Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια στην επιλογή δερμάτων για drums


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα....

 

Λοιπόν...παρολο που διαβασα το άρθρο του rockdrum δεν μπορεσα να κατασταλλαξω τι δερματα να βαλω....Και επειδη απο ότι καταλαβα τα δερματα και το κούρδισμα ειναι πολύ βασικα για τον ήχο...η βοηθεια σας θα ήταν πολυτιμότατη... :D

 

Ο αποτελεσμα που θέλω να εχω είναι τομ με αρκετα καθαρο ηχο χωρίς πολύ sustain και σχετικά αρκετό rebound και επίσης χωρίς να έχεις πολλές απο αυτές τις "σπαστικές" αρμονικές....(που εκτός των αλλων μου την δίνουν και στην ηχογραφηση)... :lol:

 

Για το snare δεν έχω κάποια διαφορετική προτιμηση στον ήχο...γενικά θέλω staccato ηχο (αν γραφετε έτσι... :oops: ) χωρίς τις σπαστικές αρμονικες που λεγαμε πριν λίγο....

 

Ελπίζω να καταλαβατε.... :roll:

 

Για πείτε...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα pinstripe είναι η κλασσική λύση. Επίσεις και τα καινούργια τής evans έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.

http://www.thomann.de/gr/evans_ec2_edge_control_standard_set.htm

Αλλα όλα αυτά απλά muffλάρουν τόν ήχο. Κατα τήν γνώμη μου είναι καλύτερο να παίζεις με τίς αρμονίκες εφόσον βέβαια έχεις καλά τύμπανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας λες τι τυμπανα εχεις (απο τι ξυλο ειναι φτιαγμενα,τι στεφανια εχουν κτλ),οι μεμβρανες ειναι καθαρα θεμα γουστου βεβαια.

 

Εγω προτιμω τις κλασσικες Remo coated ambassador παντου σαν batter heads (με diplomat clear απο κατω) με εξαιρεση τη μποτα οπου μου αρεσει παρα πολυ το EVANS EQ.

 

Ομως μου αρεσει ενας ανοιχτος και με πολλες αρμονικες ηχος και συνηθως χρησιμοποιω πολυ καλα τυμπανα τα οποια κουρδιζει ενας απο τους κορυφαιους ελληνες ντραμμερ..

 

Αν το σετ σου ειναι μετριο θελεις πιο "πνιχτο" ηχο

& δεν εχεις μεγαλη πειρα στο κουρδισμα ακολουθα την πεπατημενη δηλ.Pinstripe σε ολα τα batter πλην του ταμπουρου (οπου μια coated emperor θα σου δωσει τον ηχο που θελεις) & clear Ambassadors απο κατω.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάσα έχω powerstroke remo, αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για αυτό http://www.thomann.de/gr/aquarian_22_super_kick_clear_bass_drum.htm

Επίσεις για ταμπούρο έχω ένα evans genera uno58. Αυτό με τίς τρυπούλες. Πολύ καλός ήχος πάνω σε μετάλλικο ταμπούρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη που ξέχασα τα drums...:lol:

 

Εχω τα sonor 505 και μαλλον επειδη ειναι μέτριο θέλω πιο πνιχτό ήχο...

 

Τhanx σε όλους....

 

Κατι μου λέει ότι θα ακολουθήσω την τακτική του SF...καπως έτσι το υπολογιζα και απο το άρθρο του rockdrum για τα δέρματα...αλλά δεν μπορουσα να αποφασίσω...

 

Και πάλι thanx...

 

Βεβαια οποιαδηποτε αλλη προταση καλοδεχούμενη... :)

 

EDIT : Για τα powerstroke 3 τι λέτε...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tom emperor/ambassafor κλασσικο...η pinstripe/ambassador...αν θες πιο πολυ πνιξιμο δοκιμασε emperor/emperor

 

για κασα powerstorke η το καινουριο που βγαλε η ρεμο πρεπει να νε φοβερο

για ταμπουρο 90% βαλε ambassador αλλα μπορεις να χωσεις κ κανα emperor...(δεν το προτεινω ομως)

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου