονομικοί πόροι και έγινε αυτό που έγινε....

 

Τετοιες ενεργειες λέω...

 

ΦΙλικά πάντα....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αισθάνομαι ελαφρώς ηλίθιος μετά από αυτά που άκουσα' date=' πειράζει; :?[/quote']

 

Γιατί; Εσύ πόσα χρωστάς;

Υπολογίζω ότι τελειώνοντας τα κανονικά έτη σπουδών θα έχω καμιά 10αριά να χρωστάω, δηλαδή θα φάω ένα χρόνο επιπλέον. Όμως, άλλο είναι το θέμα μου και αισθάνομαι ηλίθιος.

 

Εγώ για να πάρω πτυχίο θα έχω μελετήσει και περάσει 60 μαθήματα. Αυτός ζήτημα είναι αν θα μελέτησει για να περάσει καμιά ντουζίνα. Τα υπόλοιπα, στο "έτσι" θα τα έχει περάσει. Αυτό είναι που με συφιλιάζει... :evil:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπολογίζω ότι τελειώνοντας τα κανονικά έτη σπουδών θα έχω καμιά 10αριά να χρωστάω' date=' δηλαδή θα φάω ένα χρόνο επιπλέον. ¶λλο είναι το θέμα μου.[/quote']

 

Ναι, αλλά γιατί είναι άλλο το θέμα σου; Μου θυμίζεις μία κοπελιά με την οποία τα είχαμε και κάθε φορά που της έλεγα για μία λακαμία που έκανε, μου έλεγε: μα δε μιλάμε για εμένα!!

 

Κάθεσαι και σκοτίζεσαι για τη μοίρα του γνωστού σου (η οποία σε διαβεβαιώνω ότι δεν είναι τόσο εγγυημένη όσο νομίζει) αλλά παραγνωρίζεις ότι η μοίρα του δεν έχει σχέση με τη δική σου, την οποία διαμορφώνεις μόνο εσύ.

 

Το ίδιο λάθος κάνουμε όλοι μας στο Ελάντα.

 

Πολύ φιλικά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Ξαναδιαβασε καλα αυτα που εγραψα για να δεις οτι συμφωνουμε.

Στις ΗΠΑ οι...σερβιτοροι (λεμε τωρα) περνουν $2500 γιατι ζουνε σε μια ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ανεπτυγμενη χωρα με κατοικους που (στην πλειοψηφια τους) ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΣΚΛΗΡΑ & δεν βαρανε φραπε ολοι ημερα (οπως βεβαια ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΝΤΑΙ τον καθε κρατικοδιαιτο παπαρα να ζει σε ΒΑΡΟΣ τους οπως κανουν και εδω οι ανθρωποι που ΟΝΤΩΣ εργαζονται σκληρα)

 

ενα το κρατουμενο

 

2)και γιατι παρακαλω να υπάρξει κινημα?ουτε χουντα εχουμε ουτε σοσιαλιστικο ρεαλισμο.... 8O

 

3)δεν χρειαζεται κανενα κινημα' date='ΛΟΓΙΚΗ & ΣΚΛΗΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ (την οποια δυστυχως λιγοι ειναι διατεθημενοι να κανουν.....) & ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ & βεβαια ΞΕ - ΒΟ- ΛΕΥ- ΜΑ

 

 

4)Οι φοιτητες σε ΟΛΟΝ τον κοσμο χρησιμοποιουν τον χρονο τους εκει που ΠΡΕΠΕΙ & εκει που ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ (μια και τους ΖΟΥΝΕ ΑΛΛΟΙ) να τον χρησιμοποιουν ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΗ ΣΠΟΥΔΗ (για αυτο αλλωστε ονομαζονται και επιστημονες)....αλλοιως καταληγουν ημιμαθεις χασαπηδες οπως το 90% των ελληνων ''αποφοιτων"

 

 

 

5)ο μονος λογος για τον οποιο πηγα να συνεχισω τις σπουδες μου στην Αμερικη (ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΣΚΛΗΡΑ ΕΙΣ ΤΗΝ...ΞΕΝΗ....) ηταν ακριβως γιατι τελειωνοντας το ελληνικο πανεπιστημιο διαπιστωσα οτι δεν ειχα ουτε τις ΒΑΣΙΚΕΣ γνωσεις για να κανω αυτο που ηθελα στη ζωη μου & τις βασικες γνωσεις δεν τις αποκομησα γιατι οι "καθηγητες" μου εμποδιζονταν απο τη "συντροφισα Αναστασια" & ΑΛΛΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΔΙΕΚΔΙΚΗΤΕΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ να με διδαξουν.. :roll:

 

Επισης φιλικοτατα και χωρις καμμια διαθεση συγκρουσης...[/quote']

 

1)Στο θεμα αρπακωλιας κλπ για τους ελληνες, ΦΥΣΙΚΑ και συμφωνουμε.

Υπαρχει ομως κανει να ελεγξει τους-μην πω-εργοδοτες απο το Πλαισιο, που παιρνουν καποιον, του πετανε 600 ευρω και τον βαζουν να δουλεψει 15ωρα? Και φυσικα το πλαισιο, ειναι μονο ενα παραδειγμα απο την πλειοψηφια των ελληνικων επιχειρησεων που δουλευουν ετσι. Το οτι δουλευω εγω 14ωρο την μερα(προφανως δεν δουλευω τωρα...:lol:) ,παιρνω 40 ευρω και μου κολανε κανονικα ενσημα(για 8ωρο δηλαδη...) το βλεπεις λογικο? Εχε χαρη που απλα εχω την διαθεση να κανω κατι τετοιο.

 

2)Βλεπεις εσυ καποια δημοκρατια που δεν βλεπω εγω? Γιατι αν ξεκινησω και βλεπω τα πραγματα πως τα παρουσιαζει η κυβερνηση και η τηλεοραση τωρα και το πως τα εχω ζησει εγω απο μεσα, μονο δημοκρατια δεν λεγεται αυτο. Οπως λενε και οι Sepultura "dont belive what you see".(οχι, ΔΕΝ την εχω δει αντιδραστικο νιατο, σοβαροτατα το λεω).

 

3)Πλαι στην σκληρη δουλεια, θα πρεπει να βαλεις και "αντιμετωπιση απο τον εργοδοτη ως ανθρωπο" και "πληρωμη των οσων ακριβως εχω δουλεψει" και θα συμφωνησω μαζι σου.

 

4) Για να γινει αυτο δεν πρεπει να υπαρχει και καποιο κινητρο? Δεν πρεπει να μην υπαρχουν οι κλικες που υπαρχουν τωρα?

 

5)Και συμφωνω μαζι σου. Αλλα το ιδιο εμποζιδουν και αυτοι που το μονο που σκεφτονται ειναι να παρουν ενα πτυχιο για την παρτη τους και δεν τους απασχολει αν αφησουν συντριμια πισω. Γιατι αν εχουμε υποχρεωση να κανουμε αυτο που πρεπει ως φοιτητες, παραλληλα εχουμε υποχρεωση να προσπαθησουμε να αφησουμε στις νεες γενιες κατι καλυτερο απο αυτο που ειχαμε. Η συντροφισα αναστασια μπορει να το εκανε για λαθος λογους και με λαθος κινητρα, αλλα και ο "ανεξαρτητος" μανωλης, που σκεφτοταν μονο την παρτη του και το πτυχιο του και ας πανε ολοι να πνιγουν μετα απο μενα, εκανε την ιδια ζημια.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι' date=' αλλά γιατί είναι άλλο το θέμα σου; Μου θυμίζεις μία κοπελιά με την οποία τα είχαμε και κάθε φορά που της έλεγα για μία λακαμία που έκανε, μου έλεγε: μα δε μιλάμε για εμένα!!

 

Κάθεσαι και σκοτίζεσαι για τη μοίρα του γνωστού σου (η οποία σε διαβεβαιώνω ότι δεν είναι τόσο εγγυημένη όσο νομίζει) αλλά παραγνωρίζεις ότι η μοίρα του δεν έχει σχέση με τη δική σου, την οποία διαμορφώνεις μόνο εσύ.

 

Το ίδιο λάθος κάνουμε όλοι μας στο Ελάντα.

 

Πολύ φιλικά.[/quote']

Ναι, από αυτή την άποψη αισθάνομαι μέχρι και περήφανος που τουλάχιστον θα πάρω πτυχίο (λίγο αργοπορημένα μάλλον) χωρίς βοήθεια "από πάνω". Το είπα περισσότερο για την αδικία και τη λαμογιά που κληρονόμησε και επάξια συνεχίζει η γενιά μου.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να σου πώ χαρακτηριστικό παραδείγμα...Τι πιστεύεις ότι θα ειχε ως αποτελεσμα η ΑΠΑΙΤΗΣΗ σοβαρών ελεγκτικών μηχανισμών για να μην κάνει ο κάθε π@π@ρ@ς ότι γουστάρει...?

 

Να σου πώ τι πιστεύω ότι θα γινόταν...

 

Αυτό που έγινε και στην Ισπανία...όπου υπήρχαν τα ιδια προβληματα με εμάς (ας μην κρυβομαστε πίσω απο πλασματικά προβληματα του παρελθόντος) αλλά χρησιμοποιήθηκαν με σωστή και σκληρη δουλειά οπως λεει ο SF οι οικονομικοί πόροι και έγινε αυτό που έγινε....

 

Τετοιες ενεργειες λέω...

 

ΦΙλικά πάντα....

 

 

Μα ποιος εχεφρων ανθρωπος θα διαφωνουσε με αυτα??

Βλεπεις καποια κυβερνηση να το κανει αυτο?

Γιατι οντως ειναι πολυ απλο, αλλα δεν μπορω(φυσικα και μπορω...)να καταλαβω γιατι δεν το κανουν...

 

 

(ας μην μπλεξουμε και την παιδεια μεσα, γιατι θα ανοιξουμε συζητηση με 80 μετωπα και αδικουμε το καθε ενα απο αυτα.καλυτερα σε αλλο θρεντ πιστευω:D)

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθεσαι και σκοτίζεσαι για τη μοίρα του γνωστού σου (η οποία σε διαβεβαιώνω ότι δεν είναι τόσο εγγυημένη όσο νομίζει) αλλά παραγνωρίζεις ότι η μοίρα του δεν έχει σχέση με τη δική σου' date=' την οποία διαμορφώνεις μόνο εσύ.

 

Το ίδιο λάθος κάνουμε όλοι μας στο Ελάντα.

 

Πολύ φιλικά.[/quote']

 

 

Μακαρι να ταν ετσι, αλλα η εμπειρια μου απο τα 23(δεν το λεω και καλα οτι ειμαι εμπειρος, αλλα γιατι ειμαστε διαφορετικες γενιες και μπορει να χουμε ζησει διαφορετικα πραγματα...τα 23 χρονια ειναι ελαχιστα) χρονια ζωης μου λεει το αντιθετο. Μπορει να εχουμε ζησει αλλες καταστασεις, αλλα σε πολλα σημαντικοτατα θεματα, το μονο που μπορεις/σε αφηνουν να κανεις ειναι να κοιτας.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου