Προς το περιεχόμενο

Θωράκιση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους!!!Σε ένα παλιότερο thread είχα γράψει το πρόβλημα που παρουσίαζε ο ενισχυτής μου fender fm212R ο οποιος σε καθαρό κανάλι έκανε κάτι περίεργους θορύβους.Μου είχε πει τότε το μαγαζί που τον είχα αγοράσει οτι πρόκειται για θέμα γείωσης ρεύματος ή γείωσης κιθάρας.Τελικά ήρθε ηλεκτρολόγος και διόρθωσε κάτι προβλήματα που είχε ο πίνακας του σπιτιού και κοίταξε το θέμα της γείωσης και μου είπε οτι δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.Οπότε άρχισα να προβληματίζομαι με την κιθάρα.Μισοέβγαλα το βύσμα (κατάφερα και κράτησα το βύσμα του καλωδίου 2/3 μέσα στη κιθάρα και 1/3 έξω) και είδα οτι δεν έκανε αυτό το θόρυβο.Οπότε τι μπορεί να φταίει στη κιθάρα?Επίσης θέλω να ρωτήσω,η κιθάρα μου είναι fender stratocaster made in Japan,οι μεξικάνικες fender έχουν πιο ενισχυμένη θωράκιση από την fender made in Japan?Υπάρχει κάποια κιθάρα που να είναι απο το εργοστάσιο καλά θωρακισμένη?ενδιαφέρομαι να αγοράσω γιαυτο και ρωτάω για να ξέρω.Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η κιθάρα σου έχει μονούς μαγνήτες και γι΄ αυτό κάνει αυτόν τον θόρυβο. Στις ενδιάμεσες θέσεις (2,4) δηλαδή οταν παίζει ο μεσαίος με κάπ\οιον ακριανό μαγνήτη το κάνει;

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά σε όλες σχεδόν τις θέσεις το κάνει,μόνο όταν το βάζω σε θέση neck με τα tone σε μηδενική φάση κάπως καλά ακούγετε.Αλλά εκεί αντι για κιθάρα παίρνεις μπάσο :D ,οπότε nevermind.Απλά ήθελα να ξερα οτι αφορά την θωράκιση μη ξαναπέσω σε φόλα κιθάρα.Το Σεπτέβρη μήνα έκλεινε 10χρόνια.Μήπως έχουν διαλυθεί οι μαγνήτες (τα τυλίγματα τους) ή το βύσμα έχει πιάσει τπτ (οξυδωση)?Λέω να την πάω για φτιάξιμο αλλά αξίζει?Κι αν είναι ελλειπής η θωράκιση?Γιαυτο λεω να πάρω μια καινούργια κιθάρα ναχω το κεφάλι μου ήσυχο και ήρεμο γιατι έχω σπαστεί άγρια εδώ και μήνες.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισοέβγαλα το βύσμα (κατάφερα και κράτησα το βύσμα του καλωδίου 2/3 μέσα στη κιθάρα και 1/3 έξω) και είδα οτι δεν έκανε αυτό το θόρυβο.Οπότε τι μπορεί να φταίει στη κιθάρα?.

 

Εφ'οσον συμβαινει αυτο ειναι πιθανο το ενα απο τα δυο καλωδια που πανε στο output jack, αυτο της γειωσης, να μην κανει καλη επαφη.....βγαλε το jack και ριξε αρχικα μια ματια σε αυτο.....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έβγαλα,2 καλώδια έχει ένα άσπρο και ένα μαύρο,και τα 2 είναι καλά κολλημένα.Το καλώδιο αποτι είδα το κλειδώνει καλά μέσα του (αποκλείεται έτσι το θέμα να ψιλοπαίζει μέσα στο φις του).Το θέμα είναι οτι την ώρα που παίζω ακουγονται μερικά τσαφ τσαφ σε άσχετους χρόνους και όταν δεν ακουμπάω τις χορδές ακούγεται ένα δυνατό φύσιμα μαζί με το κανονικό του volume που κάνουν όλοι οι ενισχυτες.Όταν πατάω τις χορδές ή και ακόμα τα κλειδια της κιθάρας ακούγεται μόνο του ενισχυτή που δεν είναι δυνατό αλλα ουτε τόσο ενοχλητικό.Ακόμα είδα οτι όταν παίζω με τον επιλογέα μαγνητών απο bridge σε middle και μετά σε neck ακούω αυτα τα τσαφ τσαφ.Τελικά μήπως είναι στον επιλογέα ή στους μαγνήτες?Εγω παίζω μόνο στο κάτω κάτω (που έχει πολύ trebble).Μήπως ήρθε η ώρα για μια νέα κιθάρα? :wink:

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθαρα σου ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

Απλα εχει ΜΟΝΟΥΣ μαγνητες και ΟΛΕΣ οι κιθαρες με μονους μαγνητες εχουν

τον ΥΠΕΡΟΧΟ ΜΟΝΟΠΗΝΙΑΚΟ ΘΟΡΥΒΟ :wink:

 

Απο τη στιγμη που δεν πειραζε τον Hendrix γιατι να πειραζει εσενα?? :lol:

 

Α,ΚΑΠΟΙΕΣ Strat (OXI H ΔIKH ΣOY) εχουν τον μεσαιο μαγνητη reverse wound ωστε στις θεσεις 2,4 να ειναι hum canceling μεταξυ τους οι μαγνητες...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ,υποκλεινομαι στο Θεο Χεντριξ, αλλά εμένα για να είμαι ειλικρινής με ενοχλεί :( . Μπορείτε να μου προτείνετε μια κιθάρα που να μην κάνει θόρυβο? εως 800ευρώ μπορώ να διαθέσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην καλο θα ηταν να μαθεις μερικα πραγματακια για τους μαγνητες αλλα και για την ηλεκτρικη κιθαρα γενικοτερα

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Humbucker

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Single-coil

 

ο μονος τροπος να μην κανει..... ΚΑΘΟΛΟΥ βζζζζζζ :) η κιθαρα σου ειναι να αγορασεις μια με ΔΙΠΛΟΥΣ (humbucker) μαγνητες η να βαλεις στην ηδη υπάρχουσα ενα σετακι NOISELESS μαγνητες (διπλους δηλαδη που ειναι direct replacements των μονων που φοραει η strat σου & παρολο που δεν εχουν 100% τον αυθεντικο ηχο των μονων,ακουγονται αρκετα πειστικα σαν strat μαγνητες χωρις τον θορυβο ομως... )

 

να υποθεσω οτι παιζεις με ΤΣΙΤΑ τα γκαζια??? :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι,δεν έχω προλάβει καν να τον ανοίζω, μέχρι το volume 2 είμαι γιατί κάνει εκνευριστηκά το ζζζζζτ.Πάντως παρατήρησα οτι όντως στη θέση 2 και 4 δεν κάνει μόνο αν αφήσω ελεύθερες τις χορδές (δεν τις αγγίζω).Βασικά όταν εννοείς 2πλο μαγνήτη εννοείς ο κάτω κάτω ναναι μόνο διπλός και οι πιο πάνω μονοί ή εννοείς 2 πάνω 2πλοι και 2 κάτω μονοί?πχ μπάνισα αυτή την κιθάρα http://www.stollas.com/listCategory.asp?ID=4&Page=17 Κωδικός: 004.FEN.089.06R. Μαυτήν λές να κάνω δουλειά? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου