Προς το περιεχόμενο

House Music (ποιά είναι η γνώμη σας?)


Consoul

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι σαν να ρωτάς γενικά για την γνώμη μας πάνω στην μουσική.Αν θέλεις συγκεκριμενοποίησέ το.Είδος (υπάρχουν πολλά μα πάρα πολλά είδη house),καλλιτέχνες,σχολή κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σαν να ρωτάς γενικά για την γνώμη μας πάνω στην μουσική.Αν θέλεις συγκεκριμενοποίησέ το.Είδος (υπάρχουν πολλά μα πάρα πολλά είδη house)' date='καλλιτέχνες,σχολή κ.α.[/quote']

 

Έμενα πάλι μου φαίνονται όλα το ίδιο. Μέτα συγχωρήσεως, θα ομολογήσω ότι ποτέ δε χώνεψα αυτά τα 4/4 beatakia, τις σαμπλαρισμένες φράσεις και την ανακύκλωση από funk, disco μέχρι ότι θες. Αυτό που παραδέχομαι στη house μουσική είναι οι crystal clear παραγωγές.

 

Βέβαια κάθε 3 και λίγο ακούω κai κάτι που μου αρέσει, πιστεύω ότι υπάρχει καλή και και κακή μουσική ανεξάρτητα το είδος. Το κακό με τη house είναι ότι έχεις τυπάκια που γράφουν κανα 2 κομμάτια, τα πουλάνε, μπαίνουν σε συλλογές, remixaronte, άντε και άμα είναι αρκετά καλά τα ακούς και σε μια διαφήμιση και για κανα 2 μήνες σε κανα club. Katά την άποψη μου είναι στείρα εμπορική μουσική (έτσι την αντιλαμβάνομαι).

 

Παρ' όλα αυτά φίλε consoul θα ήθελα να ακούσω την άποψη σου, ίσως κάποια δείγματα από την δουλειά σου και σε ενθαρύνω να κάνεις τη μουσική που σου αρέσει. Και ίσως να βοηθήσεις εμέ και άλλους σαν και εμένα να αποσαφηνίσουν τελικά τι παίζει με αυτό το είδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και εγώ λίγο πολύ με τον Heartcore.Δεν μπορώ να πώ πως είμαι γνώστης του είδους.Τα μόνα κομμάτια που μου αρέσουν είναι αυτά με jazz στοιχεία.

Μπορεί να μην έχω ακούσει όμως και κάτι που θα έπρεπε... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ζητάς την γνώμη μας, ας την πω και εγώ να ησυχάσω:

Ένα είδος μουσικής απο το οποίο πέρασα και εγώ (λόγω δουλειάς / D.J.).

¶ξαφνα όμως φιλοσόφισα πολύπλευρα την house μουσική και τα παρακλάδια της και απο τότε όποτε ακούω house βγάζω καντίλες στα αυτιά μου και με πιάνει ναυτία.

Όσες φορές έχω πάει σε club και ο d.j. έπαιζε house (και με τα εκεφαλικά μας κύτταρα) έβλεπα τα teen-πιπίνια και τους hi-end μαμάκες να χορεύουν σαν μακάκες (χιμπατζίδες) και αναρωτιώμουν τι είναι αυτό που ενεργοποιεί το νευρικό τους σύστημα και τους κάνει να χορεύουν ακούγοντας αυτό το είδος μουσικής. Βέβαια, χόρευαν/κουνιόταν και άλλοι θαμώνες οι οποίοι δεν άνηκαν στις 2 παραπάνω κατηγορίες, αλλα ο χορός/κούνημα ήταν παράγωγο του ρυθμού που ακούγονταν απο τα τσιταρισμένα ηχεία και οχι απο την μελωδία.

 

Για μένα, οτιδήποτε είναι εμπορικό δεν είναι μουσική και η house είναι εμπορική μουσική και τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην πέφτετε στην παγίδα.Η house μουσική είναι κι αυτή μουσική (ηλεκτρονική).Το αν θα είναι εμπορική ή όχι εξαρτάται από τους ίδιους παράγοντες που εξαρτάται και η rock,jazz κλπ.Για πολλοστή φορά θα πω ότι δεν υπάρχει "σωστό" και "λάθος" είδος μουσικής.Υπάρχουν γούστα.Όπως μπορείς να βρεις ένα άσχημο τραγούδι στην rock,έτσι μπορείς να βρεις κι ένα άσχημο τραγούδι στην house (όποια και αν είναι αυτή).Και κυρίως ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα έχοντας ακούσει μόνο ένα ελάχιστο ποσοστό από τους δημιουργούς house.Ομολογώ πάντως πως από την στιγμή που άρχισα να ασχολούμαι με παραγωγή μουσικής στον Η/Υ κατάλαβα ότι ίσως η house να είναι η πιο εύκολη για να γράψεις.ΠΡΟΣΟΧΗ! δεν λέω η πιο εύκολη για να γράψεις κομματάρες.Απλά η πιο εύκολη για να γράψεις κάτι αντιπροσωπευτικό.Και σίγουρα πολλοί το έχουν εκμεταλλευθεί αυτό και σίγουρα κυκλοφορούν πολλά "μαργαριτάρια" όπως περιέγραψαν οι προλαλήσαντες.Να μην τα ισοπεδώνουμε όμως όλα.Υπάρχουν και σωστοί στον χώρο οι οποίοι έχουν δώσει ωραία δείγματα γραφής.Για παράδειγμα θέτω τον Danny Tenaglia (όλες του τις δουλειές όμως και κυρίως αυτές στην αρχή της καριέρας του,αν τον ψάξετε ίσως και να αλλάξετε γνώμη).Όπως στα αυτιά ενός αμετανόητου χαουζά π.χ. ίσως να ακούγεται μονότονη και εκνευριστική η metal,έτσι και σε έναν μεταλλά ίσως να ακούγεται μονότονη και ανόητη η house.

 

Υ.Γ. "Το να επιλέξεις ένα μόνο είδος μουσικής,είναι σαν να σου αρέσει μόνο ένα όμορφο κύμα του ωκεανού,να το κόψεις και να το πάρεις σπίτι σου.Η μουσική είναι μία και ενιαία" - Jimmy Hendrix

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ένα μικρό πρόβλημα με τα χαουζάκια αλλά πριν μπω σε λεπτομέρειες θα ήθελα να διευκρηνίσω ότι δεν αρνούμαι ότι έχουν γραφτεί και πολύ καλά κομμάτια house και έτσι δεν θέλω να θάψω όσους ασχολούνται. Υπάρχει όμως ένα σημαντικό στοιχείο στην house που με προβληματίζει και η αλήθεια είναι ότι με ξενερώνει αρκετά. Όπως είπε και ο kokoman μπορεί να φτιάξεις πολύ εύκολα ένα κομματάκι house μόνο με την χρήση Η/Υ και ειδικά χωρίς την συνεργασία άλλων ατόμων( όχι απαραίτητα). Το τελευταίο από τα δύο που ανέφερα το θεωρώ πολύ σημαντικό. Καταργεί κάθε έννοια μπάντας - φίλων - ανταλλαγή ιδεών πραγματικά με το πάτημα ενός κουμπιού. Και εγώ ασχολούμαι αρκετά με τον υπολογιστή μου και με τις διευκολύνσεις που μου παρέχει όσο αναφορά την μουσική αλλά δεν μπορώ να με φανταστώ να ολοκληρώνω μουσικές ιδέες μόνο αγκαλιά με την οθόνη μου. Με άλλα λόγια όταν ακούω μουσική μου αρέσει να σκέφτομαι και να ξέρω ότι πίσω από την ντραμς κάθετε ένας λαχανιασμένος τύπος και όχι ότι τα τύμπανα ή το μπάσο που ακούω γραφτηκαν από έναν τύπο που είχε να μιλησει σε άνθρωπο βδομάδα και βάλε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενναιοι πολεμιστες

σεβομενος απολυτα τις αποψεις ολων σας , κρινετε και μιλατε ολοι σας για την house μουσικη που ακουτε σημερα ή που εχετε ακουσει εδω στην ελλαδα , και στα εδω ελληνικα club της συμφορας (που λεει ενας φιλος ) .

σαφως και εχετε δικιο . σαφως και τα συμπερασματα σας τα βρισκω δικαιολογημενα . αλλα δεν ειναι μονο αυτη η house μουσικη . ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ . η καλη house μουσικη δυστυχως παιζεται στο εξωτερικο .

για μενα η house μουσικη ειναι θησαυρος , ειναι απεραντη , ακουω πολυ house μουσικη , ευτυχως που υπαρχουν κατι ακρες και ακουω cd που δεν κυκλοφορουν στην ελλαδα . θεωρω οτι ειναι ενα ειδος "αγεραστο" , δεν εχει ξεφτισει ακομα , ειναι εν μερει ατμοσφαιρικη μουσικη , ειναι ακρως χορευτικη μουσικη , ειναι μια μουσικη που οπως συμβαινει με τα περισσοτερα ειδη της ηλεκτρονικης μουσικης , δεν εχουν φτασει ακομα στην ελλαδα στον βαθμο που θα επρεπε ( περα απο το progressive δεν νομιζω να εχει ακουσει ακουσει κανεις detroit ).

στο εξωτερικο καποιοι dj λενε ....house , music only for happy people

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

House , trance, dance, acid , Breakbeat κλπ.. Το είδη αυτά πέρασαν 40 κύματα στους σχολιασμούς των μουσικών. Πολλοί τα είπαν ευτελισμό της μουσικής, πολοί τα είπαν υποκουλτούρα, άλλοι τα συνέδεσαν με βία, ναρκωτικά και σπίντα.

 

Υπήρξαν φορές που και εγώ τα αμφισβήτησα για το άν είναι μουσική αυτά τα επαναλαμβανόμενα (και καλά μέτρα) , παρόλο που η γενιά μας μεγαλώσαμε με αυτά απο τα πρώτα μας βήματα στο clubbing.

 

Τώρα που "μεγάλωσα" και έμπλεξα και με τα pcdia και τέτοια , τώρα κατάλαβα για τι μιλάμε, τι εστί ηλεκτρονική μουσική και κυρίως τι αγγούρι είναι να φτιαχτεί. Για εμένα το είδος αυτό μουσικής και τα παράγωγά του είναι μια πραγματική πρόκληση, ακόμα και η σύνθεση και παραγωγή τέτοιας μουσικής έχει τόσες παραμέτρους , ανεξάντλητες δυνατότητες...

 

Για εμένα είναι το πάντρεμα της σύνθεσης με την μίξη και την ηχητική επεξεργασία. Τα κομμάτια αυτου του είδους σίγουρα πολλές φορές είναι έρμαια της παραγωγής και της κατανάλωσης αλλά δεν μπορούμε να πούμε οτι δεν υπάρχουν και σε αυτό το είδος κομμάτια που έχουν πλέον διαχρονικότητα και δημιούργησαν και οπαδούς των παραλλαγμένων στύλ. νέα διάσταση στον ήχο

 

Βάση αυτών για εμένα είναι δύσκολο μουσικό είδος και θέλει μεράκι και πολλή δουλειά αλλά και γνώσεις μιλώντας απο δημιουργική πλευρά

 

Κοινώς λαϊκιστί, ναι μεγάλε, επαναλαμβανόμενα μέτρα είναι και samples διασκευασμένα αλλά κάντα να ακούγονται έτσι, δέσε τα σωστά!!!

(ρητορική η πρόκληση :lol:)

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'μαι! :) Λοιπον. Ακουω house απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου. Εχω ακουσματα απο πολλα είδη μουσικης. Πιστευω να ακουμε πολλα ειδη αλλα καλη μουσικη οπως ισχυει και στην house..

 

Καταργεί κάθε έννοια μπάντας - φίλων - ανταλλαγή ιδεών πραγματικά με το πάτημα ενός κουμπιού.

 

Βρε Aggelos! Ποσες φορές σου χω πει να παιξουμε κατι μαζί?? :lol:

 

(Μενει λιγο πιο κατω απο εμε.) Ειναι λιγο hardrock τυπος..εγω πιο electronic και μονιμος house.. και καταλαβαινετε..

 

Γιατι το γραφω αυτο? Απλως πρεπει να καταλαβετε οτι πολλοι ξερουν απο μουσικη και απο νοτες αλλα το να γραφεις ενα είδος μουσικης πρέπει λιγο εως πολυ να το ξέρεις. Να το νιώθεις ετσι ωστε να βγαινει κατι σωστο.

 

Αλλο Αλκιστις και αλλο Κοκκινου.

 

Αλλο DJ Gregory (Yellow productions) και αλλο Alcazar (Sony..Ελλεος). (αυτο μου 'ρθε τωρα :) )

 

Προσπαθω να βρω ατομα να κανω αυτο που λεμε "μπαντα". Αλλα οι περισσοτεροι γνωστοι μου ακουνε αλλα πραγματα (π.χ. Aggelos :lol: )

Μια φορα με ενα φιλο μου τον αφισα με ενα θέμα μου να μου γραψει ενα κιθαριστικο σολο και δεν μου εκανε κατι..να μ'ακουμπάει.

 

Γενικοτερα σ'αυτη τη μουσικη τα θεματα βασιζονται στο feeling. Ομως καλο feeling θέλει καλη μουσικη..

 

Συμφωνω πολύ με τον kokoman.. ετσι ειναι τα πραγματα.

 

ενας γνωστος μου "Γνωστος λαμπρος μουσικος" εφτιαξε ενα κομματι χαουζ αλλα δεν αρεσε σε πολλους και ζητησε την βοηθεια μου. που εγω μπροστα του μουσικα είμαι μηδεν!

 

DJ στο εξωτερικο σημαινει καλλιτεχνης. Γιατι οι ανθρωποι είναι και μουσικοι. Κυκλοφορουν και δικα τους κομματια..Εδω sto ellada DJ ειναι ακομη ενας υπαλληλος που.. "θα τον διωξω την επόμενη εβδομάδα".

 

Ειμαι υπερ των samples. αλλα οχι παντα. Δεν κλεβουμε κομματι το "αφομειωνουμε" αν ειναι η καταλληλη λέξη.

 

Θελετε να στειλω καποια demo να με κραξετε?.. εεεε!!! εννοω να με κρινετε?.. :D

 

Διασκευασα το Γιορτη απο Τρύπες.. θελετε μια γευση..?

 

αυτα.. επιστρεφω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου