Προς το περιεχόμενο

Tι μαγνήτες έχει το Ibanez edb605


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζει κανεις τι μαγνήτες έχει το Ibanez edb605? Μισές ιστοσελίδες που έψαξα τους έχουν για active και άλλες μισές για passive με equalizer. Η ibanez το έχει αποσύρει κατι χρόνια απο την ιστοσελίδα της & δεν βρισκω πληροφοριες. Ακόμα αναρωτιέμαι εαν έχει κάποιο νόημα η αλλαγή των pickups με κάποιους καλύτερους. Αξίζει τον κόπο. Περιττό να αναφέρω οτι δεν γνωρίζω και τον τύπο των Pickups που έχει το edb605. soapbar hummbucks e-pickups ... τι???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα λίγα που διάβασα, πρέπει να είναι active- αυτό διαπιστώνεται εύκολα άλλωστε... έχει μπαταρία; Είτε σε ξεχωριστή υποδοχή, είτε εκεί που βρίσκεται η πλακέτα της προενίσχυσης, αν είναι active, βρίσκεται η μπαταρία.

 

Επίσης, φαίνεται πως έχει 2 humbuckers, για τους οποίους, ως είθισται, υποκειμενικά κατά βάση κριτήρια θα υπαγόρευαν την αλλαγή τους- είναι θέμα γούστου δηλαδή...

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα λίγα που διάβασα' date=' πρέπει να είναι active- αυτό διαπιστώνεται εύκολα άλλωστε... έχει μπαταρία; Είτε σε ξεχωριστή υποδοχή, είτε εκεί που βρίσκεται η πλακέτα της προενίσχυσης, αν είναι active, βρίσκεται η μπαταρία.

 

Επίσης, φαίνεται πως έχει 2 humbuckers, για τους οποίους, ως είθισται, υποκειμενικά κατά βάση κριτήρια θα υπαγόρευαν την αλλαγή τους- είναι θέμα γούστου δηλαδή...[/quote']

 

Ευχαριστώ για την απάντηση :) . Ειδα και κάποιους να ανφερουν οτι εχει passive μαγνητες και χρησιμοποιεί την μπαταρία για το equalizer και μόνο. Αυτο που με έβαλε στην διαδικασία να το ψάξω ειναι οτι ενώ πίστευα οτι ήταν active μπασσο, παίζοντας σε έναν Trace Elliot, είχα μέτρια ένταση πατώντας το "active" switch και για να απολαύσω μια κάποια απόδοση, έβαζα το gain και το master στα +8 (με άριστα το 10!) ενώ στο "passive input" φαινόταν να δίνει μεγαλύτερο φάσμα συχνοτήτων και πιό ζωντανό ήχο σε νορμάλ εντάσεις. Μυστήρια πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με αυτό που αναφέρεις με τον Trace Elliot... η αλήθεια είναι πως στην ουσία η επιλογή passive/active μειώνει το gain, σωστά; Επειδή τα active μπάσσα έχουν πιο δυνατό output, και δεν θέλουμε να είμαστε σε οριακά επίπεδα αναφορικά με το σήμα που στέλνουμε(!), επιλέγουμε active.

 

Από την άλλη, δεν έχουν όλα τα active μπάσσα εξ'ίσου δυνατό σήμα. Κι εγώ προσωπικά έχω βάλει active μπάσσο σε passive input επειδή ένιωθα πως δεν είχα το gain που ήθελα! Συνεπώς, νομίζω πως το active/passive switch ή τα διαφορετικά inputs δεν πρέπει να αντιμετωπίζονται απόλυτα.

 

Φυσικά, δε μπορώ να είμαι 100% σίγουρος για τα άνωθι, γιατί μπορεί να αγνοώ κάτι. Επιπλέον, δεν έχει τύχει να ακούσω ποτέ για passive μαγνήτες σε active προενίσχυση! Προσωπικά νομίζω πως δεν υπάρχει τέτοια υλοποίηση σε μπάσσο- από την άλλη, κάποιος άλλος ίσως να γνωρίζει καλύτερα...!

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά' date=' δε μπορώ να είμαι 100% σίγουρος για τα άνωθι, γιατί μπορεί να αγνοώ κάτι. Επιπλέον, δεν έχει τύχει να ακούσω ποτέ για passive μαγνήτες σε active προενίσχυση! Προσωπικά νομίζω πως δεν υπάρχει τέτοια υλοποίηση σε μπάσσο- από την άλλη, κάποιος άλλος ίσως να γνωρίζει καλύτερα...![/quote']

 

Πολύ ωραία τα είπες και ευχαριστώ που μοιράστηκες την εμπειρία σου στο θέμα! Ας συνεχίσω να χρησιμοποιώ τα passive inputs δίχως αναστολές :) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλέον' date=' δεν έχει τύχει να ακούσω ποτέ για passive μαγνήτες σε active προενίσχυση! Προσωπικά νομίζω πως δεν υπάρχει τέτοια υλοποίηση σε μπάσσο- από την άλλη, κάποιος άλλος ίσως να γνωρίζει καλύτερα...![/quote']

 

Tα stingray δουλεύουν έτσι, passive μαγνήτες με onboard preamp, όπως και τα Wal.

Στην ουσία και οι active μαγνήτες είναι απλοί low-impedance/low output passive μαγνήτες με ενσωματωμένο preamp, αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα... :)

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Έχω την εντύπωση οτι η Ibanez βελτίωσε λίγο το site της και πλεόν μπορεί κανεις να βρει και παλια (ελεινα) manual. Το καλύτερο ειναι οτι βρήκα καταλογο με τα ανταλακτικα για το EDB605 και απεδείχθει οτι φοραέι προενισχυτή (με 9v μπαταρία) για passive μαγνήτες. Υποθέτω οτι αυτο δίνει μια active χροιά στην έξοδο μου, αλλα δεν μου λύνει επιστημονικώς και πλήρως την απορία για το αν όντως η επιλογή Passive/Active στους ενισχυτές ειναι κάπως σχετική. Υπενθυμίζω οτι σε κάποιους ενισχυτές (π.χ. παλιος καλος Tr.Elliot) ακούγομαι καλύτερα όταν ειμαι σε passive mode ενώ σε άλλους δεν συναντάω πρόβλημα με το καρφί μου στο active input. Αβυσσος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια!εχω το συγκεκριμενο μπασο και οι μαγνητες ειναι active (hum) και η μπαταρια ειναι για μαγνητες και για equalizer.Ο ηχος του ειναι πολυ γλυκος κ μπορει να ταιριαξει σε πολλα ειδη.Επισης αυτο που ξερω ειναι πως η σειρα που αποσυρθηκε ειχε σωμα φτιαγμενο απο λουθιτη ενα συνθετικο υλικο που αντανακλα περισσοτερο τα μπασα.Αν το εχεις βρει μεταχειρισμενο σου προτεινο να το ακουσεις.Αν το εχεισ βρει στι ιντερνετ κ δε μπορεις να το ακουσεις κανονιζουμε να ακουσεισ το δικο μου.Το εχω 6-7 χρονακια κ εχει βγει σκυλι δε μασαει τιποτα! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο μπασο έχω. Και είχα την ίδια εντύπωση με εσένα όσο αφορά τους μαγνήτες. Έψαχνα να διασταυρώσω στοιχεία και οι περισότεροι το είχαν για active μπάσσο ένω ελάχιστοι ήταν αυτοί που πέταγαν την ιδέα οτι οι μαγνητες του ειναι passive και η μπαταρία ειναι μονο για το equalizer. Ανακάλυψα όμως τα ανταλακτικά του και είδα οτι το κύκλωμα με το equalizer ναι μεν παίρνει ρευματάκι απο την 9vολτη, αλλά είναι κατάλληλο μονο για passive μαγνήτες. Το λογικό συμπέρασμα ειναι οτι οι μαγνήτες του EDB605 ειναι Passive και μονο η προενίσχυση του equalizer ειναι που μετατρέπει το σήμα σε active. Δες την ιστοσελίδα με τα ανταλακτικά :

http://ibanez.com/parts/2003_PARTS/el_bass/spec/EDB605JBF.html

 

και δές και ποιο συγκεκριμένα οτι αναφέρει [ ] για το κυκλωματάκι που 'φοράει' (σε αυτη τη σελίδα):

http://ibanez.com/parts/2003_PARTS/el_bass/parts/3EQ1EQB33.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου