Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή χρώματος σε σώμα κιθάρας. Πώς;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι εδώ και λίγο καιρό να βάψω το μαύρο σώμα της Squier 51 μου κάπως διαφορετικά.

 

Σκεφτόμουνα για ένα χρώμα σαν αυτό της πέρλας.

 

ΠΩΣ όμως θα το κάνω;

 

Κάποιος μου είπε να το πάω σε φαβέα αυτοκινήτων για πιο εύκολα. Όμως τι προεργασία θα πρέπει να έχω κάνει στο σώμα πριν του το πάω? Θα πρέπει να τρίψω με γυαλόχαρτο το υπάρχον χρώμα για να το κάνω σαγρέ? Είναι εύκολο αυτό?

 

Επίσης, πώς θα βρώ το χρώμα που θα το βάψω? Αν του δείξω το χρώμα που μου αρέσει θα μπορέσει να μου φτιάξει την απόχρωση ο ίδιος?

 

Τέλος, μετά το ψέκασμα, χρειάζεται να βάλω κάτι άλλο από πάνω για να σταθεροποιηθεί η βαφή?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το μόνο που ξέρω να σου πω φίλτατε elavd είναι ότι

έτσι και κάτσεις να τρίψεις με γυαλόχαρτο την κιθαρούλα σου θα ξοδέψεις κανα 5ωρο απ τη ζωή σου άντε αν

είσαι τρομερά εξοικειωμένος 3 ώρες

 

άντε και καλό κουράγιο

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλυτερο απο ολα ειναι να την βαψεις απο πανω χωρις να τριψεις τιποτα (χρησιμοποιωντας δηλ.το ηδη υπαρχον χρωμα σαν sealer,παγια πρακτικη της Fender αλλωστε για παρα πολλα χρονια,τα περισσοτερα custom colors αν τα ξυσεις θα δεις οτι εχουν απο κατω......αποτυχημενα sunbusrts :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλυτερο απο ολα ειναι να την βαψεις απο πανω χωρις να τριψεις τιποτα (χρησιμοποιωντας δηλ.το ηδη υπαρχον χρωμα σαν sealer' date='παγια πρακτικη της Fender αλλωστε για παρα πολλα χρονια,τα περισσοτερα custom colors αν τα ξυσεις θα δεις οτι εχουν απο κατω......αποτυχημενα sunbusrts :lol: )[/quote']

 

Και το χρώμα θα μείνει?

 

Επίσης πώς θα βρω την απόχρωση που με ενδιαφέρει σε χρώμα βαφής αυτοκινήτου?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει μαύρο είναι με μια πέρλα από πάνω δεν θες και

καμιά τρομερή απόχρωση θα του δείξεις του ανθρώπου αυτό που θες και θα στο κάνει το όλο θέμα είναι το κόστος πιστεύω ότι θα δώσεις αρκετά και δεν ξέρω κατά πόσο

αξίζει

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παγια πρακτικη της Fender αλλωστε για παρα πολλα χρονια' date='τα περισσοτερα custom colors αν τα ξυσεις θα δεις οτι εχουν απο κατω......αποτυχημενα sunbusrts :lol: )[/quote']

 

Τώρα που το λες θυμάμαι το είχα δει σε ένα site παλιά ότι γενικά το κάνουν αυτό αρκετοί κατασκευαστές και είχε και αρκετά παραδείγματα.

 

Καλή τύχη elavd!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομη και αν το βαλεις απο πανω (και ειναι αληθεια αυτο για την fender) παλι πρεπει να τριψεις για να φυγει το λουστρο. δεν ειναι τοσο απλη διαδικασια το βαψιμο. ειναι πολυ δυσκολο και θελει εμπειρο χερι. χρωμα μπορεις να βαλεις σχεδον οτι θελεις. το σημαντικο ομως ειναι το τι λουστρο θα βαλεις απο πανω. για μενα το καλυτερο ειναι απο πολυουρεθανη. το πολυεστερικο το χρησιμοποιουν τολλες εταιριες γιατι ειναι πιο φθηνο, και εξαιτιας του οτι ειναι πολυ σκληρο δεν γρατζουνιζεται ευκολα, αλλα ειναι οτι πιο "φθηνιαρικο" ποιοτικα υπαρχει. ο βαφεας αυτοκινητου δεν ξερω αν θα δεχτει να σου βαλει κατι αλλο εκτος απο πολυεστερα, γιατι αυτο χρησιμοποιει. το καλυτερο ειναι να πας σε ενα μαγαζι που φτιαχνει οργανα, αλλα μπορει να ζητησει πολλα. αν ησουν Σερρες θα σε εστελνα σε ενα φιλο που ξερει. :D

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
θα μεινει' date='ειδικα αν ειναι πολυεστερικο :wink:[/quote']

 

Μα δεν θα αναπνέει το ξύλο και δεν θα ξεδιπλώνονται οι αρμονικές του. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο βαφεας αυτοκινητου δεν ξερω αν θα δεχτει να σου βαλει κατι αλλο εκτος απο πολυεστερα' date=' γιατι αυτο χρησιμοποιει. το καλυτερο ειναι να πας σε ενα μαγαζι που φτιαχνει οργανα, αλλα μπορει να ζητησει πολλα.[/quote']

 

H κιθάρα ολόκληρη κοστίζει 150¤... Δε θελω να δώσω πάνω από 50¤ για αυτή τη δουλειά οπότε με βλέπω να την εγκαταλείπω την ιδέα... :cry:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου