Προς το περιεχόμενο

Κατα πόσο προσέχετε την ακοή σας?


Heartcore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κακά τα ψέμματα υπάρχουν πολλοί κουφοί τεχνικοί και μουσικοί. Κατα πόσο προστατεύετε την ακοή σας, στις πρόβες, συναυλίες, clubbing, ακόμα και όταν οδηγάτε κατά τις ώρες αιχμής?

 

 

Υπάρχουν ωτοασπίδες ειδικές για μουσικούς

 

 

 

 

 

er15_large.jpg

που κοστίζουν κάτι παραπάνω από 200 ευρό μέχρι και ειδικά In-ear monitoring.

t2xs_large.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια heartcore ειναι οτι εγω προσωπικα δεν την προσεχω αν και θα επρεπε.καποιες φορες μετα απο λιγη ωρα που παιζω δυνατα κιθαρα επειδη και το δωματιο μου ειναι μικρο και δεν εχει και καλη ακουστικη με πονανε τα αυτια μου.υπαρχει καποια πιο οικονομικη λυση; 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yap υπάρχουν οικονομικές λύσεις, αν είσαι επαγγελαμτίας live μουσικός τότε δίνεις και κάτι παραπάνω. Τσέκαρε τα παρακάτω links που είναι αρκετά φτηνά.

 

http://www.netzmarkt.de/thomann/thoiw2_artikel-160179.html

http://www.sensorcom.com/earplugs.asp#Music,%20Clubbing%20and%20Concerts

http://www.netzmarkt.de/thomann/thoiw2_in_ear_elacin_15_gehoerfilter_prodinfo.html

http://www.netzmarkt.de/thomann/thoiw2_db_technologies_pr1000_prodinfo.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα βράδυ σε ενα 'μαγαζί', ενας φίλος μου, μου μιλούσε δυνατά στο αριστερό μου αυτί. Μεθυσμένος εγώ δεν έδινα σημασία σε αυτά που μου έλεγε αλλά παρατηρούσα έκπληκτος πως παραμόρφωνε (clip-αρε) η φωνή του στο αυτί μου. Την επόμενη μέρα το αυτί μου πονούσε, όπως και για άλλες δύο ημέρες. Τώρα, 3 χρόνια μετά, το αυτί μου είναι πιο ευαίσθητο στις δυνατές και χαμηλές συχνότητες, κυρίως όταν βρίσκομαι σε 'μαγαζια' (clubs).

 

 

 

Πρόσφατα είμουν στην Πάτρα σε 2 απο τα 'καλύτερα' 'μαγαζια' τις πόλης. Ο ήχος ήτανε απαράδεκτος και είχα βάλει ενα μπαλάκι από χαρτομάντιλο για να την παλέψω.

 

 

 

Συμπέρασμα... μην πίνετε πολύ αλκόλ... βλάπτει σοβαρά την ακοή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε?? Τι??? Τι λέτε μωρέ??? Δεν ακούω!! :lol:

 

Δυστυχώς η κώφωση είναι μάστιγα για τους ενασχολούντες με την μουσική πιο εξειδικευμένα και όχι μόνο. Έτσι είναι.....Πολλοί νοσούμε ήδη (γιατί υπάρχουν διαβαθμίσεις ) και δεν το έχουμε και καταλάβει.

 

Και αν είμαι μέσα στα ιατρικά. δεν έχω πάει ποτέ για εξέταση , αλλα από τα πολλά clubbing μικροτερος, απο την πολλή μουσική που 'επαιζα και άκουγα στο σπίτι, απο ώρες ατελείωτες με ακουστικά χείριστης ποιότητας στα αυτιά και μέχρι να καταλάβω ότι σιγά ακούς και μιξάρεις καλύτερα, ήταν πλέον αργά.

 

Το ότι δεν ακούω καλά φαίνεται γιατι μου λένε πολλές φορές άλλοι οτι μιλάω δυνατά χωρίς να χρειάζεται. Και στην ησυχία υπάρχει ένας βόμβος μικρός συνεχόμανος .

 

......Καμμένο.... αυτί :lol: Αυτά που λέει ο feather και γάλα να πίνετε πολύ....

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cos_Dr να κοιτάξεις τις γειώσεις, συνήθως ο βόμβός προέρχεται από κακή γείωση. :lol: :lol: Σοβαρά τώρα πιστεύω ότι στην Ελλάδα ακόμη και ο κόσμος

που ασχολείτε με την μουσική και τον ήχο γενικότερα, ενώ θα έπρεπε να προσέχει κάτι τέτοια πράγματα, τα θεωρεί λεπτομέριες και μόνο όταν πάθει

ανεπανορθωτη ζημιά τότε το ψάχνει. Στερνή μου γνώση.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πριν 2,5 εβδομαδες πηγα σε ενα live ελληνικου group(Jezzabel). Το αριστερο μου αυτι ακουγε προς το ηχειο ενω το δεξι ακουγε προς το βαθος του μαγαζιου, δηλαδη ειχε μικροτερη επιβαρυνση. Απο την επομενη ημερα το αριστερο αυτι εχει ενα σφυριγμα σε υψηλη συχνοτητα.

Μια εβδομαδα μετα πηγα στους WASP και το αυτι KEEP GOING ....

Χθες πηγα στον ΟΡιΛα (ΙΚΑ) και μου ειπε οτι εχω μειωση κατα 50% στην συχνοτητα 4000 hz στο αριστερο αυτι και οτι αυτο μπορει και να μην διορθωθει. Ακομη και οτι το βουητο μπορει να μην φυγει ποτε και μου εδωσε θεραπεια.

Τι εγινε ρε παιδια ;

Επειδη εχω ψιλοπανικοβληθει και θα παω και σε "κανονικο" γιατρο, πεστε μου που μπορω να αγορασω καποιες απο αυτες τις οτοασπιδες και οποιος εχει παθει κατι αντιστοιχο ας μου καταθεσει την αποψη του και τις συμβουλες του γαι το ολο θεμα.

THANKS.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ακουω μουσικη και ασχολουμε απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου.

 

Οταν πήγαινα γυμνασιο ακουγα μουσικη ασταματητα σε ακουστικα 4 με 5 ώρες τη μερα σε πολυ μεγάλη ένταση.

 

Συνεχεια μουσικη ενω κοιμόμουν.

 

Και τώρα που μεγάλωσα δεν αλλαξε τιποτα.. :D

 

Το μονο προβλημα είναι οτι μερικοί φίλοι μου λενε οτι δεν τους ακουω καποιες φορες. εγω βεβαια δεν το κατελαβαινω γιατι πιστευω οτι ακούω.

 

Τελοσπάντων.. Ο χειρότερος εχθρος μου είναι να κουφαθω.

 

Το φαντάζεστε;

8O

Ημουν σε Club πρόσφατα και το κεφαλι μου κατα τις 5:30 το πρωι αρχισε να με πονάει. Ο ήχος τους ηταν αθλιος... Βασικά εφταιγε Ο "και καλα" DJ του μαγαζιού..

 

Τι πράμα κι αυτό; Ολοι οι ασχετοι παίζουν DJ. Τουλαχιστον απ'ότι επαρχιακα Club εχω επισκεφτει μεχρι στιγμής.. Αλλα αυτό ειναι άλλο θέμα.

 

Αυτα.. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάντε λίγα χρόνια υπομονή μέχρι να κυκλοφορήσουν τα βιονικά αυτιά της microsoft με 20,4Ghz επεξεργαστή με 1 Terabyte σκληρό και 15 giga ram:lol: :lol: :lol:

Κουφαθήτε ελεύθερα.

 

 

Πέρα απο την πλάκα, θέλουν πολυ προσοχή τα αυτάκια μας. Το αριστερό μου αυτί ακούει οτι θέλει γιατί κάποτε που δούλευα ως dj ε΄χακολλημένο το ακουστικό με logo στο αυτί μου και την ένταση στο τέρμα.

Όταν πηγα στον γιατρό ήταν πλέον αργά. Δεν μασάω όμως. Έχω ακόμη ένα αυτί. (Μέχρι να κουφαθεί και αυτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου